خانه دانش لاتاری سفر در تاریخ؛ لاتاری ملکه الیزابت اول

سفر در تاریخ؛ لاتاری ملکه الیزابت اول

4 ثانیه خوانده شده
دیدگاه‌ها برای سفر در تاریخ؛ لاتاری ملکه الیزابت اول بسته هستند
146
لاتاری

لاتاری یا بخت‌آزمایی به هیچ وجه مفهوم جدیدی نیست. یک افسانه می‌گوید که بودجه جمع آوری شده توسط یک لاتاری سنتی معروف به کنو برای تأمین مالی بخشی از ساخت و ساز دیوار بزرگ چین مورد استفاده قرار گرفته است. بیوه نقاش بزرگ، جان ون ایک John Van Eyck، بسیاری از آثار هنری باقیمانده وی را در یک لاتاری جمع‌آوری کمک‌های مالی پس از مرگ شوهرش توزیع کرد. فروش بیش از ۶۰۰،۰۰۰ پوند بلیت بخت‌آزمایی تا حدودی بودجه ساخت پل وست مینستر در اواسط قرن ۱۸ را تأمین کرد. تقریباً ۴۵۰ سال پیش ملکه الیزابت اول با سازماندهی اولین لاتاری ملی در تاریخ انگلستان و شاید اولین لاتاری دولتی در بین کشورهای انگلیسی زبان، نام خود را وارد تاریخ این بازی کرد.

چه اتفاقی افتاد که ملکه الیزابت اول یک لاتاری ملی برگزار کرد

سال‌های ابتدایی سلطنت الیزابت تحت الشعاع پرداخت بدهی‌های عظیم به جا مانده از دوران سلطنت پدرش و بنا نهادن تجارت خارجی و سیاست‌های استعماری انگلیس بود. اما تجارت بین الملل و اکتشافات مستعمره‌های جدید نیاز به ساخت کشتی‌های جدید، اسکله‌ها و بندرگاه‌ها داشت که بسیار گران تمام می‌شدند. الیزابت که مایل به افزایش مالیات و قرض گرفتن از کشورهای دیگر نبود در جاهای دیگری به دنبال یافتن ایده جمع‌آوری سرمایه برای تأمین مالی جاه طلبی‌های خارجی بود. در سال ۱۵۶۷ بود که ایده بی نقصی به ذهنش خطور کرد.
نامه‌ای که در سال ۲۰۱۰ به حراج گذاشته شد نشان می‌دهد که در ۳۱ اوت ۱۵۶۷ الیزابت به سر جان اسپنسر Sir John Spencer (کلانتر ارشد منطقه نورث همپتون شایر و جد بزرگ سر وینستون چرچیل و دایانا پرنسس ولز) نامه‌ای نوشته و از وی خواست که برای کمک به سازماندهی اولین لاتاری ملی انگلستان اقدام کند. نامه‌های مشابهی احتمالاً برای همه مقامات عالی رتبه در تمام مناطق انگلیسی ارسال شده بود اما نامه به اسپنسر تنها نامه‌ای است که سالم مانده است و در نهایت به لطف اوست که ما می‌دانیم الیزابت چطور برنامه‌ریزی لاتاری را انجام داده است.

لاتاری

 

چهارصد هزار بلیط برای فروش در سراسر کشور و با هزینه ۱۰ شیلنگ آماده ‌شد. این بلیط‌ها فقط شماره گذاری نشده بودند بلکه روی برگه‌هایی مخصوص چاپ شده بوند. هر کسی که مایل به شرکت در لاتاری بود می‌بایست نام خود و یک متن کوتاه را روی بلیط بنویسد (معمولاً یک بیوگرافی مختصر یا آیه مورد علاقه از کتاب مقدس). از این نوشته‌ها برای شناسایی افراد در صورت برنده شدن استفاده می‌شد. در اصل، این نوشته چیزی معادل سوال امنیتی تنظیم مجدد رمز عبور بود. یکی از شرکت کنندگان در بلیط خود نوشت: «خداوندا چیزهای خوبی برای فرزندانم و من بفرست»، این فرد دارای ۲۰ فرزند بود.
این لاتاری قرار بود به گونه‌ای انجام شود که به همۀ افراد برنده‌ای که بلیط‌شان از گلدان خارج می‌شد جوایزی اهدا شود. بر خلاف امروز در آن زمان از دو قرعه‌کشی جداگانه استفاده می‌کردند بدین شکل که گلدان اول حاوی بلیط‌های اسامی بازیکنان و گلدان دوم حاوی مبلغ جوایز بود. این گلدان دوم نیز به طور معمول حاوی تعداد زیادی بلیط پوچ بود که در کنار جوایز قرار داده می‌شدند به این معنی که ممکن بود نام یک بازیکن از گلدان اول خارج می‌شد اما جایزه‌ای به وی تعلق نمی‌گرفت. اما در این لاتاری منحصر به فرد ملی، ملکه الیزابت حکم داد که باید این سیستم ناعادلانه نادیده گرفته شود.
الیزابت دستور داد که از هر پوندی که جمع‌آوری شده، مبلغ شش پنی جهت پرداخت دستمزد فروشندگان بلیط و جمع آوری‌کنندگان درآمد اختصاص یابد، افرادی که در این نامه به عنوان «افراد منصوب شده با اعتماد کامل» توصیف شده‌اند و قرار بود به طور ویژه برای این مأموریت انتخاب شوند. بنابراین به ازای هر ۵۰۰ پوندی که اسپنسر به لندن می‌فرستاد ۵۰ شیلینگ (معادل تقریباً ۶۰۰ پوند/۷۵۰ دلار) دریافت می‌کرد. الیزابت هشدار داد هرگونه فساد و تلاش برای تقلب در سیستم به شدت مجازات می‌شود زیرا کل این کار برای تأمین منافع کشور انجام می‌شود.

لاتاری

قیمت بلیط ۱۰ شیلینگ (معادل تقریباً ۱۲۰ پوند امروز) بود که متأسفانه ورود به لاتاری را دور از دسترس اکثریت شهروندان عادی آن زمان قرار می‌داد اما جوایز و مشوق‌های پیشنهادی برای بسیاری از افراد وسوسه کننده بود. جایزه اول ۵۰۰۰ پوند حیرت انگیز (معادل امروز بیش از ۱.۱ میلیون پوند) بود که بخشی از آن شامل ۳۰۰۰ پوند پول نقد و بخش دیگر در یک بسته جایزه عجیب و غریب حاوی پرده‌های دیواری، بشقاب‌های طلا و نقره و مقداری پارچه کتانی خیلی خوب بود. جایزه دوم ۲۰۰۰ پوند پول نقد و اقلام لوکس دیگر به ارزش ۱۵۰۰ پوند بود. جایزه سوم ۱۵۰۰ پوند پول نقد و همان مقدار کالای لوکس و برای رده‌های چهارم تا یازدهم جوایز مشابهی با ارزش کمتر در نظر گرفته شده بود. گویی که این مبالغ برای ترغیب افراد کافی نبوده زیرا علاوه بر جوایز فوق به هر کسی که توان مالی لازم برای خرید بلیط را داشت مصونیت موقت از دستگیری برای همه جرائم به جز قتل، دزدی و خیانت اعطاء می‌شد.
مطابق انتظار تدارکات مربوط به اجرای یک لاتاری ملی منصفانه، بدون فساد و پرشور در انگلستان دوره الیزابت که به افراد در ازای خرید بلیط مصونیت کامل کیفری اعطا می‌کرد به چالش کشیده شد. نه تنها این موضوع بلکه هزینه سنگین ورودی به معنای فروش تنها بخشی از ۴۰۰،۰۰۰ بلیط بود (احتمالاً ۱۰ درصد). در نتیجه مراسم قرعه‌کشی تقریباً دو سال بعد و در تاریخ ۱۱ ژانویه ۱۵۶۹ انجام شد. جمعیتی  مشتاق در میدان خارج از کلیسای جامع سنت پل شهر لندن ایستاده بودند و تماشا می‌کردند که کودکی با چشم بسته به طور پیوسته بلیط‌ها و جوایز را از گلدان خارج می‌کند. اگرچه به اندازه‌ای که انتظار می‌رفت بلیط فروخته نشد اما قرعه‌کشی بدون وقفه تا ششم ماه می به‌صورت شبانه روزی ادامه یافت.

برنده لاتاری ملکه الیزابت اول

چه کسی برنده لاتاری ملی الیزابت شد؟ متاسفانه نام همۀ برندگان از جمله نام برنده جایزه بزرگ ناشناخته مانده است. اما این عادلانه است که بگوییم چهار قرن پیش جایزه ۵۰۰۰ پوندی مبلغی هنگفت برای تغییر در زندگی بوده به خصوص برای کسی که ۲۰ فرزند داشته است.

منبع: منتال فلاس

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در دانش لاتاری
نظرات بسته شده است.

بررسی کنید

آیا ذهن‌آگاهی بهترین راه برای برنده شدن در لاتاری است؟

ذهن‌آگاهی چیست و چگونه می‌تواند به شما برای برنده شدن در لاتاری کمک کند؟ ذهن‌آگاهی در مورد…