خانه استراتژی لاتاری ۱۱ واقعیت جالب در مورد شبدر چهار برگ شانس

۱۱ واقعیت جالب در مورد شبدر چهار برگ شانس

10 ثانیه خوانده شده
دیدگاه‌ها برای ۱۱ واقعیت جالب در مورد شبدر چهار برگ شانس بسته هستند
11,417
شبدر چهار برگ شانس

چقدر درباره شبدرهای چهار برگ آگاهی دارید؟ شبدرهای خوش‌‌شانسی از محبوب‌ترین نمادهای ‌‌شانس هستند. با کمی شانس، می‌توانید آن‌ها را تقریباً در هر علفزار یا حیاط خلوتی پیدا کنید. شکار شبدر به اندازه کافی برای کودکان خردسال آسان است، اما به همان اندازه هم چالش برانگیز است به‌گونه‌ای که بچه‌های بزرگ‌تر و بزرگسالان از انجام آن کسل نمی‌شوند و هنگامی که کار به پایان برسد، می‌توانید گیاهان شانس خود را فشار داده و به خودتان یادآوری کنید که چقدر خوش‌‌شانس هستید. در اینجا ۱۱ واقعیت جالب درباره شبدر چهار برگ شانس آورده شده است. چند تا از آن‌ها را از قبل می‌دانسته‌اید؟

شبدر چهار برگ شانس

۱- بسیاری از گیاهان چهار برگ دارند، اما مانند شبدر چهار برگ شانس باعث خوش‌‌شانسی نیستند

 چهار برگ شانس از انواع چهار برگ شبدر سفید است که به عنوان رپنز تری‌فولیوم (repens Trifolium) نیز شناخته می‌شود. تری‌فولیوم در معنای واقعی کلمه به معنای سه برگ است، بنابراین هر گیاه که همیشه با چهار برگ رشد می‌کند، شبدر ‌‌شانس نیست.

بسیاری از گیاهان دیگر، از جمله ترتیزک، شبدر آبی یا درختی، به دلیل شباهت بسیار زیاد به عنوان شبدرهای ‌‌شانس به بازار عرضه می‌شوند. اگرچه آن‌ها اصالتا نماد ‌‌شانس نیستند، اما ممکن است در اطراف ما فضایی کاملاً زیبا و دل‌پذیر فراهم کنند.

یک راه برای اطمینان از داشتن یک نماد واقعی چهار برگ، بررسی این است که آیا همه برگ‌ها به اندازه یکسان هستند یا خیر. اگر چنین است، شانس نیاورده‌اید. این گیاهان خوش‌‌شانسی واقعی دارای سه برگ یک اندازه و یک برگ کوچک‌تر هستند.

گیاه شبدر

۲- چرا شبدر چهار برگ عامل خوش‌‌شانسی است؟

تئوری‌های مختلف زیادی در مورد خاستگاه خرافات این گیاه وجود دارد. برخی از افسانه‌ها می‌گویند که این چهار برگ نمادی از ایمان، امید، عشق و شانس هستند. برخی دیگر می‌گویند که این گیاه نمادی از قدرت دیدن اجنه است و هم‌چنین گفته می‌شود که مربوط به استفاده‌ی سن‌پاتریک از شبدر برای توضیح تثلیث مسیحیت به ایرلندی‌ها است.

البته، هم‌چنین ممکن است که شبدرهای چهار برگ نماد ‌‌شانس باشند زیرا به اندازه‌ای نادر هستند که غیر معمول به‌نظر می‌رسند، البته آن‌قدری هم کم‌یاب نیستند که یافت نشوند.

۳- شبدر ایرلندی چهار برگ نیست

همه ما در مورد «شانس ایرلندی‌ها» شنیده‌ایم و بسیاری از لپرچان‌ها (عروسک‌های نماد ساحره) را با شبدر در روز سن پاتریک دیده‌ایم. کمی گیچ کننده است، اما شبدرهای ایرلندی مانند شبدرهای چهار برگ نماد ‌‌شانس نیستند.

شبدر ایرلندی، شبدر استاندارد سه برگه است. آن‌ها به دلیل افسانه‌ای که می‌گوید سن پاتریک از شبدر سه برگ برای نشان دادن این‌که چگونه خداوند می‌تواند هم‌زمان یک موجود و سه موجود باشد معروف بوده و با اسطوره‌های ایرلندی در ارتباط هستند.

بعضی‌ها می‌گویند که گیاه شانس چهار برگ، لطف خدا را به استعاره‌ای از تثلیث مقدس اضافه می‌کند. اما فارغ از این روایات، یک شبدر ایرلندی فقط به یک شبدر با سه برگ اشاره می‌کند.

۴- برگ چهارم به‌خاطر یک جهش ژنتیکی ایجاد می‌شود

چرا بعضی از شبدرها چهار برگ دارند؟

مانند موهای بور، چشم‌های آبی و موهای صاف در انسان، شبدر چهار برگ یک ژن نهفته در گیاه شبدر سفید است. این بدان معناست که برای این که ساقه چهار برگ داشته باشد، باید از هر دو والد خود ژن نهفته را به ارث ببرد.

۵- اما ناخنک زدن به جهش ژنتیکی دقیق بسیار شگفت‌آور است

پس با توجه به پیشرفتی که بشریت در شناسایی اثرات ژن‌ها در آرایش ما داشته است، می‌توان فهمید که چرا بعضی از شبدرهای سفید دارای سه برگ و برخی دیگر چهار برگ هستند. اما به واقع، امری دشوار است.

برای شروع بد نیست بدانید که، شبدر دو برابر کروموزوم بیش از انسان و سایر موجودات دیگر دارد. همان‌طور که مجله وایرد می‌گوید:

«مقدار کروموزوم شبدر سفید دو برابر انسان، انبه، سوسک و بسیاری از ارگانیسم‌های دیگر است … هر جفت کروموزوم آن از گونه‌های مختلفی ناشی می‌شود.”

در حالی که محدود کردن این‌که دقیقا کدام جهش ژنتیکی باعث این می‌شود که برخی از شبدرهای سفید چهار برگ باشند، بسیار سخت است، اما دانشمندان شروع به کار کرده‌اند. تحقیقات آن‌ها اطلاعات جالبی را به ما نشان می‌دهد، مانند این‌که چه چیزی باعث تقویت وقوع چنین جهشی می‌شود.

شبدر شانس

۶-  برخی داغش را دوست دارند

یکی از مواردی که دانشمندان با مطالعه جهش ژنتیکی‌ای که باعث رشد برگ چهارم می‌شود کشف کرده‌اند این است که آب و هوای گرم تمایل به تقویت جهش ژنتیکی در شبدر دارد. اگر علاقه‌مندید که خودتان نماد خوشبختی را پیدا کنید، جستجو در تابستان یا آب و هوای گرم می تواند شانس شما را بهبود بخشد.

۷- آن‌ها کاملاً اجتماعی هستند

اگر این نماد خوش شانسی را پرورش می‌دهید، به‌خاطر داشته باشید که آن‌ها دوست دارند با دوستان‌شان در کنار هم قرار بگیرند. به عبارت دیگر، اگر یک شبدر چهار برگ پیدا کردید، فوراً به دنبال تعداد بیشتری بگردید.

دلیل این امر در واقع این نیست که شبدر یک گیاه اجتماعی است، اما به این دلیل است که اگر یک گیاه جهش خوش‌‌شانسی داشته باشد، بیشتر ساقه‌های آن ممکن است دارای چهار برگ باشند.

بنابراین اگر به جستجوی این گیاه می‌روید، شانس خود را با جستجوی دقیق‌تر مکانی که یک شبدر چهار برگ پیدا کرده‌اید چند برابر کنید.

۸- احتمال یافتن یک شبدر چهار برگ کم است … اما خیلی هم کم نیست

احتمال یافتن یک شبدر چهار برگ شانس چقدر است؟ تقریباً از هر ۱۰،۰۰۰ ساقه شبدر یکی دچار جهش شده و چهار برگ خواهد بود.

ممکن است دلهره‌آور به نظر برسد، اما بر طبق نوشته‌های وبلاگ (Minitab)، بسیاری از گیاهان شبدر در یک منطقه مستطیل شکل قرار گرفته و تقریباً حدود سه تا چهار فوت را پوشش می‌دهند. بنابراین نیازی به جستجوی یک منطقه عظیم برای یافتن این نماد شانس نیست.

شانس

۹- راه علمی اثبات شده برای یافتن بیشتر این گیاه شانس 

اگر سعی کنید ۱۰،۰۰۰ برگ را به تنهایی بررسی کنید تا ببینید که یکی از آن‌ها شبدر ‌‌شانس است، وقت و انرژی زیادی را هدر داده‌اید. خوشبختانه، راه بهتری وجود دارد.

بگذارید چشمان شما بیش از یک منطقه محدود را بررسی کند (طبق گفته‌های آمریکن ساینتیست، به اندازه یک میز کار کفایت می‌کند). سعی نکنید برگ‌های تکی را جستجو کنید، فقط تلاش کنید چیزی را که به نظر می‌رسد کمی متفاوت از سایر شبدرها باشد را ببینید.

اگر این روش برای شما مناسب نیست، سعی کنید از کفش خود استفاده کرده و به آرامی روی شبدر ضربه بزنید، تا ببینید که آیا چرخش زاویه گیاه به شما دید بهتری می‌دهد یا خیر.

۱۰-  شبدر ‌‌شانس می تواند بیش از چهار برگ داشته باشد!

جهشی که باعث رشد بیشتر برگ‌ها در برخی گیاهان شبدر سفید می‌شود، اغلب منتج به شبدرهای شانس می‌شود. اما بعضی اوقات، برگ‌های بیشتری به دست می آید، که گمان می رود حتی عامل شانس بیشتری هم باشد.

به عنوان مثال، شبدرهای شش برگه قرار است ایمان، امید، عشق، شانس اضافی، پول و ثروت را به ارمغان آورند.

اما حتی شبدر شش برگه هم پایان کار نیست. طبق کتاب رکوردهای جهانی گینس، تاکنون شبدر سفید با بیشترین برگ ثبت شده توسط شیگئو اوبارا (Shigeo Obara)، از ژاپن پیدا شده است. در سال ۲۰۰۹،  او یک شبدر سفید با ۵۶ برگ بزرگ را پیدا کرد!

۱۱- وسوسه شده‌اید که گیاه خوش‌‌شانسی خود را پرورش دهید؟

اگر فکر می‌کنید کشت گیاه ‌‌شانس از یافتن آن‌ها در یک مزرعه آسان تر است، یک ثانیه صبر کنید. اگرچه تعداد زیادی دانه‌های شبدر ‌‌شانس برای خرید وجود دارد، اما در اکثر یا همه‌ی موارد، همه‌ی آن‌چه که برای آن پرداخت می‌کنید، دسته‌ای از دانه‌های ساده است.

گیاهانی که از آن دانه‌ها رشد می‌کنند ممکن است ژن نهفته‌ای داشته باشند که منجر به داشتن چهار برگ ‌شود. بنابراین در حالی‌که ممکن است امتحان کردن این موضوع جالب باشد (و ممکن است شما در نهایت به شبدرهای ‌‌شانس مورد نظر خود دست یابید)، اما باید بدانید که ممکن است در نهایت کار را با یک گلدان شبدر سفید استاندارد نیز به پایان برسانید.

ممکن است بتوانید با خرید دانه‌های معمولی که به‌عنوان دانه‌های شبدر شانس به بازار عرضه نشده‌اند هم به همان هدف برسید و در هزینه خود صرفه جویی کنید.

منبع: د بلنس اوری دی

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در استراتژی لاتاری
نظرات بسته شده است.

بررسی کنید

سفر در تاریخ؛ لاتاری ملکه الیزابت اول

لاتاری یا بخت‌آزمایی به هیچ وجه مفهوم جدیدی نیست. یک افسانه می‌گوید که بودجه جمع آوری شده …