خانه دانش لاتاری ۷ ویژگی افراد ثروتمند و موفق

۷ ویژگی افراد ثروتمند و موفق

1 دقیقه خوانده شده
دیدگاه‌ها برای ۷ ویژگی افراد ثروتمند و موفق بسته هستند
65
میلیاردر شدن

در سال ۱۹۱۶ جان دی راکفلر John D. Rockefeller، پدر صنعت نفت اولین میلیاردر جهان شد. طبق گفته فوربس، تقریباً یک قرن بعد در سال ۲۰۱۵، ۵۳۶ میلیاردر از مجموع ۱۸۲۶ میلیاردر سراسر جهان در آمریکا زندگی می‌کنند. سرشماری میلیاردرهای جهان برآورد می‌کند که در سال ۲۰۱۴ تعداد ۲۳۲۵ میلیاردر در سراسر جهان وجود داشته است.
ممکن است شناسایی افرادی که میلیاردر هستند از افرادی که ثروت قابل توجهی دارند دشوار باشد، زیرا بسیاری از آنها در مورد جزئیات ثروت خود صحبت نمی‌کنند. همچنین برای بسیاری رشد ثروت شخصی یک هدف نیست بلکه محصول جانبی فعالیت‌های تجاری است. دونالد ترامپ Donald Trump غول املاک و مستغلات که در لیست سال ۲۰۱۵ فوربس در رتبه ۴۰۵ قرار داشت در کتاب خود «ترامپ: هنر معامله» توضیح می‌دهد که پول هرگز انگیزه بزرگی برای او نبوده است. وی اظهار داشته: «هیجان واقعی بازی کردن است».

طبق آمار اداره سرشماری ایالات متحده، در سال ۱۹۱۶، راکفلر تنها میلیاردر در بین حدود ۱۰۲ میلیون نفر جمعیت ایالات متحده بوده است. با فرض اینکه تعداد میلیاردرهای آمریکایی سالانه با نرخ تاریخی ۴۹/۶ درصد افزایش یابد، تا سال ۲۰۵۰ بیش از ۴۸۰۰ میلیاردر آمریکایی وجود خواهد داشت یا از هر ۹۱۰۰۰ نفر از ۴۳۹ میلیون نفر جمعیت پیش بینی شده یک میلیاردر وجود خواهد داشت. رویای میلیاردر شدن ممکن است آنچنان که تصور می‌شود دور از ذهن نباشد.

بیشتر بخوانید: تحقق رویای میلیاردر شدن با پاوربال جدید!

۷ ویژگی افراد ثروتمند و موفق

میلیاردر کیست؟

به بیان ساده، میلیاردر شخصی است که ارزش خالص ثروت او بیش از ۱ میلیارد دلار باشد. به عبارت دیگر اگر همه دارایی‌های خود را به صورت نقدی بفروشید، بدهی‌های خود را پرداخت کنید و پس از آن ۱ میلیارد دلار در حساب بانکی‌تان باقی بماند شما یک میلیاردر هستید. داشتن یک میلیارد دلار دارایی با بدهی ۹۰۰ میلیون دلاری شما را میلیاردر نمی‌کند.

درک یک میلیارد دلار مانند همۀ اعداد زیاد می‌تواند دشوار باشد. به عنوان مثال، شمردن یک میلیارد دلار با نرخ یک دلار در ثانیه، یک شغل مادام العمر برای سه نفری است که در یک هفته کاری استاندارد ۴۰ ساعته کار ‌کنند. اگر آنها را در ۲۱ سالگی استخدام کنید، با این فرض که آنها هر روز هشت ساعت کار می‌کنند و حتی یک روز هم مرخصی نمی‌گیرند، بیش از ۴۴ سال طول خواهد کشید تا این کار را انجام ‌دهند. اسکناس‌های ۱ دلاری محاسبه شده ساختمانی به اندازه یک زمین فوتبال تا ارتفاع ۸.۳ فوت را پر می‌کنند و بیش از ۱۱۰۰ تن وزن دارند.

از نظر قدرت خرید، یک میلیارد دلار معادل موارد زیر است:
• ۲۱۹۰۰ سدان لوکس کادیلاک، بنابراین شما می‌توانید به مدت ۶۰ سال هر روز یک ماشین لوکس متفاوت رانندگی کنید. اگر فرد صرفه جویی باشید، شما و همسرتان می‌توانید هر روز در مدت زمان مشابه یک هوندا سیویک جدید خریداری کنید.
• بیش از ۹۵ میلیون پیتزای بزرگ پیتزاهات یا ۱۶۷ میلیون وعده غذایی بیگ مک که همراه با سیب زمینی سرخ کرده و نوشابه باشد.
• زمان کافی برای بازی گلف شما و ۹۹ نفر از بهترین دوستان‌تان بمدت ۵۵ روز در بهترین مجموعه تفریحی و بسیار گران قیمت گلف.
در حالی که برخی از میلیاردرها با ثروت خود اقدام به خرید قایق‌های تفریحی، ماشین‌های لوکس، هواپیمای شخصی و عمارت‌های مجلل در سراسر جهان می‌کنند، بسیاری دیگر محافظه کارتر هستند. وارن بافت سومین فرد ثروتمند در لیست فوربس، هنوز در همان خانه‌ای در اوماهای نبراسکا زندگی می‌کند که ۵۰ سال پیش با کمی ‌بیش از ۳۰۰۰۰ دلار خریداری کرده است. همچنین دیوید گرین David Green، بنیانگذار و مدیرعامل ‌هابی لابی Hobby Lobby، از هواپیمای شخصی اجتناب می‌کند و ترجیح می‌دهد با هواپیمای عادی سفر کند.

لاتاری

خصوصیات و ویژگی مشترک میلیاردرها

در حالی که میلیاردرها افراد منحصر به فردی هستند اما بررسی لیست فوربس نشان می‌دهد بسیاری از این افراد خصوصیات مشترکی دارند:

• رسیدن به ثروتی در حد میلیارد دلار زمان بر است. به طور میانگین میلیاردرهای فهرست فوربس ۶۳ سال سن دارند و بیش از ۹۰٪ آنها بیش از ۴۵ سال سن دارند. امروزه به دلیل محصولات و خدماتی که از طریق پیشرفت‌های فناوری امکان پذیر شده است افراد جوانی هم به این لیست پیوسته‌اند. به گزارش سی ان ان CNN، اوان اشپیگل Evan Spiegel در سن ۲۵ و بابی مورفی Bobby Murphy در ۲۶سالگی اپلیکیشن موبایلی اسنپ چت Snapchat را تأسیس كردند و در فوریه ۲۰۱۵ پیشنهاد فروشی بالغ بر ۱۹ میلیارد دلار دریافت كردند. مارک زاکربرگ Mark Zuckerberg ۳۱ ساله، دارای ۳۰ میلیارد دلار سهام شرکت فیس بوک است.

• تحصیلات مهم است، اما لازم نیست. تقریباً دو سوم میلیاردرهای فهرست شده توسط فوربس فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند که بیشترین درصد دارای مدرک مهندسی و پس از آن دارای مدرک بازرگانی هستند. از ۴۰۰ میلیاردر برتر ایالات متحده، ۲۹ نفر دارای مدرک کارشناسی ارشد و ۲۱ نفر دکترا هستند. در کمال تعجب بیش از ۳۰٪ از افراد ثروتمند لیست فوربس از جمله بیل گیتس و زاکربرگ (هر دو ترک تحصیل از دانشگاه‌ هاروارد) مدرک دانشگاهی ندارند. مایکل دل Michael Dell (شرکت دل، دانشگاه تگزاس در آستین)، استیو جابز Steve Jobs (اپل، کالج رید) و لری الیسون Larry Ellison (شرکت اوراکل، دانشگاه شیکاگو) نیز موفق به فارغ التحصیلی از کالج نشدند.

• پول خانواده کمک می‌کند، اما حیاتی نیست. ۶۰٪ از این افرادخودشان ثروت خود را به دست آورده‌اند از جمله گیتس، بافت و الیسون که خانواده‌های آنها از طبقه متوسط بوده‌اند. حدود یک چهارم، پول خانواده را به ارث برده و ثروت فوق العاده‌ای ساخته‌اند. از ای دسته می‌توان به کارلوس اسلیم هیلو Carlos Slim Helu، معروف به وارن بافت مکزیک، برادران کوچ the Koch brothers، اعضای خانواده مارس Mars family و ابیگل جانسون Abigail Johnson از شرکت سرمایه گذاری فیدلیتی Fidelity Investments اشاره کرد. حدود ۱۵٪ تنها از طریق میراث دریافتی خود میلیاردر هستند.

• ازدواج برای میلیاردرها جنبه مثبت و منفی دارد. تقریباً دو سوم لیست فوربس در حال حاضر متاهل هستند و برخی نیز چندین بار ازدواج کرده‌اند (لری الیسون، چهار همسر و رونالد پرلمن Ronald Perelman، پنج همسر). ظاهراً زندگی با یک میلیاردر یا شخصی که یک ثروت فوق العاده را ساخته کار ساده‌ای نیست. جاستین ماسک Justine Musk، همسر سابق ایلان ماسک Elon Musk کسانی که مانند همسر سابق او به موفقیت فوق العاده‌ای دست می‌یابند را افراد بدخلق و دم دمی مزاج توصیف می‌کند. در همین حال بیل گیتس بیش از ۲۰سال است که با همرش ملیندا گیتس Melinda Gates ازدواج کرده است در حالی که کارلوس اسلیم و بافت به ترتیب بعد از ۳۲ و ۵۲ سال از همسران خود جدا شدند. بنیانگذار آمازون، جف بزوس بعد از ۲۰ سال از همسرش جدا شد و مایکل دل بیش از ۲۰ سال با همسرش زندگی کرده است. اریک اشمیت از گوگل Eric Schmidt بیش از ۳۰ سال قبل و فیل نایت Phil Knight از نایک تقریباً ۵۰ سال پیش ازدواج کرده‌اند.

• مشاغل موجود در حوزه فناوری، مالی یا املاک می‌توانند بازده بزرگی داشته باشند. منبع ثروت بسیاری از میلیاردرها از طریق توسعه فناوری شرکت‌های‌شان بوده است. به عنوان مثال، مایکروسافت (گیتس، پاول آلن و استیو بالمر)، گوگل (لری پیج Larry Page، سرگئی برین Sergey Brin و اریک اشمیت)، آمازون (بزوس) و فیس بوک (زاکربرگ) شرکت‌هایی هستند که فقط از طریق توسعه فناوری‌های جدید امکان حضور و بروز داشته‌اند. میلیاردرهای دیگر مستقیماً در بازار مالی حضور داشته و از ثروت خود برای سرمایه گذاری‌های عظیم بهره گرفته‌اند تا سودهای فوق العاده‌ای کسب کنند. وارن بافت شاید مشهورترین سرمایه گذار وال استریت باشد، اما مدیران صندوق‌های سرمایه گذاری مانند جورج سوروس George Soros، ری دالیو Ray Dalio و جیمز سیمونز James Simons نماینده ۲۰٪ از میلیاردرهایی هستند که از وال استریت ثروتمند شده‌اند. گروه سوم بزرگان بخش املاک و مستغلات هستند که با توسعه املاک ثروت خود را به دست آوردند، ابزاری که بسیاری آن را سیستم اهرم کلاسیک حداقل پیش پرداخت و وام بزرگ می‌نامند. این گروه شامل دونالد برین Donald Brin، دونالد ترامپ، جف ساتون Jeff Sutton و دیوید والنتاس David Walentas است.

 بیشتر بدانید: معمای میلیارد دلاری مگا میلیونز

نکات کلیدی برای ثروتمند شدن

دستیابی به چنین جایگاهی فقط نیاز به کار سخت و اراده آهنین ندارد اگرچه اینها ابزارهای ضروری هستند. همانطور که جاستین ماسک می‌گوید، بسیاری از افراد به سختی کار و برای زنده ماندن تلاش می‌کنند، آنها مشکلات خود را گردن بدشانسی، محیط نامناسب و شرایط ناگوار می‌اندازند. اراده و سخت کوشی لازم است، اما حداقل نیازهای ضروری است.
در حالی که بسیاری از افراد فوق العاده ثروتمند به ویژه کسانی که ثروت خود را شخصاً ساخته‌اند با نظرات خانم ماسک در مورد کار سخت موافق هستند اما همچنین به همۀ افراد مشتاق توصیه می‌کنند که موارد زیر را در نظر داشته باشند:

۱- به ندای درون خود گوش دهید

جایگاه خود را پیدا کنید و سعی نکنید آنچه که برای افراد دیگر کار کرده است کپی کنید. بر کشف خواسته‌ها و نیازهای جهان متمرکز شوید.
به عنوان مثال جوانی که سال ۲۰۰۸ در پیدا کردن تاکسی در پاریس ناکام ماند اقدام به تاسیس شرکت اوبرکب UberCab و توسعه اپلیکشنی کرد که مسافرین را به رانندگان متصل می‌کند. این برنامه در سال ۲۰۱۰ در سانفرانسیسکو راه اندازی شد و اکنون در اغلب کشورهای جهان در دسترس است. دو بنیانگذار اوبر، تراویس کالانیک Travis Kalanick و گرت کمپ Garrett Camp که در لیست فوربس قرار دارند هر یک از ثروت خالص بیش ا ۵.۳ میلیارد دلاری برخوردار هستند.
به گفته فوربس، دو دانشجوی داگاه MITیعی درو هیوستون Drew Houston و آرش فردوسکی Arash Ferdowski در سال ۲۰۰۷ سرویس میزبانی فایل را تأسیس کردند زیرا آنها دائماً فلش یو اس بی خود را فراموش می‌کردند. سرویس آنها یعنی دراپ باکس Dropbox، اشتراک گذاری فایل را آسان‌تر و در عین حال امن‌تر ساخته است. دراپ باکس که هنوز یک شرکت خصوصی است بیش از ۱۰ میلیارد دلار ارزش دارد. دارایی مدیر عامل آن، درو هیوستون، ۱.۲۱ میلیارد دلار تخمین زده شده است. ایده‌هایی را دنبال کنید که شما را مجذوب کرده و در سختی‌ها پایدار نگاه دارد.

ندای درون

۲- رویای بزرگ داشته باشید

چه چیزی را می‌توانید به جهان ارائه کنید که بی نظیر، جذاب و مفید باشد؟ هیچ میلیاردری شرکتی را تأسیس نکرده تا بتواند اندکی موفق باشد.
بیل گیتس در سن ۱۹ سالگی یکی از اولین کسانی بود که تشخیص داد اگر کار با کامپیوترهای شخصی ساده شود و همه بتوانند از آنها استفاده کنند می‌تواند انقلابی در تجارت، آموزش، ارتباطات و سرگرمی ‌ایجاد کند. این امر منجر به تأسیس مایکروسافت شد. جف بزوس، بنیانگذار آمازون آینده‌ای را تشخیص داد که خرده فروشی‌های مجازی می‌توانند عملیات فروشگاه‌های سنتی را با هزینه‌های کمتر، حق انتخاب گسترده‌تر و خدمات بهتر برای مشتری انجام دهند. میلیاردرها در تشخیص آنچه می‌تواند رخ دهد و تحقق آن مهارت دارند.

۳- کاملا به موفقیت متعهد باشید

اشتیاق را فراموش کنید، موفقیت پیامد وسواس است. مارک کوبان Mark Cuban، در اوایل ۳۰ سالگی و پس از فروش شرکت خود Broadcast.com به یاهو، توصیه می‌کند: «راه اندازی شرکتی را شروع نکنید مگر اینکه برای‌تان یک وسواس ذهنی و کاری باشد که واقعاً دوست دارید. اگر استراتژی خروج دارید، این یک وسواس نیست». کوبان هنگام ساخت شرکت خود، نتوانست دوست دختر خود را حفظ کند، هفت سال به تعطیلات نرفت و در آن مدت حتی یک کتاب داستانی هم نخواند: «من کاملاً متمرکز بودم».
بیل گیتس هنگام ساخت مایکروسافت در طول دهه سوم زندگی، حتی یک روز هم مرخصی نگرفت. مارک زاکربرگ به کارآفرینان توصیه می‌کند سریع حرکت کنند و سدها را خراب کنند. همان موانعی که روش‌های سنتی تجارت هستد.

۴- از شکست نترسید

بدانید که جلوگیری از اشتباهات و مشکلات غیرممکن است، بنابراین از شکست نترسید. اولین فروشگاه والتون در آرکانزاس تعطیل شد. پلتفرم نیوتون اپل یک شکست بزرگ بود، اما آموزه‌های این شکست منجر به ساخت آیفون و آیپد شد. کامپیوتر لیزای اپل چنان ناکارآمد بود که جابز موقعیت خود را در این شرکت از دست داد.
جیمز دایسون James Dyson مخترع انگلیسی جاروبرقی انقلابی دایسون، بیش از ۱۵ سال قبل از ارائه محصولی که به بازار عرضه کرد، ۵۱۲۷ نمونه اولیه ایجاد کرد. کارلوس اسلیم معتقد است که بیشترین فرصت‌ها در موقعیت‌هایی است که دیگران از شکست در آنها می‌ترسند و اظهار داشت: «هنگامی ‌که بحران وجود دارد، زمانی است که بسیاری علاقمند به بیرون آمدن هستند و درست این زمانی است که ما علاقمند به ورود به آن هستیم».

شکست

۵- به جزئیات توجه کنید

طبق گفته ‌هاروی اس فایرستون Harvey S Firestone، بنیانگذار شرکت تایر و لاستیک فایرستون، «موفقیت، مجموع جزئیات است». استیو جابز، یکی از بنیانگذاران اپل در توجه شدید به جزئیات معروف بود. به گفته همکاران از دید او هیچ جزئیاتی برای چشم پوشی خیلی کوچک نبودند. گفته می‌شود جابز یک بار صبح روز یکشنبه با مدیر اجرایی گوگل تماس گرفته تا توضیح دهد که از رنگ لوگوی گوگل در گوشی آیفون راضی نیست. شرکت‌ها در مراحل اولیه به دلیل نادیده گرفت جزئیات شکست می‌خورند، نه به این دلیل که کارآفرین تصویر اصلی را از دست داده است.

۶- یک تیم معتبر از مشاوران و شرکا ایجاد کنید

هیچ کس به خودی خود به جایگاه فرد موفق و میلیاردر دست نمی‌یابد، همه در این راه نیاز به کمک دارند. همان‌طور که بتمن، رابین را در اختیار داشت، گیتس، پل آلن Paul Allen و سپس استیو بالمر Steve Ballmer را در کنار خود داشت تا مایکروسافت را ساخت. به همین ترتیب، دو استیو (جابز و وزنیاک) در ابتدای کار اپل در کنار هم بودند. وارن بافت از سال ۱۹۷۵ با چارلز مونگر Charles Munger همکاری کرده است.
یک فرد رازدار معتمد از شما پشتیبانی می‌کند، به عنوان صدای شما عمل می‌کند و در صورت نیاز از انتقاد خودداری نمی‌کند. اگر شما راننده هستید، او به عنوان دیده بان عمل می‌کند تا اطمینان حاصل شود که چیزی از قلم نیفتاده یا نادیده گرفته می‌شود. او شما را روی زمین و متمرکز نگه می‌دارد. هرگز از کار با افرادی باهوش‌تر هستند یا افرادی که پر کننده نقاط ضعف شما هستند نترسید.

۷- هرگز مشتری را فراموش نکنید

در محصولات و خدماتی که سرمایه گذاری می‌کنید، اختراعات و نوآوری‌هایی که انجام می‌دهید همیشه رضایت مشتری را هدف اصلی خود قرار دهید. پل گتی Paul Gettyکه توسط مجله فورچون Fortune به عنوان ثروتمندترین فرد آمریکایی در سال ۱۹۵۷ معرفی شد، ادعا می‌کند «فردی که وسیله‌ای برای انجام دادن یا تولید بهتر، سریع‌تر و اقتصادی‌تر هر کاری پیدا ‌کند، آینده و ثروت را در نوک انگشتان خود دارد».
فوربس خاطرنشان می‌کند که ۷۵ درصد از میلیاردرهای جهان با فروش کالا یا خدماتی که مشتریان‌ می‌خواسته‌اند، ثروت خود را به دست آورده‌اند. آنها یک موقعیت برد برد برای مشتری و ارائه دهنده محصول یا خدمات فراهم کرده‌اند.

حرف آخر

با دانستن این موضوع که موفقیت دست یافتنی است، بایستی موارد زیر را بخاطر بسپارید:
• ثروت فوق العاده زیاد به طور خودکار منجر به خوشبختی نمی‌شود. راسل سیمونز Russell Simmons، بنیانگذار کمپانی موسیقی دف جم Def Jam ادعا می‌کند، «اگر ۱۵ میلیاردر را بشناسم، ۱۳ نفر فرد ناراضی را می‌شناسم». به نظر می‌رسد بافت با این قضیه موافق است: «اگر آنها قبل از داشتن پول احمق بودند، اکنون یک میلیاردر بی احتیاط هستند. میلیاردرها و کسانی که می‌خواهند میلیاردر شوند در پی رسیدن به هدف خود، اغلب خانواده و روابط خویش را فدا می‌کنند». جاستین ماسک ادعا می‌کند که موفقیت شدید ناشی از یک شخصیت افراطی است و خوشبختی نیز کم و بیش خارج از موضوع است.

• آمار می‌تواند گمراه کننده باشد. در حالی که به نظر می‌رسد احتمال میلیاردر شدن تا سال ۲۰۵۰ (۱ به ۹۱،۰۰۰) نسبت به برنده شدن در لاتاری پاوربال (۱به ۱۷۵،۲۲۳،۵۱۰)، رئیس جمهور شدن در ایالات متحده (۱ به ۱۰،۰۰۰،۰۰۰) یا برخورد صاعقه (۱ به ۷۰۰،۰۰۰)، مساعدتر باشد، اما دستیابی به این سطح از دارایی‌ها مستقیماً به کمیت و کیفیت «ایده‌های خوبی» که اجرا می‌شوند بستگی دارد. به عبارت دیگر، موفقیت علاوه بر شانس فراوان، به الهام گرفتن، فداکاری و سخت کوشی نیز نیاز دارد.

منبع: مانی کراشرز

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در دانش لاتاری
نظرات بسته شده است.

بررسی کنید

۷ ترفند برای تضمین برد در لاتاری

ممکن است از خود بپرسید که آیا رویای شما برای برنده شدن در لاتاری محقق می‌شود؟ قطعاً کار آس…