خانه استراتژی لاتاری راهنمای جامع؛ کدام لاتاری بهترین احتمال برد را دارد؟

راهنمای جامع؛ کدام لاتاری بهترین احتمال برد را دارد؟

9 ثانیه خوانده شده
دیدگاه‌ها برای راهنمای جامع؛ کدام لاتاری بهترین احتمال برد را دارد؟ بسته هستند
813
لاتاری

همه بخت‌آزمایی‌ها یکسان نیستند. ممکن است متوجه شده باشید که بردن جک‌پات بعضی از لاتاری‌ها آسان‌تر از بقیه آنها است و دلیل آن تفاوتی است که بین احتمال برد لاتاری‌های مختلف وجود دارد. شانس بردن جایزه ثانویه نیز درهمه لاتاری‌ها یکسان نیست و دلیل این اختلاف هم، تفاوت بین احتمال برد است. احتمال برد جک‌پات و احتمال برد لاتاری چیست و چگونه می‌توانید تصمیم بگیرید که کدام بخت‌آزمایی بهترین فرصت برد را دراختیار شما می‌گذارد. در این مطلب پاسخ مناسب را بیابید.

کدام لاتاری بهترین احتمال برد را دارد؟

میزان جایزه جک‌پات چیزی است که مردم را برای شرکت در قرعه‌کشی ترغیب می‌کند اما هرچه جک‌پات بزرگتر شود شانس برد کمتر می‌شود. جک‌پات بخت‌آزمایی‌های آمریکایی پاوربال و مگامیلیونز در گذشته به ارقام نجومی ۱.۵ میلیارد دلار رسیده است. زمانی‌که جایزه جک‌پات به این ابعاد می‌رسد احتمال برد آخرین چیزی است که بازیکنان به آن فکر می‌کنند. با این حال، فهمیدن مفهوم احتمال برد جک‌پات و دانستن چرایی وجود آن در لاتاری‌های مختلف اهمیت دارد.

بخت‌آزمایی‌های کوچک‌تر به معنای جک‌پات‌های کوچک‌تر است مانند جایزه ممتاز و متواضعانه ۲۵۰۰۰ دلاری تگزاس کش فایو (Texas cash 5)، اما این جایزه کوچک‌تر در همان حال به معنی احتمال برد بیشتر در مقایسه با لاتاری‌های بزرگی مثل یورومیلیونز است که احتمال بردی در حد غیر ممکن دارند. با این حال ما فکر می‌کنیم که نادیده گرفتن این جوایز شگفت‌انگیز یک اشتباه بزرگ است که بسیاری از بازیکنان مرتکب می‌شوند زیرا حتی کوچک‌ترین جک‌پات‌ها می‌توانند تاثیر شگرفی داشته باشند!

در ادامه می‌توانید مقایسه‌ای بین لاتاری‌های مختلف با بهترین احتمال برد جک‌پات را ملاحظه کنید.

لاتاری‌های کوچک احتمال برد جکپات
لاتاری اونتاریو   ۱:۱۳,۹۸۳,۸۱۶
لوتو ایرلند ۱:۱۰,۷۳۷,۵۷۳
لوتو مجارستان   ۱:۸,۱۴۵,۰۶۰
لوتو اطریش   ۱:۸,۱۴۵,۰۶۰
مینی لوتو لهستان ۱:۸۵۰,۶۶۸
تیک ۵ نیویورک ۱:۵۷۵,۷۵۷
لوتو روزانه آفریقای جنوبی   ۱:۳۷۶,۹۹۲
 لاتاری کش ۵ تگزاس     ۱:۳۲۴,۶۳۲
مینی لوتو ژاپن ۱:۱۶۹,۹۱۱
لاتاری مکزیک   ۱:۹۸,۲۸۰

اگر به ‌فکر بردن بزرگترین جک‌پات‌های موجود هستید، جدول زیر مقایسه‌ای بین احتمال برد تعدادی از خوش‌نام‌ترین لاتاری‌ها با بزرگترین جوایز ممکن انجام می‌دهد.

لاتاری بزرگ احتمال برد جکپات
سوپرانالوتو   ۱:۶۲۲,۶۱۴,۶۳۰
مگا میلیونز     ۱:۳۰۲,۵۷۵,۳۵۰
پاوربال ۱:۲۹۲,۲۰۱,۳۳۸
یورو میلیونز ۱:۱۳۹,۸۳۸,۱۶۰
یوروجکپات ۱:۹۵,۳۴۴,۲۰۰
لوتو پاوربال استرالیا ۱:۷۶,۷۶۷,۶۰۰

برد در لاتاری

شانس شما برای بردن جکپات چقدر است؟

هر بلیطی که می‌خرید یک شانس برنده شدن در جک‌پات به شما می‌دهد. خرید سه بلیط به شما سه شانس برد می‌دهد. با این‌حال مجموع احتمال برد کلی یک جک‌پات یا هر جایزه دیگری در قرعه‌کشی لاتاری، به تعداد شماره‌هایی که برای هر بلیط باید انتخاب شوند و هم‌چنین طیف اعدادی که باید حدس زده شوند بستگی دارد. اگر یک شماره اضافی مثل عدد پاوربال هم قرعه‌کشی شود، بردن جایزه سخت‌تر هم می‌شود.

برای مثال، شانس شما برای بردن جک‌پات در نیویورک لوتو، که باید ۶ عدد از طیف ۱ تا ۵۹ حدس بزنید (۱ به ۴۵,۰۵۷,۴۷۴) بهتر از زمانی است که لوتوی آلمان Germany Lotto را بازی کنید. لوتوی آلمان گستره حدس کوچک‌تری دارد (۱ تا ۴۹) ولی یک شماره اضافی (از بین ۱ تا ۹) دارد و در نتیجه احتمال برنده شدن جک‌پات لوتوی آلمان ۱ به ۱۲۵,۸۵۴,۳۴۴ است.

در مقام مقایسه، زمانی که در پاوربال شرکت می‌کنید انتخاب ۵ عدد از محدوده ۱ تا ۶۹ و یک عدد اضافی پاوربال از گستره ۱ تا ۱۶ به شما شانس برد جک‌پاتی معادل ۱ به  ۲۹۲,۲۰۱,۳۳۸ می‌دهد. در مگامیلیونز شما ۵ عدد بین ۱ تا ۷۰ حدس می‌زنید و یک عدد اضافی مگا را از طیف ۱ تا ۲۵ انتخاب می‌کنید. این روش انتخاب برای شما ۱ به ۳۰۲,۵۷۵,۳۵۰ شانس برد جک‌پات مگامیلیونز فراهم می‌کند.

احتمال برد پاوربال و مگامیلیونز زیاد نیست و در نتیجه جک‌پات آنها بارها و بارها قرعه‌کشی می‌شود تا زمانی‌که به رکوردهای جهانی می‌رسد. اگرچه، در نهایت یک یا چند بازیکن موفق به شکست دادن احتمال شده و با مطابقت تمام اعداد، برنده جایزه شگفت‌انگیز جک‌پات می‌شوند. هر جک‌پات پاوربال و مگامیلیونزی در انتها یک برنده خواهد داشت.

هر چه محدوده حدس زدن اعداد بزرگتر باشد و نیاز به مطابقت تعداد بیشتری شماره باشد، بردن جک‌پات سخت‌تر می‌شود. اعداد بونوس، که شما در هنگام خرید بلیط انتخاب نمی‌کنید، روی احتمال برد جک‌پات تاثیری ندارد ولی به شما شانس برد بیشتری در قبال کسب جوایز ثانویه می‌دهد.

در هنگام انتخاب بخت‌آزمایی بایستی احتمال برد جوایز سطوح دیگر لاتاری را مانند احتمال برد جک‌پات در نظر بگیرید. آگاهی از تفاوت بین این دو احتمال برد، می‌تواند در انتخاب لاتاری مورد نظر به شما کمک کند.

احتمال برد جک‌پات در این بخت‌آزمایی‌ها بهتر است. قرعه‌کشی مکزیکو چیسپازو (Mexico Chispazo)، دوبار در یک روز تکرار می‌شود. آیا بالا بودن احتمال برد در یک جک‌پات باعث می‌شود که به خاور دور سفر کنید؟ احتمال برد جک‌پات مینی‌لوتوی ژاپن(Japan Mini Loto) به اندازه‌ای خوب است که بطور معمول در هر قرعه‌کشی چند برنده وجود دارد. اما همان‌طور که انتظار می‌رود، جوایز جک‌پات بسیار کوچک‌تر از چیزی است که می‌توانید در لاتاری‌های بزرگ برنده شوید.

احتمال برد جکپات در مقابل احتمال برد لاتاری

برای پاسخ دادن به این سوال که کدام بخت‌آزمایی بهترین احتمال برد را دارد، باید احتمال برد جک‌پات و احتمال برد لاتاری را در نظر بگیرید. احتمال برد جک‌پات‌ دقیقاً چیست؟ و چه تفاوتی با احتمال برد لاتاری دارد؟

از روی تعریف واژه، احتمال برد لاتاری یعنی شانس برنده شدن هر نوع جایزه‌ای در بخت‌آزمایی، در حالی‌که احتمال برد جک‌پات به شانس شما برای بردن یک جایزه خاص (در اینجا جک‌پات) اشاره دارد.

احتمال برد یک جایزه لاتاری بر اساس فرمول‌هایی است که ریاضیات لاتاری تلقی می‌شود، این فرمول‌ها شانس شما را برای مطابقت شماره‌های قرعه‌کشی تعیین می‌کنند. فرمول‌های محاسبه احتمال برد لاتاری و احتمال برد جک‌پات کمی پیچیده است. (فرمول‌های محاسبه جک‌پات‌های لاتاری هم پیچیده اما متفاوت است) احتمال برد لاتاری و احتمال برد جک‌پات بر اساس تعدادکل شماره‌ها، تعداد شماره‌هایی که در هر قرعه‌کشی انتخاب می‌شوند  و همچنین وجود عدد اضافی پاوربال، بدست می‌آیند.

برگزارکنندگان لاتاری تمایل دارند که تعادلی بین یک بازی با احتمال برد نه چندان بالای جک‌پات (که منجر به جک‌پات‌های بزرگتر و در نتیجه فروش بیشتر بلیط می‌شود) و ایجاد یک بازی با احتمال برد جوایز سطوح دیگر لاتاری (به‌گونه‌ای که بازیکنان شانس خوبی برای بردن جوایز داشته باشند) برقرار کنند.

در نمونه مگامیلیونز، برگزارکنندگان با تغییراتی که در اکتبر سال ۲۰۱۷ ارائه کردند بردن جک‌پات را به‌طرز قابل ملاحظه‌ای دشوار نمودند تا بدینوسیله قادر به رقابت با جک‌پات رکوردشکن پاوربال باشند. اما از سوی دیگر این تغییرات منجر به بهبود احتمال برد جوایز سطوح دوم لاتاری شد. مقادیر جایزه به‌عنوان بخشی از تلاش برای ترغیب مردم به شرکت در مگامیلیونز افزایش یافته است.

لاتاری آنلاین

بهترین شانس برای برد جوایز لاتاری

با وجودی‌که درک ریاضی تنظیمات احتمال برد لاتاری سخت است، دانستن نحوه ارتباط آنها مهم است. شانس کمتر به معنای احتمال برد کمتر است. این گفته واضح است اما باید معنای واژه «کمتر» را روشن کرد. در مثال تصادفی زیر مقایسه‌ای بین احتمال برد جوایز ثانویه چند لاتاری صورت گرفته است. یک شانس ۱ به ۳۸ برای بردن جایزه پاوربال، کمتر از یک شانس ۱ به ۲۱ برای بردن جایزه یورومیلیونز است. بدین معنی که شانس شما برای بردن جوایز لاتاری یورومیلیونز بیشتر است.

جوایز لاتاری احتمال برد جوایز
 جایزه سطح دوازدهم یورومیلیونز ۱ به ۲۱
 جایزه سطح نهم مگامیلیونز ۱ به ۳۷
جایزه سطح نهم پاوربال ۱ به ۳۸
جایزه سطح یازدهم یوروجکپات ۱ به ۴۲
 جایزه سطح هفتم از لوتو استرالیا ۱ به ۸۷

احتمال برد نشان داده شده در بالا تا حدودی گمراه کننده است. در هنگام شرکت در بخت‌آزمایی شما می‌توانید در بیش از یک سطح جایزه خاص برنده شوید. بنابراین آگاهی از احتمال برد هر جایزه‌ای در لاتاری اهمیت دارد.

لاتاری احتمال برد هر نوع جوایز
یورومیلیونز ۱ به ۱۳
مگا میلیونز ۱ به ۲۴
پاوربال ۱ به ۲۵
یوروجکپات ۱ به ۲۶
از لوتو استرالیا ۱ به ۵۵

احتمال برد یک جکپات لاتاری

احتمال بردن یک جک‌پات در کمترین میزان ممکن است که شاید دلیل آن الزام برای تطابق کلیه شماره‌ها (شماره‌های اصلی و شماره اضافی) است.

احتمال برد جک‌پات به فروش بلیط بستگی ندارد. اگر ۱۰۰۰ یا ۱۰۰۰۰ بلیط فروخته شود هم احتمال برد جک‌پات بدون تغییر است. از سوی دیگر فروش بلیط بر میزان جایزه تاثیر دارد زیرا درصدی از فروش بلیط به جایزه جک‌پات افزوده می‌شود. هر چه تعداد بیشتری بلیط فروخته شود جک‌پات بیشتر (و سریع‌تر) افزایش می‌یابد. هم‌چنین هر چه تعدادبلیط بیشتری برای یک قرعه‌کشی فروخته شود احتمال این‌که جایزه ممتاز بین چند نفر برنده تقسیم شود افزایش می‌یابد.

به‌عنوان مثال، در هفته‌های منتهی به رکورد جهانی جک‌پات پاوربال در ژانویه ۲۰۱۶، بلیط‌ها به‌گونه‌ای بی‌سابقه‌  فروش ‌رفت که این افزایش فروش باعث نجومی شدن مبلغ جایزه گردید. جایزه ممتاز ۱.۵۸۶ میلیارد دلاری در نهایت بین سه بلیط برنده تقسیم گردید.

بردن جک‌پات لاتاری ایتالیایی سوپر انالوتو بسیار سخت‎‌تر از پاوربال است زیرا شما بایستی ۶ عدد از بین اعداد ۱ تا ۹۰ انتخاب کنید. این گستره اعداد بیشترین، در بین لاتاری‌های موجود است. بردن جکپات سوپر انالوتو دوچندان دشوارتر از بردن پاوربال یا مگامیلیونز است اما همه جکپاتها در همه این لاتاریها در نهایت یک برنده خواهد داشت!

بخت‌آزمایی‌های کوچک‎‌تر نظیر هاتوسلوتوی مجارستان (Hungray Hatoslotto)، لوتوی اتریش و نیویورک تیک فایو (New York Take 5)، در مقام مقایسه جوایز متواضعانه‌تری پیشنهاد می‌دهند در حالی‌که احتمال برد در این بخت‌آزمایی‌ها بسیار بهتر است.

مهمترین عامل در احتمال برد لاتاری

انتخاب بهترین بخت‌آزمایی همیشه به‌وسیله احتمال برد جک‌پات و احتمال برد جوایز لاتاری معیّن نمی‌شود. عوامل بسیاری نظیر قیمت بلیط لاتاری، گزینه‌های بازی (ویژگی‌های اضافه‌ای که لاتاری عرضه می‌کند مانند احتمال شرکت در شانس مجدد)، جوایز ثانویه، تناوب قرعه‌کشی‌ها و حتی کشوری که مراسم قرعه‌کشی در آن صورت می‌گیرد، تعیین کننده است.

با این‌حال زمانی‌که پاوربال آمریکا، جک‌پات ۵۰۰ میلیون دلاری ارائه می‌کند چگونه می‌توان در آن شرکت نکرد؟ وقتی‌که جک‌پات ۵۰۰ میلیون دلاری برای مگامیلیونز وجود دارد، می‌توانید از این فرصت بهره نبرید؟ حتی یک جایزه ۱۹۰ میلیون یورویی جک‌پات یورومیلیونز هیجانی است که نباید از دست داد!

اندازه جک‌پات بخت‌آزمایی ممکن است عامل جذب شما به این بازی باشد اما باید با انتظارات واقع‌بینانه در این بازی شرکت کنید. درک احتمال برد جک‌پات و احتمال برد لاتاری بسیار اهمیت دارد اما نبایستی مانع از شرکت شما در بازی شود. بلیط شما هم درست به اندازه بلیط سایر افراد شانس بردن جک‌پات دارد. همان‌گونه که احتمالاً متوجه شده‌اید فارغ از میزان شانسی که وجود دارد، هر جک‌پاتی در نهایت یک برنده خواهد داشت. اگر می‌خواهید این فرصت را داشته باشید باید در لاتاری شرکت کنید، پس قدم بعدی را برداشته و بازی کنید!

منبع: د لاتر

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در استراتژی لاتاری
نظرات بسته شده است.

بررسی کنید

زندگی مانند یک برنده لاتاری : چگونه امروز خوشحال باشیم

همۀ ما انسان‌ها زمانی به این فکر فرو می‌رویم که اگر ناگهان برنده لاتاری شویم زندگی ما چگون…