خانه استراتژی لاتاری  مقایسه نسبت ریسک به پاداش در بازی‌های مبتنی بر شانس

 مقایسه نسبت ریسک به پاداش در بازی‌های مبتنی بر شانس

0 ثانیه خوانده شده
دیدگاه‌ها برای  مقایسه نسبت ریسک به پاداش در بازی‌های مبتنی بر شانس بسته هستند
199
ریسک و پاداش در لاتاری

اگر اهل انجام بازی‌های مبتنی بر شانس مثل قرعه‌کشی و لاتاری هستید، هوشمندانه است که تلاش خود را بر روی موقعیت‌هایی با کمترین مقدار خطر و بیشترین احتمال موفقیت متمرکز سازید. در اینجا چگونگی محاسبه ریسک به پاداش در انواع مختلف بازی‌های شانسی برای بدست آوردن بیشترین احتمال موفقیت را می‌آموزید.

چطور نسبت ریسک به پاداش خود را قبل از بازی کردن لاتاری محاسبه کنید؟

چندین راه برای شناسایی بهترین قرعه‌کشی و لاتاری وجود دارد. برای مثال، با استفاده از میزان احتمال برد در یک بازی شانسی یا لاتاری می‌توانید تصمیم بگیرید که آیا ارزش صرف کردن زمان دارد یا خیر. با این حال، شانس برد نمی‌تواند ملاک درستی برای قضاوت باشد چون مقدار جایزه دراین نوع ارزیابی لحاظ نمی‌شود.

درحالیکه امکان برد یک کارت هدیه ۱۰ دلاری بسیار بیشتر از بردن جایزه ۱میلیارد دلاری پاوربال و یا خانه رویایی میلیون دلاری است، این دو جایزه زندگی شما را دگرگون می‌سازد در حالیکه کارت هدیه تنها یک پاداش کوچک خواهد بود.

از طرفی دیگر، وقتی شانس برد یک به ۱۰۰ میلیون باشد احتمال برد بقدری کم است که شما سرمایه‌تان را در صورت نبردن جایزه به خطر انداخته‌اید.

وقتی درباره بازی‌هایی که شما برای شرکت کردن در آن باید پولی بپردازید مانند لاتاری بحث می‌کنیم، تکیه کردن تنها به شانس برد برای تصمیم گیری درباره خرید یا عدم خرید بلیط، خود یک عمل ریسکی محسوب می‌شود. ضروری است که قبل از خرج کردن پولی که با مشقت بدست آورده‌اید نسبت به ریسک بالای انتخاب خود اطمینان حاصل کنید. و این نقطه جایی‌است که نسبت هزینه به سود یاری رسان است.

نسبت ریسک به پاداش یا همان هزینه به فایده چیست

نسبت ریسک به پاداش یک روش ساده اما علمی برای تعیین ارزشمندی هزینه و فایده شماست. مفهوم کلی از دنیای سرمایه‌گذاری می‌آید، اما قابلیت تطبیق با گستره متنوعی از بازی‌های مبتنی برشانس به منظور شناخت موقعیت‌های منطقی را دارد.

اساسی‌ترین روش محاسبه ریسک به سود از تقسیم ارزش جایزه به میزان هزینه انجام بازی است. هر چه حاصل کسر کمتر باشد میزان ریسک کمتر است. بسیاری از سرمایه گذاران اعتقاد دارند که ریسک تا زمانی ارزشمند است که به نسبت دو به یک برسد. هر چه این  عددکسری به سمت اعداد بزرگتر از یک برود ریسک شما از میزان سود احتمالی‌ در بازی فراتر می‌رود.

هنگامی‌که به بازی‌های شانسی می‌رسیم نسبت ریسک به پاداش معمولا عالی به‌نظر می‌رسد. برای نمونه، فرض کنید که شما قصد شرکت در بازی رافل (نوعی لاتاری) که در مدرسه‌ی محله‌تان برگزار می‌شود دارید. بلیط ورودی ۲ دلار و جایزه، کارت هدیه ۱۰۰ دلاری ویزا است. نسبت هزینه به سود شما از تقسیم ۲ به ۱۰۰ بدست می‌آید یعنی ۲صدم است که بسیار مناسب است.

یک مسابقه بخت‌آزمایی حتی نسبت بهتری از مثال فوق را ارائه می‌کند. اگر ۲ دلار برای بلیط بپردازید و جک‌پات ۱۰۰ میلیون دلار باشد، به عدد ۰٫۰۰۰۰۰۰۰۲ می‌رسیم.

این روش ارزیابی خطرپذیری، اعتبار چندانی برای افرادی که در مسابقه‌های قرعه‌کشی شرکت می‌کنند ندارد زیرا احتمال برنده شدن را لحاظ نمی‌کند. در حالیکه نسبت ریسک به سود برای شرکت در لاتاری بسیار مناسب است اما شانس برد چیزی نزدیک به صفر است.

بنابراین روش بنیادی دیگر برای محاسبه هزینه و فایده شرکت در بخت‌آزمایی این است که احتمال برد را صفر در نظر بگیریم، که در اینصورت از لحاظ ریاضی واضح است که خرید بلیط، هدر دادن پول است. اما اگر قصد شما شرکت در لاتاری باشد و تنها بدنبال یافتن بازی‌هایی با بیشترین احتمال برد باشید این روش محاسبه به کارتان نمی‌آید.

یک راه شناخت میزان ریسک به سود می‌تواند مقایسه میزان پرداخت بهای ورودی در مقابل هزینه شرکت در بخت آزمایی‌های بدون ورودی باشد. برای مثال اگر قصد شرکت در قرعه‌کشی خانه رویایی یا لوپ‌هول دارید و از طریق فرستادن تعداد بی‌شماری نامه پستی تلاش می‌کنید تا شانس برد را افزایش دهید، باید به میزان پرداختی برای پول تمبر و پاکت هم دقت کنید چون این هزینه در واقع ریسک شما را افزایش داده است.

محاسبه ریسک به پاداش

در هنگام محاسبه هزینه و فایده چگونه احتمالات را لحاظ کنیم

اگر می‌خواهید انتخاب بهتری برای انجام بازی داشته باشید باید بتوانید هم ارزش جایزه و هم احتمال برد را در محاسبات ریسک به سود لحاظ کنید. بدین‌شکل که شانس برد را در میزان جایزه ضرب می‌کنید تا پاداش تخمینی بدست آید.

فرمولی که باید از آن در محاسبات استفاده کنید بدین شکل است:

پاداش تخمینی= احتمالات برد به صورت اعشاری ضرب در ارزش جایزه

محاسبه ریسک به پاداش = هزینه بازی تقسیم بر جایزه تخمین زده شده

بیاید برای مثال از لاتاری پاوربال نام ببریم چرا که شانس برد در این بخت‌آزمایی ثابت است و ربطی به تعداد ورودی‌ها ندارد. بدین منظور میزان جک‌پات (جایزه اصلی) را ۱۰۰ میلیون دلار در نظر می‌گیریم.

شانس برد جک‌پات بر اساس وب‌سایت پاوربال یک به ۲۹۲۲۰۱۳۳۸ است، مفهوم این عدد با کمی گرد کردن یعنی شانس شما ۰.۰۰۰۰۰۳۴۲ درصد است. حال اگر این عدد را در مبلغ جایزه ۱۰۰ میلیون دلاری ضرب کنیم به عدد منطقی ۳۴۲ می‌رسیم.

وقتی‌که این عدد ۳۴۲ که میزان برد احتمالی محسوب می‌شود را بر مبلغ بلیط ورودی که ۲ دلار است تقسیم کنیم  نسبت ریسک به سود ۵.۸ به یک خواهد بود. از آنجایی‌که این عدد اندکی بزرگتر از یک است، پس آستانه منطقی ورود به سرمایه‌گذاری رعایت شده است.

البته به صورت واقعی نسبت ریسک به سود بازی پاوربال بسیار پیچیده‌تر است، زیرا این لاتاری به غیر از جک‌پات جوایز دیگری هم دارد و هر کدام از آنها شانس برد منحصر به خود را دارند. پیش بینی صحیح توپ مکمل پاوربال به تنهایی شانسی معادل ۱ به ۳۸ و مبلغ بردی برابر با ۴ دلار دارند.

اگر یک را به ۳۸ تقسیم کنیم به عدد ۰٫۰۲۶ می‌رسیم. حاصل‌ضرب این عدد در جایزه ۴ دلاری ما را به عدد ۰٫۱۰۴ می‌رساند. حال اگر این عدد را به ۲ که بهای بلیط ورودی است تقسیم کنیم به نسبت ریسک به سود ۰٫۰۵۲ به یک می‌رسیم. اگرچه این نسبت همچنان نسبت بالایی محسوب می‌شود ولی از شانس برد جک‌پات بهتر است.

برای مثال دیگر، بیایید فرض کنیم که شما برای شرکت در قرعه‌کشی خانه رویایی HGTV  از طریق ارسال نامه پستی مردد هستید. ما فرض می‌کنیم جایزه خانه رویایی یک میلیون دلار و هزینه ورودی شامل پاکت و تمبر و غیره ۰٫۷۵ دلار و تعداد شرکت کنندگان ۱۰۰ میلیون نفر است.

اگر شما از مزیت دو شانس ورودی آنلاین و مجانی استفاده کرده باشید، یک شانس ورود از طریق نامه شانس بردی معادل ۳ به ۱۰۰ میلیون یا ۰٫۰۰۰۰۰۰۳ برای خود فراهم آورده‌اید. با ضرب این عدد در جایزه یک میلیون دلاری، عدد ۰٫۰۳ بدست می‌آید. حاصل تقسیم هزینه ورود با نامه بر جایزه تقریبی ما را به نسبت ریسک به سود ۲۵ می‌رساند که نشان می‌دهد شرکت از طریق ورود مجانی مزیت بیشتری دارد.

چگونه نسبت اصلاح شده هزینه به فایده را استفاده کنیم

نباید از اینکه نتیجه محاسبه نسبت ریسک به سود پاوربال به نفع‌تان نیست تعجب کنید. همین امر برای بسیاری دیگر از بازی‌های مبتنی بر شانس مانند رولت و بلک‌جک هم صادق است. قدیمی‌ها بی‌دلیل نگفته‌اند که: ” کازینو همیشه برنده است.”

هیچ دلیلی وجود ندارد که مقدارکمی از پول‌تان را صرف خرید بلیط بخت‌آزمایی نکنید بخصوص که این پول را از پس‌انداز خود برداشت کرده و می‌دانید که از دست دادن این مقدار اندک به شما آسیبی نمی‌رساند. گاهی اوقات رویاپردازی برای ثروتمند شدن ارزش چند دلار هزینه را دارد.

به‌هرروی این محاسبات به شما کمک می‌کند تا در بهترین موقعیت پول و زمان خود را صرف کنید. اگر قصد شرکت در بخت‌آزمایی دارید یا برای انتخاب یکی از روش‌های پرداخت بهای ورودی مردد هستید، محاسبه نسبت ریسک به پاداش به شما امکان مقایسه علمی بین آنها را می‌دهد.

توجه داشته باشید که این محاسبات تنها از خطرپذیری مالی می‌کاهد. ولی شرکت در یک قرعه‌کشی آنلاین بدون صرف هزینه ورودی گونه دیگری از ریسک را به شما تحمیل می‌کند زیرا وقت و انرژی شما هم ارزشمند است.

یک ایده خلاقانه استفاده از استراتژی تعادل بین شرکت در بخت‌آزمایی‌های جایزه بزرگ با شانس برد کم و قرعه‌کشی‌های کوچک با شانس برد بیشتر است تا با لذت از بردهای گاه و بی‌گاه احساس بهتری نسبت به صرف زمان‌تان داشته باشید.

منبع: د بلنس اوری دی

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در استراتژی لاتاری
نظرات بسته شده است.

بررسی کنید

با تاریخچه لوتوی ایرلندی آشنا شوید

ایرلند (بخوانید ایرلند شمالی) با لاتاری رابطه‌ای تلخ و شیرین داشته که به قبل از دوران لاتا…