خانه استراتژی لاتاری روش علمی افزایش شانس چیست؟

روش علمی افزایش شانس چیست؟

5 ثانیه خوانده شده
دیدگاه‌ها برای روش علمی افزایش شانس چیست؟ بسته هستند
3,955
افزایش شانس

چگونه می‌توان به یک فرد واقعاً خوش شانس تبدیل شد؟ آیا غالباً تعجب می‌کنید که چگونه بعضی‌ها این همه شانس دارند؟

شانس دست یافتنی است و چیزی فراتر از یک نماد شانس را شامل می‌شود.

هنگامی ‌که در زندگی نتایج مطلوب و مورد نظر ما حاصل نمی‌شود اغلب آن را به بدشانسی نسبت می‌دهیم و از سوی دیگر هنگامی‌که اتفاق مثبت غیر منتظره‎ای رخ دهد آن را به خوش شانسی نسبت می‌دهیم. اما ما واقعاً چقدر روی شانس خود کنترل داریم؟ از جواب این سوال ممکن است شگفت زده شوید زیرا ما بیشتر از آن‎چه فکر می‌کنید بر روی شانس خود کنترل داریم.

قصد نداریم بگوییم که باید حس خود را دنبال کنید، به غریزه خود گوش کنید یا یک نماد شانس با خود داشته باشید. افرادی که خود را خوش شانس می‌دانند صفات خاصی را از خود نشان می‎دهند.

روشی علمی ‌برای افزایش شانس

تحقیقات جدیدی که توسط یک روانشناس به نام ریچارد وایزمن (Richard Wiseman)، انجام شده نشان می‌دهد که شخصیت یک فرد تأثیر چشمگیری بر میزان خوش شانسی یا بدشانسی در زندگی دارد. براساس این تحقیق، افراد خوش شانس گرایش به پیروی از برخی اصول بنیادین دارند.

این اصول تأکید می‌کنند که افراد «خوش شانس» در موارد زیر دارای مهارت هستند:

  • پیدا کردن و ایجاد فرصت‎ها.
  • پیشگویی‌های تحقق یافته از طریق انتظارات مثبت.
  • اتخاذ یک نگرش انعطاف پذیر که برای تبدیل شانس بد به خوب کمک می‌کند.

دکتر وایزمن دریافت که تقریباً ۴۰% از آنچه که ما فکر می‌کنیم شانس خالص است در واقع با روشی که فکر می‌کنیم تعریف شده است.

آنچه ما از این داده‌ها می‌توانیم برداشت کنیم این است که همه چیز به نگرش و ادراک ما بستگی دارد. به عبارت دیگر افراد موفق یا خوش شانس افرادی هستند که شانس خود را رقم می‌زنند. خوش شانس بودن مهارتی است که باید آموخته شود.

بیشتر بخوانید: حقایقی در مورد اعداد خوش شانس و بدشانس

شانس

تغییر دیدگاه، تغییر شانس و تغییر زندگی؛ چگونه می‌توان این کار را انجام داد؟

  • برای افزایش شانس فرصت‌ها را حداکثر کنید

دنیل کانمن (Daniel kahneman) می‎گوید: «خوش بینی امری طبیعی است اما برخی از افراد خوش شانس نسبت به بقیه خوش بینی بیشتری دارند. اگر از نظر ژنتیکی دارای تعصب خوش بینانه هستید نیازی به گفتن نیست که شما یک فرد خوش شانس هستید».

اگر خود را در معرض اتفاقات مهیج و غیرمترقبه قرار ندهید هرگز چنین چیزهایی را تجربه نخواهید کرد. وایزمن در یکی از مطالعات خود روزنامه‌ای به افراد مورد تحقیق داد و به آنها گفت که تعداد عکس‌های داخل آن را حساب کنید. گروه بدشانس برای شمارش عکس‌ها حدود ۲ دقیقه وقت صرف کردند در حالی که گروه خوش شانس تنها چند ثانیه‌ صرف این کار نمودند.

چرا؟

زیرا افراد خوش شانس متوجه یادداشتی در صفحه دو می‌شوند که می‌گوید: «شمارش را متوقف کنید. در این روزنامه ۴۳ عکس وجود دارد.»

وایزمن می‎گوید: «افراد بدشانس فرصت‌های مناسب را از دست می‌دهند زیرا آنها بیش از حد روی امور جانبی متمرکز هستند. آنها برای یافتن شریک زندگی خود به مهمانی می‌روند و از این رو فرصت پیدا کردن دوستان خوب را از دست می‌دهند. آنها صفحه آگهی روزنامه‌ها را برای یافتن نوع خاصی از مشاغل جستجو می‌كنند و در نتیجه انواع دیگر مشاغل را از دست می‌دهند».

افراد خوش شانس نه تنها در یافتن فرصت‌ها مهارت دارند بلکه می‌توانند این فرصت‎ها را ایجاد کنند. به جای داشتن یک دیدگاه تک بعدی در مورد زندگی، چشم انداز خود را وسیع‌تر کنید. همیشه در اطراف شما فرصت‌هایی وجود خواهد داشت ولی اگر تنها در یک جهت حرکت کنید بسیاری از فرصت‌های دیگر را از دست خواهید داد.

خوش شانسی

  • انتظار خوش شانسی داشته باشد

افراد خوش شانس انتظار دارند که خوش شانس باشند اما افراد بدشانس منتظر بدشانسی هستند. اغلب به نظر می‌رسد که این احتمالات به واقعیت تبدیل می‎شوند. مطالعات گسترده در مورد مثبت اندیشی بر این واقعیت صحه می‌گذارد.

یک مقالۀ برجسته از باربارا فردریکسون (Barbara Feredrickson) نشان داد که «احساسات مثبت لحظه‎ای، توجه و تفکر افراد را افزایش می‌دهد و این امکان را فراهم می‌آورد تا به ارتباط سطح بالاتر و دامنه درک و ایده‌های عمیق‌تری دست یابند».

علاوه بر ماهرتر شدن، افراد مثبت اندیش خوش شانس‎تر نیز می‎شوند.

با گذشت زمان، مهارت‌های کسب شده از نگرش مثبت در ماه‌ها و سال‎های بعد به موفقیت، سلامت و شادابی تبدیل می‎شوند.

دوباره به این عبارت فکر کنید، «به نظر می‌رسد برخی از افراد شانس زیادی دارند». جای تعجب ندارد که خوش بینی نقش کلیدی در خوش شانسی دارد زیرا این امر تا حد زیادی بر تولید و درک شانس تأثیر می‌گذارد. بنابراین جرات مثبت اندیشی، خوش بینی را به سمت موفقیت و مثبت بودن بیشتر سوق می‎دهد.

  • از اشتباهات خود درس بگیرید و هرگز انتظار عبور از خط پایان را نداشته باشید

دالایی لاما می‌گوید: «به یاد داشته باشید که بعضی وقت‌ها نرسیدن به آنچه می‌خواهید خود نشانه شانسی بینظیر است».

شکست را در آغوش بگیرید و آن را صیقل بزنید. به جای تسلیم شدن، شکست را فرصتی برای یادگیری و رشد بدانید.

به خودتان ایمان داشته باشید و بدانید که همیشه می‌توانید سخت‎تر کار کنید. بیشتر افراد موفق نیز ناکامی‎هایی داشته‌اند. تفاوت در این است که آنها تصمیم می‌گیرند که بعد از ناکامی‌ها پیش رفته و با چند اشتباهی که ممکن است در این راه اتفاق بیافتد تسلیم نمی‎شوند.

برای این که بتوانید شانس خود را خلق کنید بایستی دائماً به خود یادآوری کنید که هرگز خط پایان یا هدف نهایی مشخص نیست. همیشه فرصتی برای ادامه یادگیری و رشد وجود دارد و هرگز متوقف نشوید.

«من یکی از باورمندان بزرگ شانس هستم و دریافته‌ام که هرچه سخت تر کار می‌کنم شانس بیشتری نصیبم می‎شود»، توماس جفرسون Thomas Jefferson

اگر خود را فردی می‌دانید که «شانس از شما روی برگردانده است»، از گفتن این حرف خودداری کنید. خوش بینی و مثبت اندیشی را انتخاب کرده و از آن برای به دست آوردن موفقیت بیشتر استفاده کنید.

به یاد داشته باشید که شانس تنها وقتی سراغ شما می‌آید که ظرفیت پذیرشش را داشته باشید. توجه به این نکته نیز مهم است که تغییر نگرش یا دیدگاه شما نسبت به زندگی برای درونی کردن چنین عاداتی، اتفاقی یک شبه نیست و نباید انتظار داشته باشید که چنین باشد. صبور باشید و گام‌های کوچکی برای رسیدن به هدف خود بردارید. در همان حال که پیشروی می‌کنید اندکی ‌شانس در مسیر وجود خواهد داشت تا شما را به سمت موفقیت سوق دهد.

منبع: مدیوم

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در استراتژی لاتاری
نظرات بسته شده است.

بررسی کنید

آیا شماره‌های لاتاری تصادفی هستند؟

هنگام انتخاب شماره‌های لاتاری، بازیکنان برای انتخاب مجموعه‌ای از «اعداد شانس» یا انتخاب اع…