خانه برندگان لاتاری ماجرای شکایت برنده لاتاری از بخت آزمایی کلرادو

ماجرای شکایت برنده لاتاری از بخت آزمایی کلرادو

0 ثانیه خوانده شده
دیدگاه‌ها برای ماجرای شکایت برنده لاتاری از بخت آزمایی کلرادو بسته هستند
634
برنده لاتاری

در قرعه‌‌کشی سال ۲۰۰۵ لاتاری ایالت کلرادو، سه بازیکن خوش‌شانس برنده جک‌پات ۴٫۸ میلیون دلاری شدند، اما اکنون بیش از یک دهه بعد، یکی از برندگان به اندازه همین مبلغ از لاتاری کلرادو شکایت کرده است. چرا؟ چه چیزی باعث شده که برنده لاتاری امیر مسیح‌زاده این مهندس اهل کلرادو علیه این لاتاری که باعث برد وی شده است شکایت کند؟

ماجرای شکایت برنده لاتاری از لاتاری کلرادو

پرونده ادی تایپتون

همه این موارد به پرونده ادی تایپتون، یکی از بزرگترین رسوایی‌های تاریخ معاصر بخت آزمایی بر می‌گردد. به‌طور خلاصه، ادی به همراه برادر و یکی از دوستان نزدیکش، یک برنامه روت‌کیت خود تخریب را در نرم افزار مورد استفاده لاتاری‌های نصب کردند تا قادر به پیش‌بینی اعداد برنده در قرعه‌کشی‌های آینده باشند.

اجرای موفق این نقشه‌ی دقیق آسان بود زیرا تایپتون مدیر وقت امنیت اطلاعات در انجمن لاتاری‌های بین ایالتی بود بنابراین وی دسترسی‌ به مکان‌هایی داشت که برای شهروندان عادی ورود ممنوع محسوب می‌شدند. او و همدستانش جایزه چند بخت آزمایی بزرگ را نقد کردند، اما در نهایت یک لغزش باعث گرفتار شدن آنها شد.

ادی تایپتون

موافقت‌نامه‌های دادخواست تایپتون

این پرونده چه ربطی به دادخواست حقوقی برنده لاتاری امیر مسیح‌زاده دارد؟ زیرا مشخص شده که قرعه‌کشی لاتاری سال ۲۰۰۵ کلرادو اولین بازی‌ای بوده که تایپتون و همدستانش در نتایج دست برده‌اند و مهم‌تر این‌که برنده دو سوم دیگر جایزه آنها بوده‌اند.

مسیح‌زاده پس از انتخاب روش دریافت یکجای جایزه ۸۰۰،۰۰۰ دلاری، پس از کسر مالیات مبلغ ۵۶۸،۹۰۰ دلار به خانه برد، بنابراین می‌توانید تصور کنید که او چه احساسی داشته وقتی متوجه شده دو نفر دیگر با تقلب برنده شده‌اند. نیازی به گفتن نیست که او احساس کرده به‌ این‌ دلیل که تنها برنده منصفانه جایزه بوده حق دارد نسبت به کل جک‌پات ۴٫۸ میلیون دلاری ادعای مالکیت داشته باشد.

تا جایی‌که به تایپتون‌ها ربط دارد آنها توافق کرده‌اند که پول‌های برنده شده در لاتاری را باز پس دهند. علاوه بر این به‌عنوان بخشی از توافق‌نامه دادخواست، هر کسی که از طرح فیکس کردن نتایج قرعه‌کشی سود برده با دادخواست غرامت مواجه خواهد شد. با این وجود، به‌نظر نمی‌رسد که لاتاری کلرادو علاقه‌ای برای پرداخت مبلغ مورد ادعای مسیح‌زاده داشته باشد.

دادخواهی

اکنون این برنده لاتاری مسیح‌زاده در حال پیگرد قانونی علیه لاتاری ایالت کلرادو است و تقاضای غرامت ۴ میلیون دلاری کرده است. استدلال وی این است که لاتاری نقض تعهدات داشته و جایزه‌ای که پس از آن به تایپتون و گروهش تعلق گرفته غیرقانونی است. از دیدگاه یک تماشاگر، به‌نظر می‌رسد که دادخواست وی بر اصول منطقی استوار است اما فقط زمان نشان‌دهنده نتیجه خواهد بود.

در حال حاضر اما لاتاری ایالتی کلرادو نسبت به هرگونه انعطافی از خود سرسختی نشان داده است. این‌که تا چه زمانی قادر به ایستادگی خواهند بود قابل پیش بینی نیست، اما قطعاً فشارها ادامه پیدا خواهد کرد. اقدامات مجرمانه تایپتون به بیش از یک‌نفر آسیب رسانده است. دستگیری تایپتون و همدستانش پیامدهای گسترده‌ای داشته و افراد دیگری نیز به‎‌دنبال اقدام قانونی هستند.

پیامدهای گسترده

در حقیقت، صدها هزار نفر به‌دنبال اقدام قانونی به امید بازگرداندن وجوه هستند، شاکیان اعتقاد دارند قرعه‌کشی‌هایی که توسط تایپتون و تیمش دستکاری شده‌اند باید ابطال شوند. آنها معتقدند قرعه‌کشی‌ها به‌طور کامل بر مبنای تصادف نبوده‌اند.

برخی دیگر بر این باورند که اگر اقدامات تایپتون نبود، آنها جوایز به‌مراتب بزرگتری برنده می‌شدند زیرا به‌جای مشخص شدن برنده با تقلب، قرعه‌کشی‌ها هر هفته تمدید می‌شدند و جک‌پات بزرگ‌تر می‌شد. در حقیقت، این دقیق همان چیزی است که در دادخواست یک برنده جک‌پات آیووا در سال ۲۰۱۱ بر علیه مقامات لاتاری آیووا وجود دارد. این‌که این دادخواست محمل قانونی داشته باشد یا خیر امر دیگری است، اما آن‌چه که واضح است این است که سوءرفتار تایپتون باعث گرفتاری زیادی برای مقامات لاتاری و بازیکنان شده است.

منبع: لاتاری کریتیک

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در برندگان لاتاری
نظرات بسته شده است.

بررسی کنید

سفر در تاریخ؛ لاتاری ملکه الیزابت اول

لاتاری یا بخت‌آزمایی به هیچ وجه مفهوم جدیدی نیست. یک افسانه می‌گوید که بودجه جمع آوری شده …