خانه برندگان لاتاری ۱۰ مزیت اصلی ذهن‌ آگاهی را می‌شناسید؟

۱۰ مزیت اصلی ذهن‌ آگاهی را می‌شناسید؟

12 ثانیه خوانده شده
دیدگاه‌ها برای ۱۰ مزیت اصلی ذهن‌ آگاهی را می‌شناسید؟ بسته هستند
2,195
ذهن آگاهی

در دنیای اشباع رسانه‌ای همانند چیزی که ما در آن زندگی می‌کنیم، بسیار طبیعی است که هم‌زمان چندین کار انجام دهیم. غذا می‌خوریم، در شبکه‌های اجتماعی می‌چرخیم و در همان حال به هزارن چیز فکر می‌کنیم و نگران هزاران چیز دیگر هستیم. ممکن است این‌گونه زندگی کردن برای برخی ثمربخش باشد، اما واقعیت این است که ما همه جا هستیم الا در زمان حاضر. آیا دوست دارید بیاموزید که چگونه از حال لذت ببرید؟ امروز ما درباره ۱۰ مزیت اصلی زندگی در حال صحبت می‌کنیم، درباره زندگی در همین جا و همین لحظه تمرین می‌کنیم، توضیح می‌دهیم که زندگی در لحظه چیست، چگونه به آن دست یابیم و چه منافعی برای سلامت روانی، فیزیکی و احساسی ما دارد و چطور در دستیابی به این منافع به ما کمک می‌کند. قبل از آشنایی با برخی از مزایای ذهن‌ آگاهی، تمایل داریم اطلاعاتی درباره این مفهوم که محبوبیت روزافزونی دارد به شما ارائه دهیم.

ذهن‌ آگاهی چیست؟

یکی از طرفداران اصلی یادگیری زندگی در لحظه، جان کابات زین(Jon Kabat-Zinn) است که ذهن‌ آگاهی را به شیوه زیر تعریف می‌کند:

«ذهن‌ آگاهی توجه کردن به شیوه‌ای خاص است: هدفمند، در لحظه حاضر و بدون قضاوت»

چندبار بدون این‌که هدف خاصی داشته باشید به پیاده‌روی رفته‌اید؟ در چه تعداد مکالمه به‌صورت فیزیکی حضور داشته‌اید بدون این‌که به‌درستی شنیده باشید طرف مقابل چه می‌گوید؟ آیا تا به‌حال به این فکر کرده‌اید که چه تجربیات شگفت انگیز و احساسات نابی را به‌خاطر متصل نبودن به زمان حال از دست داده‌اید؟ ذهن‌ آگاهی درباره همه این مسائل است! ارتباط بدون تعصب به کاری که انجام می‌دهید، حسی که دارید و زندگی‌ای که می‌کنید!

ذهن‌ آگاهی حالتی از آگاهی است که فراتر از مراقبه نشسته بوده و در همه حال قابل استفاده است، مثلاً در زمان کار، سفر، تفریح و هر زمان دیگری! این مفهوم تمرکز ذهنی هزاران سال است که به‌کار می‌رود و با گذشت زمان به‌عنوان یک تکنیک در مناطق مختلف پذیرفته شده است. قبل از پرداختن به مزایای ذهن‌ آگاهی، بیایید نگاهی به مفهوم آن با توجه به خاستگاه‌اش بیاندازیم.

تعالی ذهن‌ آگاهی

اگرچه امروزه ما به‌طور فزاینده‌ای با تکنیک ذهن آگاهی آشنا می‌شویم، اما این بدان معنی نیست که با مفهوم جدیدی سر و کار داریم. در حقیقت عکس این قضیه صادق است، زیرا این شیوه ۲۵۰۰ سال قبل به‌وجود آمده است. خاستگاه آن به زبان باستانی هند و آریایی «پالی» بر می‌گردد و با عنوان «ساتی» یکی از پایه‌های کنش بودایی بوده است. در مکتب بودایی، ساتی اولین از هفت عامل روشن‌گری را تشکیل داده و به آگاهی کامل از واقعیت اشاره دارد.

کنش هشیاری کامل در مذاهب، سنت‌های معنوی و آموزه‌های فلسفی مختلف دخیل بوده و در بودیسم، هندوئیسم و یوگا بسیار متداول است. با این وجود، اگرچه عمومیت آن از فرهنگ شرقی نشأت گرفته، در بسیاری از اردوگاه‌های فکری غرب با تمرکز بیشتر بر جنبه‌های علمی آن گسترش یافته و باعث ایجاد برنامه‌های مختلفی شده که در تنظیم حال افراد، درمان بیماری‌ها، اضطراب، استرس و سایر موارد استفاده شده است.

ذهن‌ آگاهی مدرن عمدتاً بر تکنیک‌های مراقبه، مانند «زن» و «ویپاسانا» مبتنی است. دومی نوعی مدیتیشن هندی به معنی «دیدن چیزها به همان شکلی که در واقع هستند» است. از مراقبه‌ی پیشرفته نیز در ذهن آگاهی استفاده می‌شود که شامل تکرار مداوم یک مانترا (نوعی سرود در آیین هندو) برای تعالی ذهن به‌صورت طبیعی است.

یکی از برنامه‌های معروف که از تکنیک ذهن‌ آگاهی استفاده می‌کند، کاهش استرس مبتنی بر ذهن‌ آگاهی (MBSR) تهیه شده توسط جان کابات زین است. در این روش از ذهن‌ آگاهی به‌عنوان یک تکنیک برای تقویت آرامش ذهن و جسم و مقابله با استرس، درد و بیماری استفاده شده است.

برنامه دیگر مبتنی بر ذهن‌ آگاهی، شناخت‌درمانی است که با نام اختصاری MBCT شناخته می‌شود. این روش نوعی روان درمانی است که برای پیش‌گیری و درمان افسردگی به‌کار می‌رود.

همان‌گونه که می‌بینید ذهن‌ آگاهی تا حدی پیش رفته است که دیگر نه فقط در سنت‌های دینی و آموزه‌های فلسفی بلکه به حوزه‌هایی مانند شناخت‌درمانی و روان‌درمانی نیز وارد شده است. هم‌چنین در مراکز آموزشی، زندان‌ها، محیط‌های کاری و حتی مراکز درمانی کهنه سربازان، به‌عنوان یک ابزار تجربی مورد استفاده قرار گرفته و نتایج مثبتی داشته است. تاکنون بیش از ۴۵۰۰ مطالعه علمی برای تجزیه و تحلیل تأثیر ذهن‌ آگاهی انجام شده و در طی این بررسی‌ها فواید متنوعی یافت شده است.

آیا آماده‌اید تا منافع ذهن‌آگاهی را بدانید؟ در ادامه به این مبحث می‌پردازیم.

مزیت ذهن آگاهی

۱۰ مزیت ذهن‌ آگاهی

و اینک ما انتخاب خود از ۱۰ مزیت بنیادی عمل به اصل زندگی در لحظه یا ذهن‌آگاهی را ارائه می‌کنیم.

 • کاهش درد

نحوه درک درد چیزی است که ما می‌توانیم با تمرین ذهن‌آگاهی بهبود بخشیم. در حال حاضر، مطالعات متعددی وجود دارد که مرتبط با کاهش احساس درد با استفاده از مدیتیشن است. طبق تحقیق چاپ شده در سال ۲۰۱۱ مجله نوروساینس، مراقبه‌ی ذهن‌آگاهی باعث می‌شود احساس درد به نصف کاهش یابد.

 • کاهش استرس و اضطراب

مغز ما با احساسات ما مرتبط است، بنابراین اگر ما به‌طور دائم به مسائل منفی و نگران کننده فکر کنیم، دچار استرس و اضطراب می‌شویم. تصور کنید که با تلفیق عادات جدید در زندگی، بتوان این مشکل را بهبود بخشید.

یک مطالعه داخلی چاپ شده در ژورنال PLOS ONE، نشان می‌دهد که با استفاده از تکنیک ذهن‌آگاهی میزان استرس تا ۱۴% کاهش می‌یابد. تحقیق دیگری که توسط دانشگاه مینه‌سوتا انجام گرفته و در نشریه SCIENCE DIRECT چاپ شده است، نشان می‌دهد که چگونه برنامه جان کابات زین (MCBT) توانسته سطح استرس و اضطراب را کاهش دهد.

 • تغییرات مثبت در مغز

آیا می‌دانستید که ذهن‌آگاهی قادر است ساختار مغز را تغییر دهد؟ در مطالعه‌ای که توسط بریتا هولزل (Britta Holzel) از دانشکده پزشکی هاروارد صورت گرفته، چنین آشکار شده که با روزانه ۳۰ دقیقه مدیتیشن، پس از ۸ هفته قشرخاکستری هیپوکامپوس که ناحیه مهم مغز برای حافظه و یادگیری است افزایش یافته است. علاوه بر این، آنها متوجه شدند که توده خاکستری آمیگدال، ناحیه‌ای که به اضطراب و استرس مرتبط است کاهش یافته است.

تحقیق دیگری که در مرکز ملی تحقیقات بیوتکنولژی ایالات متحده صورت گرفته، بیان‌گر این است که بر اثر مدیتیشن در مناطق مهمی از مغز که برای پردازش احساسات، عواطف و شناخت است تغییرات ساختاری شکل گرفته است.

 • بهبود توجه

همه ما لحظه‌هایی داشته‌ایم که احساس عدم تمرکز داریم و تصمیمات نادرست می‌گیریم، این مشکل ارتباط بسیاری با افکار ما و نحوه پردازش اطلاعات در کامپیوتر شخصی‌مان یعنی مغز دارد.

به یک معنا، قشر خاکستری مغز نقش مهمی در حافظه، توجه و آگاهی دارد. در سال ۲۰۱۲ یافته‌های تحقیق دانشکده پزشکی دانشگاه UCLA نشان داد افرادی که مراقبه‌ی دراز مدت داشته‌اند چین‌های بیشتری روی قشر خاکستری مغز دارند، که این امر باعث بهبود پردازش عصبی می‌شود.

مطالعه دیگری که توسط سازندگان اپلیکیشن Headspace صورت گرفت، بیان‌گر این است که تمرکز با استفاده از ذهن‌ آگاهی به میزان ۱۴% افزایش می‌یابد. تمرین منظم ذهن‌ آگاهی می‌تواند باعث بهبود شیوه پردازش اطلاعات در مغز شده و در نتیجه تمرکز و تصمیم‌گیری را تصحیح کند.

 • تقویت خلاقیت و آگاهی

مشاهده دقیق همان چیزی است که نقش کلیدی در رابطه با خلاقیت و حل مشکل دارد. یادگیری مشاهده‌ی آن‌چه که در اطراف ما اتفاق می‌افتد به ما بینش بهتری داده و در نتیجه داشتن دیدگاه‌های جدیدی امکان‌پذیر می‌شود.

یک تحقیق در سال ۲۰۱۲ توانایی حل مشکلات قبل و بعد از مدیتیشن توسط افرادی که تجربه قبلی مراقبه نداشته‌اند را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد. پس از ۲۰ دقیقه مدیتیشن، دیده شد که راه حل‌های رضایت‌بخشی برای مشکلاتی که پیش از مراقبه بدون جواب مانده بودند پیدا شد.

 • افزایش ثبات عاطفی

ادراک در زندگی ما چقدر اهمیت دارد؟ بسیار زیاد! ادراک همان چیزی است که باعث می‌شود در موقعیت‌های خاص این واکنش یا آن واکنش را نشان داده و  احساسات مثبت و منفی مانند خشم، عصبانیت و حتی پرخاش‌گری به‌وجود آید.

ویتنی هپنر و مایکل کرنیس از دانشگاه جرجیا در مقاله‌ای استدلال می‌کنند افرادی که از تکنیک‌های ذهن‌آگاهی استفاده می‌کنند قادرند نسبت به موقعیت‌های ناخوشایند، دشوار یا تهدیدآمیز واکنش‌های مثبت‌تری نشان دهند. آن‌ها می‌گویند با درک صحیح نیات نادرست، می‌توان واکنش آرام‌تری داشت. از سوی دیگر، در مطالعات مختلفی که توسط دانشگاه بوستون شمال شرقی صورت گرفته، این نتیجه به‌دست آمده که سه هفته تمرین ذهن‌ آگاهی باعث کاهش پرخاش‌گری تا ۵۷% و افزایش مهربانی تا ۲۳% می‌شود.

 • کاهش فشار خون

همان‌طور که پیش‌تر دیدیم، وضعیت ذهن و احساسات ما می‌تواند باعث بروز مشکلات جسمی و روحی شود. به‌عنوان مثال فشارخون بالا می‌تواند در اثر پریشانی روانی ایجاد شود و استرس یکی از شایع‌ترین علل ابتلا به آن است.

در سال‌های اخیر مطالعات فراوانی در مورد استفاده از ذهن‌آگاهی به‌عنوان ابزاری برای بهبود فشار خون صورت گرفته و نتایج رضایت‌بخشی در استفاده از برنامه MCBT و هم‌چنین مراقبه‌ی متعالی دیده شده است. لازم به ذکر است که با وجود تحقیقات متعددی که با نتایج مثبت همراه بوده است، اما برخی آزمایش‌های بالینی بیانگر این است که برای تأیید قطعی این نتایج، انجام تحقیقات دقیق‌تر و باکیفیت‌تر ضروری است. با این حال، چیزی که جای شک و شبهه ندارد این است که هرچه ما انسان‌ها استرس کم‌تری داشته باشیم احساس بهتری داریم.

 • بهبود حافظه

چه زمانی احساس می‌کنید که بیش‌تر دچار فراموشی شده‌اید؟ وقتی‌که استرس دارید یا وقتی‌که آرام هستید؟ آرامش و هشیاری کامل به ما اجازه می‌دهد تا از محیط اطراف خود آگاه باشیم و مهم‌تر این‌که با همه حواس‌مان در محیط باشیم. یک مقاله از اساتید دانشگاه کالیفرنیا که در نشریه مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولژی (NCBI) منتشر شده است، نشان داد پس از اجرای دو هفته‌ای برنامه ذهن‌ آگاهی توسط یک گروه از افراد مورد تحقیق، ظرفیت حافظه این افراد بهبود پیدا کرده است.

نتایج تحقیق نشان می‌دهد که پرورش ذهن‌ آگاهی یک تکنیک موثر و کارآمد برای بهبود عملکرد شناختی است. علاوه بر این، مطالعات متعددی مرتبط با بهبود حافظه از طریق ذهن‌ آگاهی وجود دارد.

آیا تحقیق بریتا هولزل را به‌خاطر می‌آورید؟ مطالعات وی افزایش توده خاکستری مغز در هیپوکامپ را نشان داد. لازم به تأکید نیست که این منطقه نقش حیاتی در مغز و حافظه دارد.

 • درمان بی‌خوابی

دشواری خوابیدن و به خواب رفتن چیزی است که بسیاری از افراد با آن آشنا هستند. غلت زدن‌های شبانه در رختخواب، غرق شدن در دریای افکار، نگرانی و اضطراب درباره فردا یا حتی چیزی که قبلاً اتفاق افتاده، بین بسیاری از مردم شایع است. آیا متوجه چیزی نشدید که در همه این موقعیت‌ها مشترک است؟ همه این اتفاقات مربوط به گذشته و آینده است اما هرگز درباره زندگی در زمان حال نیست!

مطالعات متعددی ادعا می‌کنند که ذهن‌ آگاهی قادر است با بی‌خوابی مبارزه کند و به‌نظر می‌رسد که راز آن در زمان حال و این‌جا وجود دارد! طبق مطالعه‌ای که در پلت‌فرم (Research Gate) منتشر شده، از هر ۳ نفر انسان یک‌نفر به بی‌خوابی مبتلا بوده و هم‌چنین از افسردگی رنج می‌برد که این افراد با کمک برنامه MBCT قابل درمان هستند زیرا با کاهش سطح افسردگی به نوبه خود بی‌خوابی هم کاهش پیدا می‌کند.

 • کاهش سندرم روده تحریک‌پذیر

طبق مقاله دکتر پل لاتیمر، ۱۰ تا ۲۰ درصد افراد، از سندرم روده تحریک پذیر رنج می‌برند که علائم جسمی ناخوشایندی دارد. افرادی که از این سندرم رنج می‌برند، در مقایسه با عموم مردم، بیش‌تر دچار افسردگی و اضطراب می‌شوند.

تحقیقات مختلف استدلال می‌کنند که تمرینات ذهنی از طریق ذهن‌ آگاهی می‌تواند شدت این بیماری را کاهش دهد. مطالعه‌ای که در مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولژی در ایالات متحده منتشر شده، نتیجه گرفت افرادی که تکنیک هشیاری کامل را تمرین کرده‌اند، تأثیر مثبتی بر وضعیت این سندرم گذاشته‌اند و این بهبودی تا سه ماه بعد از تمرینات هم ادامه داشته است.

تمرین ذهن آگاهی

چگونه می‌توان ذهن‌آگاهی را تمرین کرد

همان‌طور که متوجه شدیم فواید زیادی به سادگی و تنها با زندگی در زمان حال نصیب افراد می‌شود. حدس می‌زنم که اکنون تمایل دارید بدانید که چگونه می‌توان از این منافع در زندگی روزمره‌ لذت برد. به این منظور، ما چندین تکنیک و توصیه پیشنهاد شده توسط متخصصان ذهن‌ آگاهی را جمع آوری کرده‌ایم. در ادامه، ما مجموعه‌ای از پنج اصل بنیادی ارائه می‌کنیم که می‌توانید با این تمرین‌ها به هشیاری کامل در همه زمان‌ها برسید. هم‌چنین برخی تکنیک‌های ذهن‌آگاهی توصیه شده توسط متخصصان را خواهید یافت.

 • توجه کنید: ما حواس زیادی داریم؛ از آنها استفاده کنید و به خود اجازه لذت بردن از تجربیات زندگی را بدهید. به اطراف‌تان نگاه کنید، عطرها، صداها، طعم‌ها، احساسات فیزیکی و بافت اشیاء را کشف کنید. هنگام خوردن بر روی طعم تمرکز کنید. یک تکنیک ذهن‌آگاهی که می‌توانید تمرین کنید «مراقبه‌ی راه رفتن» است. روزی ۲۰ دقیقه پیاده‌روی کنید و با هر قدمی که بر‌می‌دارید ارتباط برقرار کنید. ممکن است خیلی آسان به‌نظر برسد، اما تاکنون چندبار پیاده‌روی کرده‌اید و به‌جای فکر کردن و یا انجام کار دیگر، احساسات فیزیکی بدن خود را حس کرده‌اید.
 • در این‌جا و اکنون زندگی کنید: ببینید که توجه‌تان تنها به زمان حال و فقط به یک چیز در یک زمان معطوف است. یکی دیگر از تکنیک‌های آسان ذهن‌آگاهی «مراقبه‌ی اسکنر بدن» است. دراز کشیده و نفس عمیق بکشید، سعی کنید توجه متمرکزی به همه‌ی قسمت‌های بدن‌تان از سر تا پا داشته باشید. مهم است که هنگام انجام این‌ تمرین نسبت به آن‌چه در بدن‌تان اتفاق می‌افتد یعنی تجربه عاطفی، احساساتی و ذهنی هشیار باشید.
 • قبول کنید که چه کسی هستید: با خود نجنگید و با افکارتان درگیر نشوید. ذهن‌آگاهی درباره فرار از افکار نیست، بلکه برعکس درباره مواجه شدن با افکار بدون قضاوت کردن آنهاست، درباره شناخت افکار و اجازه دادن به آنها برای قرار گرفتن در معرض تمرکز شدید و سپس رها کردن‌شان است. هنگامی‌که با این افکار و احساسات مقابله کردید، ماهرانه توجه خود را به زمان حال برگردانید.
 • نفس عمیق بکشید: همیشه مهم است که این لحظه را برای خود داشته باشید. توجه‌تان را بر روی نفس کشیدن متمرکز کنید، بگذارید هشیاری کامل راهنمای شما باشد. در برابر افکاری که به ذهن‌تان خطور می‌کند مقاومت نکنید، آنها به شکل طبیعی از ذهن دور می‌شوند. می‌توانید هنگام نشستن تنها با تمرکز بر روی تنفس خود مدیتیشن کنید. اگر توسط احساسات فیزیکی یا ذهنی، مراقبه گسسته شد، آگاهانه با این افکار برخورد کرده و توجه خود را به عمل تنفس بازگردانید.
 • سپاس‌گزار باشید: آیا از چیزهای شگفت‌انگیزی که در زندگی دارید آگاه هستید؟ به همه‌ی چیزهای خوب اطراف‌تان نگاه کرده و تشکر کنید! نسبت به جایی که الان هستید و از چیزهایی که در زندگی دارید سپاس‌گزار باشید.

از جادوی زندگی در حال لذت ببرید!

امیدواریم که از پی بردن به مزایای ذهن‌ آگاهی لذت برده باشید و از همه مهم‌تر این‌که روز به روز از آن استفاده کرده و از تکنیک‌هایش سود ببرید. به‌خاطر بسپارید که تمرکز روی لحظه بسیار مهم است زیرا گذشته گذشته است و آینده قابل پیش‌بینی نیست، اما رفتارهای امروزمان قابل کنترل است. با استرس و اضطراب کم‌تری زندگی کنید؛ انسانی شادتر و آرام‌تر بودن امکان‌پذیر است.

و فکر نکنید که با زندگی در حال، امکان رویاپردازی از شما سلب می‌شود. رویاپردازی شگفت‌انگیز است و باید بخشی از تجربیات هر فرد باشد! آیا رویای سفر به دور دنیا را در سر می‌پرورانید؟ آیا دوست دارید برنده لاتاری شوید؟ عالی است! لحظه حاضر با ارزش‌ترین چیزی است که اکنون دارید، از آن استفاده کنید! آرزوهایتان را دنبال کنید زیرا هرگز نمی‌دانید که این رویاها شما را به کجا خواهند برد.

روز خوبی داشته باشید!

منبع: لوتو لند

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در برندگان لاتاری
نظرات بسته شده است.

بررسی کنید

آیا ذهن‌آگاهی بهترین راه برای برنده شدن در لاتاری است؟

ذهن‌آگاهی چیست و چگونه می‌تواند به شما برای برنده شدن در لاتاری کمک کند؟ ذهن‌آگاهی در مورد…