خانه دانش لاتاری نحوه مدیریت ثروت ناگهانی

نحوه مدیریت ثروت ناگهانی

12 ثانیه خوانده شده
دیدگاه‌ها برای نحوه مدیریت ثروت ناگهانی بسته هستند
298
ثروت ناگهانی

بسیاری از افراد درباره ثروتمند شدن ناگهانی خیال پردازی می‌کنند. افراد اغلب تصور می‌کنند که یک ثروت ناگهانی مثل به ارث بردن اموال یکی از اقوام دور یا برنده شدن در لاتاری باعث تحقق همه رویاهای آنها خواهد شد. آنها خود را در حال سفر به دور دنیا، آفتاب گرفتن در ساحل و خوردن شامپاین زیر درختان نخل تصور می‌کنند.
اما وقتی این رویای ثروت ناگهانی واقعاً محقق می‌شود، اغلب به یک کابوس بدل می‌شود. افرادی که به سرعت ثروتمند می‌شوند به جای احساس خوشبختی دچار استرس و اضطراب می‌شوند. روابط آنها نیز اغلب دچار مشکل می‌شود زیرا پول زیاد باعث ایجاد فاصله بین آنها و افرادی می‌شود كه روزگاری به هم نزدیك بوده‌اند.

گاهی اوقات تازه ثروتمندان سعی می‌کنند با ولخرجی زیاد خود را آرام کنند. متاسفانه این رفتار اغلب اوضاع را بدتر می‌کند. اگر پول به آن اندازه که فکر می‌کردند بی حد و مرز نباشد، ثروت تازه پیدا شده به سرعت از بین می‌رود و استرس بیشتری ایجاد می‌کند. این مشکلات به قدری رایج است که روانشناسان به آن نامی ‌داده‌اند: «سندرم ثروت ناگهانی».
شاید فکر کنید که اگر شما ثروتمند شوید می‌توانید از این قبیل مشکلات جلوگیری کنید یا حداقل دوست دارید چنین فرصتی را امتحان کنید. اما سندرم ثروت ناگهانی می‌تواند برای هر کسی اتفاق بیفتد و آگاهی از این مشکل اهمیت دارد. به این ترتیب اگر در معرض یک ثروت باد آورده قرار بگیرید می‌دانید که باید مراقب چه علائمی ‌باشید و چگونه آنها را از بین ببرید.

نحوه مدیریت ثروت ناگهانی

سندرم ثروت ناگهانی به چه معناست؟

سندرم ثروت ناگهانی می‌تواند به چندین روش مختلف به زندگی شما آسیب برساند. این پول باد آورده می‌تواند شما را به سمت سرمایه گذاری‌های بی پروا یا هزینه‌های زیاد سوق دهد که خود می‌تواند اوضاع اقتصادی را خراب‌تر از دوران پیش از آن کند. تلاش برای تطبیق خود با سبک زندگی جدید می‌تواند باعث استرس روحی و روانی شود. این موضوع سرانجام می‌تواند روابط شما با دیگران، چه قدیمی ‌و چه جدید را دچار مشکل سازد.

تأثیرات بر امور مالی

ثروتمند شدن بیش از حد سریع می‌تواند در دراز مدت به اوضاع مالی شما آسیب برساند. افراد بجای اینکه در طول زمان پول جمع کنند به یکباره مبالغ زیادی را به دست می‌آورند و غالباً مهارت لازم برای مدیریت خردمندانه آن را ندارند. آنها درک درستی از هزینه واقعی یا میزان مالیات خریدهای خود ندارند. ثروتمندان نو کیسه چنین فرض می‌کنند که می‌توانند هر چقدر که می‌خواهند هزینه کنند و زمانی متوجه اشتباه خود می‌شوند که بخش عمده یا حتی تمام ثروت خود را نابود کرده‌اند.
این مشکل با انواع مختلف ثروت‌های باد آورده خود را نشان می‌دهد از جمله:

برد در لاتاری

 تحقیقی مشهور که در سال ۲۰۱۰ توسط موسسه بررسی اقتصاد و آمار صورت گرفت، نزدیک به ۳۵۰۰۰ نفر را که بین ۵۰ تا ۱۵۰ هزار دلار در لاتاری فلوریدا برنده شده بودند مورد بررسی قرار داد. این تحقیق نشان داد که ظرف مدت پنج سال پس از برد، بیش از ۱۹۰۰ نفر اعلام ورشکستگی کرده‌اند. این آمار باعث شد نرخ ورشکستگی در بین برندگان لاتاری در فلوریدا تقریباً دو برابر بیشتر از افراد عادی ساکن فلوریدا باشد.

ثروت موروثی

مطالعه ای که در سال ۲۰۱۲ در مجله موضوعات خانواده و اقتصاد Family and Economy Issues انجام شد، نشان داد افرادی که در دهه سوم، چهارم یا پنجم زندگی خود مبالغ زیادی را به ارث می‌برند تنها در حدود نیمی ‌از آن پول را پس انداز می‌کنند. آنها یا بقیه پول را خرج می‌کنند یا از طریق سرمایه گذاری‌های اشتباه آن را از دست می‌دهند.

درآمد کوتاه مدت

حتی افرادی که ثروت خود را شخصاً به دست می‌آورند هم همیشه نمی‌دانند که چگونه از آن به خوبی استفاده کنند. در مقاله‌ای که سال ۲۰۱۵ در نشریه امریکن اکونومیک ریویو American Economic Review چاپ شد و به بازیکنان لیگ فوتبال ملی ایالات متحده در اواخر دهه ۱۹۹۰ و اوایل دهه ۲۰۰۰ پرداخته بود، نشان می‌داد که این بازیکنان در یک دوره شش ساله درآمد بیشتری نسبت به درآمد کل زندگی بیشتر افراد داشته‌اند. این تحقیق نشان داد که ۱۵٪ از آنها ظرف مدت ۱۲ سال پس از بازنشستگی اعلام ورشکستگی کرده‌اند. این نرخ بسیار بیشتر از نرخ ورشکستگی معمول برای مردانی در آن سن است، افرادی که بیشتر آنها درآمد بسیار کمتری دارند.

تأثیرات بر روی احساسات

حتی وقتی افراد می‌دانند که چگونه از نظر مالی یک ثروت بادآورده را کنترل کنند اغلب نمی‌توانند از نظر احساسی آن را مدیریت کنند. ثروت ناگهانی اغلب طیف وسیعی از احساسات ناخوشایند و جدید را به همراه دارد، مانند:

شوکه شدن

ثروتمندان تازه در باور این موضوع که این پول واقعاً به آنها تعلق دارد مشکل دارند. گاهی اوقات می‌ترسند که از خوشبختی خود حرفی بزنند زیرا کاملاً به این موضوع باور ندارند.

احساس گناه

 آنها احساس می‌کنند که واقعاً لیاقت این پول را ندارند. غالباً متوجه می‌شوند که دیگران به خوش شانسی آنها حسادت می‌کنند و این امر باعث می‌شود احساس ناراحتی و تنهایی کنند.

عدم قطعیت

 آنها به جای قدرت گرفتن از ثروت جدید خود بیشتر دچار احساس تردید می‌شوند. این گروه از افراد حتی در گرفتن کوچکترین تصمیم در مورد اینکه با این پول چه کاری انجام دهند مشکل دارند.

اضطراب

 آنها از این بیم دارند که ثروت تازه پیدا شده به همان شکلی که ظاهر شد ناگهان از بین برود. آنها اغلب گرفتار مشکلی می‌شوند که روان درمانگر معروف استفان گلدبارد Stefan Goldbart آن را «شوک تیکر» می‌نامد. این معضل برای افرادی رخ می‌دهد که دائم در حال مشاهده قیمت سهام هستند تا مطمئن شوند ثروت جدید آنها ارزش خود را از دست نمی‌دهد.
گلدبارت که اغلب با افراد ثروتمند کار می‌کند در مصاحبه با وب ام دی WebMD می‌گوید که ثروتمندان جدید اغلب با «بحران هویت» روبرو می‌شوند به خصوص اگر جوان باشند. از آنجا که آنها دیگر نیازی به کار برای امرار معاش ندارند از همکاران خود جدا می‌شوند. آنها نمی‌دانند وقتی زندگی کاری آنها به تازگی آغاز شده چگونه می‌توانند خود را «بازنشسته» ببینند. در مقابل افرادی که در دهه‌های ششم و هفتم زندگی خود ثروتمند می‌شوند اغلب از عهده مدیریت این موضوع بر می‌آیند. این امر تا حدودی به این دلیل است که انباشت ثروت با افزایش سن امری طبیعی است.

برندگان لاتاری

تأثیرات بر روابط

همانطور که تازه ثروتمندان شروع به احساس عدم اطمینان در مورد خود می‌کنند، دیگران نیز غالباً با آنها متفاوت رفتار می‌کنند. دوستان نزدیک و اعضای خانواده غالباً به خوش شانسی فرد ثروتمند حسادت می‌کنند و با بی ادبی یا بی احترامی ‌با آنها رفتار می‌کنند. این قبیل افراد اغلب با بخاطر از دست دادن دوستان قدیمی ‌خود احساس تنهایی و انزوا می‌کنند.
در همین حال افراد دیگری نسبت به قبل با آنها دوستانه‌تر و با محبت‌تر رفتار می‌کنند. این ابراز محبت به جای اینکه از تنهایی بکاهد غالباً اوضاع را بدتر می‌کند زیرا آنها گمان می‌برند که این افراد به پول علاقمند هستند و نه خود فرد. آنها تصور می‌کنند این افراد امیدوارند که دوست تازه متمول شده آنها تصمیم بگیرد به خانواده و دوستان خود و هر کسی که تقاضا می‌کند قرض بدهد. ثروتمندان تازه تمایل دارند از این قبیل دوستان نیز دور شوند و در نتیجه احساس انزوای بیشتری می‌کنند.
در بسیاری از موارد رفتار خود این افراد نیز بخشی از مشکل است. ثروت جدید به آنها آزادی لذت بردن از مسافرت و سایر تجملات را می‌دهد، تفریحاتی که برخی از دوستان نمی‌توانند از آن لذت ببرند. اگر آنها تصمیم بگیرند که یک هفته در باهاما سر کنند، اکثر افرادی که می‌شناسند نمی‌توانند همه چیز را رها کرده و عازم این سفر شوند حتی اگر دوست ثروتمند آنها هزینه‌ها را تقبل کند.
گاهی اوقات ثروتمندان جدید با افرادی که سبک زندگی مشابهی دارند دوست می‌شوند و سعی می‌کنند حفره‌های زندگی خود را پر کنند. اما حتی در مورد افراد ثروتمند دیگر نیز تشخیص اینکه دوستی‌ها واقعی یا فرصت طلبانه است دشوار خواهد بود.

چگونه می‌توان شانس برنده شدن در لاتاری را افزایش داد؟

چگونه با ثروت ناگهانی کنار بیاییم

موارد فوق باعث می‌شود چنین تصور کنیم که ثروتمند بودن می‌تواند بدترین اتفاق برای هر فردی باشد. اما چنین نیست. وقتی از علائم و نشانه‌های سندرم ثروت ناگهانی آگاه باشید می‌توانید برای محافظت از خود گام بردارید. همچنین می‌توانید ثروت جدید خود را بگونه‌ای مدیریت کنید که به زندگی شما بیفزاید نه اینکه از آن کم کند.

از ثروت خود محافظت کنید

اولین موردی که باید هنگام دریافت یک مبلغ هنگفت بدانید این است که چگونه باید از این پول محافظت کرد تا آن را از دست نداد. آنچه کارشناسان توصیه می‌کنند:

آن را مخفی کنید

 رابرت پالیارینی Robert Pagliarini، برنامه ریز مالی و نویسنده فوربس Forbes معتقد است وقتی صحبت از ثروت ناگهانی مانند برد در لاتاری باشد هر چه افراد کمتری خبردار شوند بهتر است. با مخفی نگه داشتن خوشبختی خود، می‌توانید از فشار انبوه افراد نظیر دوستان، کسب و کارها و موسسات خیریه‌ که بدنبال بخشی از پول هستند جلوگیری کنید. همچنین می‌توانید از هجوم مشاوران مالی در امان باشید که حتی اگر نیت خوبی داشته باشند، لزوماً حضورشان ضرورتی ندارد.

مخفی

 

از تصمیمات عجولانه اجتناب کنید

 درمورد نحوه خرج کردن یا سرمایه گذاری ثروت جدید خود عجله نکنید. تا زمانی که دقیقاً نمی‌دانید چه مقدار پول دارید و چه مقدار استطاعت خرج کردن دارید از دادن قول‌های مادی و غیر مادی خودداری کنید. سوزان بردلی Sisan Bradley، کارشناس امور مالی و نویسنده کتاب «پول ناگهانی: مدیریت یک ثروت باد آورده» توصیه می‌کند چند هفته یا حتی چند ماه‌ اول خود را به عنوان یک فرد ثروتمند در «یک منطقه بدون تصمیم» بگذرانید. این امر به شما فرصت می‌دهد تا قبل از هر گونه تصمیم گیری، احساسات خود را درباره وضعیت جدید پردازش کنید.

مراحل پس از برد جکپات از زبان یک وکیل لاتاری

آنچه را که دارید بسنجید

 قبل از اینکه بخواهید پول خود را مورد استفاده قرار دهید باید میزان واقعی آن را بسنجید. این موضوع در ابتدا واضح نیست. به عنوان مثال یک مقاله سی ان ان CNN توضیح می‌دهد یک ساکن شهر نیویورک که برنده جایزه بزرگ ۱.۵ میلیارد دلاری لاتاری می‌شود و تصمیم بگیرد پول را به صورت یکجا دریافت کند در واقع پس از کسر مالیات تنها ۵۷۷ میلیون دلار درآمد خواهد داشت. به طور مشابه اگر پول به شما ارث رسیده است باید شرایط دقیق وصیت نامه را بخوانید و بفهمید پول به چه شکلی در می‌آید و چه محدودیت‌هایی برای استفاده از آن وجود دارد. بنابراین، قبل از اینکه یک سکه هزینه کنید، تمام اوراق حقوقی مرتبط و همه موارد قانونی را مرور کنید. اصطلاحاتی را که نمی‌فهمید علامت گذاری کرده و آنها را در اینترنت جستجو کنید، مراقب باشید که تنها از منابع معتبر استفاده کنید.

تعیین اهداف

 وقتی دانستید که چقدر پول دارید کم کم تصمیم بگیرید که با آن چه کنید. هم به اهداف کوتاه مدت و هم به اهداف بلند مدت فکر کنید. می‌توانید این موارد را در چهار زمینه زندگی، خانواده، آینده و کمک‌های خیرخواهانه تقسیم کنید. این تمرین به شما کمک می‌کند تا بفهمید چگونه ثروت بادآورده خود را عاقلانه خرج کنید.

یک مشاور استخدام کنید

هنگامی‌که اهداف خود را مشخص کنید می‌توانید میزان هزینه لازم برای هر یک را معین کنید. اینجاست که یک مشاور حرفه‌ای می‌تواند کمک بزرگی به شما کند. یک مشاور مالی واجد شرایط می‌تواند به شما کمک کند تا بدانید هر سال چقدر می‌توانید هزینه کنید. آنها همچنین می‌توانند شما را به سمت سرمایه گذاری‌های معقول هدایت کنند تا از پول خود بیشترین سود را ببرید. برای یافتن یک مشاور مالی، ابتدا با مراجعه به دوستان، خانواده و متخصصانی که به آنها اعتماد دارید مانند حسابدار خانواده شروع کنید. سپس وقت خود را صرف بررسی دقیق همه داوطلبان کرده و سابقه، فلسفه، منابع و هزینه آنها را بررسی کنید. در این مرحله عجله نکنید زیرا داشتن یک مشاور مالی که بتوانید به او اعتماد کنید ارزش انتظار بیشتر را دارد.

خداحافظی با شغل قبلی پس از برد در لاتاری

گارد خود را بالا نگهدارید

یک مشاور مالی همچنین می‌تواند به طریقی دیگر به شما کمک کند: با محافظت از شما در برابر درخواست‌های کمک دیگران. امتناع از قرض دادن به دوستان و خانواده ممکن است ناخوشایند باشد اما ساده‌تر این است که بگویید: «من بدون بررسی موضوع با مشاور خود نمی‌توانم هیچ پولی قرض بدهم». مشاور شما همچنین می‌تواند انواع دیگری از افراد جویای پول را کنترل کند، از خیریه‌هایی که به دنبال کمک هستند تا افرادی که از طریق تهدید یا پرونده‌های حقوقی غیرمعمول سعی در بیرون کشیدن پول از شما دارند. می‌توانید به همه این افراد بگویید که درخواست‌های خود را برای مشاورتان ارسال کنند، این امر به شما در محافظت از فشارهای مداوم کمک می‌کند.

دسترسی خود را به پول نقد کنترل کنید

یک نفر دیگر هست که بایستی مراقبش باشید: خودتان. اگر نمی‌توانید در برابر وسوسه خرج کردن پول مقاومت کنید، بهتر است آن را در جایی که به راحتی به آن دسترسی ندارید قرار دهید. به عنوان مثال می‌توانید مقداری از پول را برای خرید خانه با پول نقد استفاده کنید، مقداری را در صندوق پس انداز دانشگاه فرزندان خود ذخیره کنید و مقداری را در صندوق‌های بازنشستگی سرمایه گذاری کنید.

به ثروت جدید خود عادت کنید

 سرانجام کمی ‌وقت بگذارید تا با موقعیت جدید خود سازگار شوید. خود را به عنوان یک فرد ثروتمند فرض نکنید تا خواسته یا ناخواسته اقدام به ولخرجی کنید، در غیر این صورت احتمالاً برای مدت طولانی ثروتمند نخواهید ماند. در عوض به سطح درآمد جدیدی که با مشاور مالی خود تعیین کرده‌اید عادت کنید. اگر واقعاً قصد دارید بخشی از پول خود را خرج کنید، کارشناسان پیشنهاد می‌کنند به خودتان اجازه یک سری خرجکرد مشخص مانند مسافرت یا خرید ماشین جدید را بدهید. از این مقطع زندگی خود لذت ببرید سپس بر اساس درآمد جدید خود برنامه ریزی کرده و معقولانه زندگی کنید.

از نظر احساسی از خود محافظت کنید

آرام آرام عجین شدن با ثروت تازه پیدا شده می‌تواند از نظر مالی و احساسی به شما کمک کند. این امر به شما امکان می‌دهد به جای اینکه یک شبه با هویت جدید سازگار شوید، احساسات خود را در مورد وضعیت جدید به آرامی پردازش کنید.
زمانی که در «منطقه بدون تصمیم» می‌گذرانید شما را از شوک ثروتمند شدن ناگهانی خلاص می‌کند. این مهم به شما امکان می‌دهد تا بر عدم اطمینان خود غلبه کرده و بفهمید که چگونه پول خود را به روش‌هایی متناسب با اهداف و ارزش‌های خود سرمایه گذاری کنید. این امر به نوبه خود به شما کمک می‌کند تا از استرس از دست دادن ثروت خود خلاص شوید و متقاعد شوید که واقعاً لیاقت این ثروت را دارید.
با این حال بسیاری از افراد برای غلبه بر استرس عاطفی ناشی از سقوط ناگهانی به کمک بیشتری نیاز دارند. بردلی می‌گوید بیشتر افرادی که با سندرم ثروت ناگهانی سر و کار دارند باید با یک روان درمانگر مشورت کنند. گذر از این انتقال با کمک یک متخصص بسیار آسان‌تر از انجام همه کارها به تنهایی است. از این گذشته مطمئناً می‌توانید از پس هزینه‌های آن برآیید.

از روابط خود محافظت کنید

محافظت از ثروت جدید مهم است اما محافظت از روابط با دیگران نیز به همان اندازه اهمیت دارد. کارشناسان می‌گویند یکی از بزرگترین اشتباهاتی که ثروتمندان تازه مرتکب می‌شوند، دور شدن از افرادی است که زمانی به آنها نزدیک بوده‌اند. غالباً آنها این کار را می‌کنند زیرا دچار این ترس می‌شوند که همۀ اطرافیان فقط به دنبال پول‌شان هستند. دلیل آن هرچه باشد، این رفتار به تنهایی و انزوا منجر می‌شود.
کارشناسان توصیه می‌کنند برای جلوگیری از این مشکل تلاش کنید تا در کنار دوستان خود بمانید. به شرکت در همان فعالیت‌هایی که همیشه از آنها لذت برده‌اید ادامه دهید، چه یک کلاس هفتگی یوگا باشد یا یک دورهمی پوکر. حفظ دوستی‌ها به شما کمک می‌کند تا آرام بمانید و داشتن یک زندگی اجتماعی فعال سطح استرس شما را کاهش می‌دهد.
همچنین مهم است که از کنار گذاشتن تصادفی دوستان خود خودداری کنید. هنگامی ‌که ناگهان ثروتمند می‌شوید از رفتارهای پر خرجی که دوستان‌تان نمی‌توانند به راحتی از پس آن برآیند اجنتاب کنید. اگر پیشنهاد یک بازی پوکر معمولی را با سفر به مونت کارلو جایگزین کنید، احتمالاً در نهایت دوستان خود را از دست خواهید داد. بنابراین، هنگامی‌ که دور هم جمع می‌شوید محدودیت‌های مالی دوستان خود را به خاطر داشته باشید.
سرانجام به یاد داشته باشید که گرچه مجبور نیستید به هرکسی که پول می‌خواهد کمک کنید اما یک حرکت خوب به اشتراک گذاشتن ثروت از راه انتخابی خودتان است. به عنوان مثال سندی استین Sandy Stein، مهماندار سابق هواپیما که به یک کارآفرین تبدیل شده است در مصاحبه با بی بی سی از این می‌گوید که چگونه یکی از بهترین دوستانش را به یک سفر غیر منتظره برده است. حرکاتی از این دست راهی است که به دوستان واقعی خود نشان ‌دهید هنوز هم به آنها اهمیت می‌دهید.

حرف آخر

یکی از بزرگ‌ترین مشکلات افراد مبتلا به سندرم ثروت ناگهانی این است که آنها خیلی از دیگران همدلی نمی‌گیرند. برای شخصی که با حداقل دستمزد دست و پنجه نرم می‌کند دشوار است تصور کند همسایه‌ای که به تازگی برنده لاتاری شده در مواجهه با این تغییر دچار مشکل است. بسیاری از افراد تازه ثروتمند جرأت نمی‌کنند در مورد این مشکل با دوستان و خانواده خود صحبت کنند زیرا فکر می‌کنند این مسئله باعث منفور شدن آنها می‌شود.
اگر بتازگی ثروتمند شده‌اید یکی از مهم‌ترین کارهایی که می‌توانید برای خود انجام دهید این است که اضطراب‌آور بودن این مسئله را بپذیرید لذا اشکالی ندارد که برای حل آن به کمک نیاز داشته باشید. وقتی بدانید که به دست آوردن پول منبع استرس مالی است کنار آمدن با آن مانند هر نوع استرس دیگری آسان‌تر می‌شود. با دوستان خود صحبت کنید، کمی‌ ورزش کنید و در صورت لزوم به یک روان درمانگر مراجعه کنید. از انجام این کار خجالت نکشید. تحت فشار قرار گرفتن در مورد یک سود مالی شرم آورتر از استرس در مورد یک مشکل مالی نیست.

منبع: مانی کراشرز

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در دانش لاتاری
نظرات بسته شده است.

بررسی کنید

۷ ترفند برای تضمین برد در لاتاری

ممکن است از خود بپرسید که آیا رویای شما برای برنده شدن در لاتاری محقق می‌شود؟ قطعاً کار آس…