خانه استراتژی لاتاری مکانیسم انتخاب اعداد تصادفی چگونه است؟

مکانیسم انتخاب اعداد تصادفی چگونه است؟

6 ثانیه خوانده شده
دیدگاه‌ها برای مکانیسم انتخاب اعداد تصادفی چگونه است؟ بسته هستند
884
اعداد تصادفی

آیا تا به‌حال به ماهیت اعداد تصادفی فکر کرده‌اید؟ اعداد تصادفی برای اطمینان پیدا کردن از سلامت نحوه قرعه‌کشی جوایز حیاتی است. آسان‌ترین راه برای انتخاب برنده اختصاص یک شماره منحصر به‌فرد به هر شرکت‌کننده و سپس استفاده از یک مولد اعداد تصادفی برای انتخاب شماره‌های برنده جایزه است. اما آیا تا به‌حال به این فکر کرده‌اید که مکانیسم انتخاب اعداد تصادفی چگونه است؟ انتخاب یک عدد واقعاً تصادفی سخت‌تر از چیزی است که تصور می‌کنید، در مطلب به دلایل آن می‌پردازیم.

انتخاب اعداد تصادفی پیچیده‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید

ویژگی تصادفی بودن چیست و چرا به آن نیاز داریم؟

قبل از فکر کردن به اینکه آیا شماره‌هایی که ما انتخاب می‌کنیم به واقع اتفاقی هستند یا نه، نیاز به تعریف این لغت داریم. لغت‌نامه مرریم وبستر (Merriam Webster) برای تصادفی، تعریف زیر را ارائه می‌کند: « فقدان یک طرح مشخص، هدف یا الگو و مجموعه‌ای که احتمال رخ دادن هر یک از عناصر آن یکسان است».

وقتی‌که صحبت از اعداد تصادفی می‌شود این تعریف صحیح به‌نظر می‌رسد. در هنگام انتخاب برنده ما می‌خواهیم که هر شرکت کننده از شانسی برابر با سایرین برخوردار باشد. ما علاقه‌مند نیستیم شخصی که زودتر از بقیه وارد مسابقه شده یا فردی که نام خانوادگی‌اش با حرف خاصی شروع می‌شود احتمال برد بهتری نسبت به سایرین داشته باشد. یک ورودی، یک شانس.

وقتی پای جایزه‌های چندین میلیون دلاری لاتاری پاوربال وسط باشد، اهمیت این موضوع حتا بیشتر می‌شود که شماره‌های انتخاب شده به‌عنوان برنده واقعاً تصادفی باشند و هیچ راهی برای پیش‌بینی این شماره‌ها وجود نداشته باشد. هرگونه ضعفی که منجر به قابل پیش‌بینی شدن اعداد برنده شود بازی را از حالت منصفانه برای بازیکنان خارج کرده و هزینه حیثیتی زیادی به شرکت برگزار کننده لاتاری تحمیل می‌کند.

رمزنگاری صنعت دیگری است که بر اتفاقی بودن تکیه دارد. تصادفی بودن اعداد برای حفاظت از رمز ورود آنلاین و کارت‌های اعتباری بسیار ضروری است. اگر هکرها به هر طریقی الگو را حدس بزنند قادر به شکستن کد رمزنگاری هستند.

این همان چیزی است که در جنگ جهانی دوم اتفاق افتاد، زمانی که آلن تورینگ (Alan Turing) موفق به شکستن رمز ماشین به ظاهر غیرقابل نفوذ انیگما شد که توسط آلمان‌ها برای کدگذاری دستورات نظامی  استفاده می‌شد. (فیلم سینمایی بازی تقلید بر اساس همین داستان ساخته شده است). اگر چه به‌صورت بالقوه ترکیب‌های فراوانی برای کد وجود داشت اما این ماشین‌ها از خصوصیاتی فیزیکی برخوردارند که تورینگ با صرف ساعت‌های متمادی، از آن طریق موفق به شکستن کد رمزنگاری‌شان شد.

اعداد تصادفی مغز انسان

مغز انسان در انتخاب اعداد تصادفی کیفیتی فاجعه‌بار دارد

خیلی سریع از بین ۱ تا ۱۰ به یک عدد تصادفی فکر کنید!

آیا چیزی در ذهن دارید؟

اگر عدد انتخابی‌تان از بین ۳ و ۷ باشد شما در میان اکثریت هستید. مغز انسان در انتخاب شماره‌های تصادفی بسیار ضعیف است. اگر چنین نبود می‌بایستی توزیع منطقی و برابر بین اعداد ۱ تا ۱۰ وجود می‌داشت. هر عدد از شانس ۱۰ درصدی برای انتخاب شدن برخوردار است و اعداد زوج یا فرد می‌بایست در ۵۰% مواقع انتخاب شوند. اما در مغز ما بعضی اعداد تصادفی‌تر از سایر اعداد هستند.

بر اساس مطالعه صورت گرفته در دانشگاه واسدا (Waseda) ژاپن، عدد ۷ در ۲۲.۵۰% مواقع انتخاب می‌شود که بیش از دو برابر میزان مورد انتظار است، و عدد ۳ درصد انتخابی برابر ۱۶.۲۴% دارد. اعداد فرد بسیار بیشتر از میانگین و در ۶۸.۳۵% مواقع برگزیده می‌شوند.

۱ و ۱۰ به ندرت انتخاب می‌شوند زیرا آنها بزرگ‌ترین و کوچک‌ترین اعداد هستند. اعداد زوج کمتر از اعداد فرد تصادفی به‌نظر می‌رسند، و ۵ از بازی خارج است چون درست در وسط قرار گرفته است. ۹ حاصل‌ضرب ۳ است که کمتر از انتظار تصادفی تصور می‌شود. بدین ترتیب تنها دو عدد ۳ و ۷ باقی می‌مانند و عدد ۷ بیشتر برگزیده می‌شود چرا که به اعتقاد بسیاری نماد شانس است.

انسان‌ها در حقیقت دستگاه‌های بدی برای تولید اعداد اتفاقی هستند، بنابراین ما نیازمند برگزیدن روش دیگری برای انتخاب اعداد واقعا تصادفی هستیم.

تصادفی بودن به‌ سختی به‌دست می‌آید، ما به‌ندرت از آن استفاده می‌کنیم

تصور کنید که با کیسه‌ای از برگ درختان بر بالای برج ایفل ایستاده‌اید و در پایین شبکه‌ای از اعداد گسترده شده است. حال سعی کنید تا حدس بزنید که اگر برگ‌ها را در روزی که نسیم ملایمی می‌وزد به پایین رها سازید، هر یک بر روی کدام شماره می‌نشیند. پیش‌بینی غیر ممکن به‌نظر می‌رسد و شماره‌ای که هر برگ بر روی آن قرار می‌گیرد تصادفی خواهد بود.

با این‌حال، اگر بتوانید برنامه‌ای بنویسید که عوامل مهم مانند اندازه و شکل برگ و قدرت و جهت باد در هنگام سقوط را به‌ دقت تحلیل کند، پیش‌بینی اینکه کدام برگ بر روی کدام شماره قرار می‌گیرد کار سختی نخواهد بود.

بسیار سخت است که با چیزهای کاملا تصادفی و غیر قابل پیش‌بینی کنار آمد و ما به ساده‌گی از انجام این امور طفره می‌رویم. خارج از برخی عناصر پیچیده فیزیک کوانتوم، سایر امور براساس گونه‌ای نظم طبیعی اتفاق می‌افتند که از لحاظ نظری قابل پیش‌بینی هستند. شدت تصادفی بودن یک عدد بستگی به میزان اطلاعات ما درباره روش استفاده شده برای تولید آن عدد دارد.

اغلب مولدهای اعداد تصادفی براساس قاعده «شبه تصادفی» کار می‌کنند. بدین معنی که روش انتخاب شماره‌ها به لحاظ نظری قابل حدس زدن است اما در عمل هیچ‌کس قادر به انجام آن نیست. مولدهای اعداد اتفاقی، گستره وسیعی از روش‌های جالب و دشوار را برای رسیدن به شماره‌های تصادفی حقیقی استفاده می‌کنند.

لاتاری

از کجا می‌توان به اعداد اتفاقی دست یافت

اگر نیاز به انجام یک قرعه‌کشی برای تعیین برنده جایزه دارید یا به دلیل دیگر قصد انتخاب عدد اتفاقی دارید، در اینجا به چند منبع رایگان اشاره می‌کنیم:

  • • Random.org مجموعه‌ای از انتخاب‌‌کننده‌های متنوع اعداد برای اهداف گوناگون شامل قرعه‌کشی سریع و مولد شماره‌های صحیح و موارد دیگر ارائه می‌کند.
  • اگر اعداد تصادفی را در گوگل جستجو کنید، گوگل به شما یک مولد ساده اعداد تصادفی می‌دهد.
  • Stat trek.com به شما امکان ایجاد کردن لیستی از اعداد اتفاقی بر اساس متغیرهایی که مشخص کرده‌اید می‌دهد.

منبع: د بلنس اوری دی

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در استراتژی لاتاری
نظرات بسته شده است.

بررسی کنید

راز خوش شانسی : عادات افراد خوش شانس

از لحاظ شخصیتی انواع مختلفی از انسان وجود دارد: افرادی که کائنات به طور روزانه به آن‌ها لب…