خانه دانش لاتاری تاریخچه مختصر درباره بازی لاتاری

تاریخچه مختصر درباره بازی لاتاری

19 ثانیه خوانده شده
دیدگاه‌ها برای تاریخچه مختصر درباره بازی لاتاری بسته هستند
241

لاتاری مدرن با جوایز وسوسه کننده و بلیط های فوری خلاقانه و جکپات های چشم نواز از دل بخت آزمایی های باستانی بیرون آمده است. در واقع ریشه شناسی و ترمولوژی این واژه خاستگاه آن را به انگلیسی کهن هلات «hlot» و هلندی میانه لات «lot» و لاتاری «loterie» می رساند. شواهد فعالیت های مبتنی بر بخت آزمایی در آثار باستانی یک بازی مصری مربوط به ۳۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح کشف شده است. چنین بازی هایی حتی در کتاب مقدس نیز ذکر شده اند.

نقاشی های باستانی و بازی های شانسی احتمالاً بسیار متفاوت از بلیط های شماره گذاری شده و لاتاری های فوری (به همراه جوایز نقدی) مدرن هستند. مانند بسیاری از امور دیگر بخت آزمایی هم با گذشت زمان به شکلی روان تکامل یافته است. با این وجود نقاط عطف بسیاری در بررسی تاریخ لاتاری مدرن وجود دارد.

مسیر تاریخی بازی لاتاری تا لاتاری های مدرن آمریکایی

افسانه لاتاری

برای ردیابی واقعی و دقیق منشأ لاتاری آن طور که می شناسیم، بایستی به قرون وسطی بازگردیم. با این حال داستان های لاتاری به عمق تاریخ نفوذ می کنند و گرچه صحت و سقم آنها مورد اختلاف است اما افسانه آنها در تاریخ لاتاری ریشه دوانده است.

۱۵۰۰ قبل از میلاد

کتاب جوشوا Joshua بازگو می کند که حضرت موسی لاتاری برگزار می کند تا قلمرو دوازده قبیله اسرائیل را مشخص کند. تعداد زیادی از این گونه لاتاری ها در کتاب مقدس ذکر شده اند زیرا به طور سنتی چنین استنباط می شود که عامل تصادفی بودن، تحت تأثیر اراده الهی قرار دارد.

بازی لاتاری

۲۰۵- ۱۸۷ پیش از میلاد

طبق افسانه ها بلیط های كنو توسط خاندان شین یا سلسله هان برای تأمین مالی بخش های دیوار بزرگ چین به فروش می رسیده است. مانند بسیاری از افسانه های مرتبط با دیوار بزرگ، دشوار است که بگوییم آیا این اطلاعات نادرست است یا از جمله ادعاهای قابل اثبات است.

۶۸-۲۷ قبل از میلاد

قرعه کشی ها یا روش های دیگر انتخاب تصادفی ممکن است توسط رومیان باستان برای توزیع هدایا در جشن های عصر نرو و آگوستوس مورد استفاده قرار گرفته باشند. اگرچه روم غالباً به عنوان خاستگاه بازی لاتاری ذکر می شود اما به نظر می رسد این نمایش های پرمحتوا بیشتر به مراسم توزیع هدیه کریسمس شباهت داشته اند.

لاتاری مدرن

سوابق نوشتاری بازی لاتاری به قرن پانزدهم باز می گردد زمانی که تجار از این بازی برای اهداف شخصی خود و گسترش این مفهوم به صورت شهر به شهر اقدام می کردند.

۱۴۲۰-  اولین لاتاری عمومی در لکلوز

یا …

۱۴۴۹- اولین لاتاری در میلان

اما احتمالاً …

۲۴ فوریه ۱۴۶۶ – اولین لاتاری ثبت شده با جایزه پولی در بروژ بلژیک

در دهه ۱۴۴۰، بازرگانان برای تأمین اعتبار پروژه های دولتی، اقدام به ساماندهی بخت آزمایی کردند. پول این لاتاری ها اغلب برای ساخت استحکامات یا سایر پروژه های شهرداری از جمله برنامه هایی جهت کمک به شهروندان فقیر استفاده می شد و جوایز اغلب به جای طلا یا پول کالاهای بازرگانان بود. برخی مورخان معتقدند که شهر فرانسوی لکلوز، اولین لاتاری عمومی را برگزار کرد تا بودجه ساخت استحکامات را جمع آوری کند. برخی دیگر معتقدند که اولین لاتاری ثبت شده به شکل فروش بلیط و جایزه نقدی در بروژ، شهری در بلژیک مدرن برگزار شد.

گرچه سوابق واقعی ممکن است مورد اختلاف باشد اما مورخان تا حد زیادی قبول دارند که لاتاری های امروزی در ناحیه کشورهایی که نهایتا به هلند، بلژیک و لوکزامبورگ تبدیل شده آغاز و سرانجام از این منطقه در سراسر قاره پخش می شود.

لاتاری ونیز

در همین حال تاریخ ثبت شده ایتالیا با لاتاری ممکن است به اوایل سال ۱۴۴۹ در میلان باز گردد که به عنوان جمع‌ آوری کمک های مالی دولت برای جمهوری طلایی آمبروزیا، آغاز می شود. در سال ۱۵۲۲ لاتاری ونیز روشی جدید برای تجارت را باب کرد که در آن به عنوان جایزه فرش، لباس های زربافت و چیزهای دیگر داده می‌ شد.

۱۲ مارس ۱۶۱۲ – لاتاری برای جمع آوری سرمایه ساخت شهر جیمزتاون مجاز است

این لاتاری در اواسط اواخر دهه ۱۵۰۰ میلادی در انگلیس گسترش یافت و در سال ۱۶۱۲ پادشاه جیمز اول انگلستان به کمپانی ویرجینیا از لندن اجازه داد تا یک بخت آزمایی جمع آوری پول برای مستعمره اخیراً تاسیس شده در دنیای جدید برگزار کند. اگرچه سوابق دقیقی یافت نشده اما تخمین زده می شود که این شرکت ۲۹،۰۰۰ پوند (مبلغ قابل توجهی برای ارسال صدها مهاجر و منابع لازم از پهنه اقیانوس اطلس) برای کمک به تأمین مالی مستعمره نشین جیمزتاون در ویرجینیا جمع آوری کرده است. اگرچه سرانجام در دهه ۱۷۵۰ این شهر خالی از سکنه شد اما محل زندگی جان اسمیت John Smith و جان رولف John Rolfe، مدت هاست که در تاریخ ایالات متحده جاودانه شده است.

۱۸۱۲ – اولین لاتاری کریسمس اسپانیا سازماندهی شد

از سال ۱۸۱۲ لاتاری د ناویداد Loteria de Navidad که در حال حاضر با پرداخت جوایزی بیش از ۲ میلیارد دلار بزرگترین لاتاری جهان است همه ساله در ۲۲ دسامبر برگزار می‌ شود.

این بخت آزمایی که با اسم مستعار «ال گوردو» (با اشاره به جایزه بزرگ خود) نامگذاری شده است، نخستین بار توسط اداره امور عمومی اسپانیا جهت جمع آوری پول برای دفاع از کادیز در برابر نیروهای ناپلئون  برگزار شد و موفق شد در زمان جنگ داخلی اسپانیا هم زنده مانده و از آن زمان به طور مداوم ادامه یابد. اتفاقی که آن را به دومین لاتاری قدیمی در سراسر جهان ( مقام دوم پس از لاتاری هلندی استاتسولتری که سال تاسیس آن ۱۷۲۶ است) تبدیل کرده است.

لاتاری ال گوردو

ال گوردو یک رویداد عمومی است و تخمین زده می شود که ۷۵ درصد از اسپانیایی های بزرگسال در این لاتاری شرکت می کنند. بلیط ها حدود ۲۰۰ یورو قیمت دارند اما سهام بلیط ها را هم می توان خریداری کرد و این امر باعث می شود که گروه هایی برای خرید بلیط تشکیل شود. جدا از سندیکاهای خانوادگی، دوستانه و بین همکاران، باشگاه ها و کافه ها نیز گاهی اوقات بلیط (و برد بالقوه) را در بین مشتریان توزیع می کنند. قرعه کشی ال گوردو به طور مستقیم از تلویزیون ملی پخش می شود. برگزاری ال گوردو به نحوی است که اغلب منجر به تقسیم جایزه بزرگ در یک شهر یا یک روستای واحد می شود.

۱۹۶۴ – نیوهمپشایر لاتاری های ایالتی را احیا می کند

علی رغم اهمیت آنها در تأمین بودجه پروژه های عمومی و سرمایه گذاری های خصوصی در آمریکای استعماری و انقلابی، بخت آزمایی ها به دلیل مشکلات اخلاقی، فساد و جرایم سازمان یافته ناشناخته، زیانده شدند تا جایی که در سال ۱۸۹۵ توسط دولت فدرال ملغی شدند.

لاتا‌‎ری های دولتی تا سال ۱۹۶۴، هنگامی که ایالات نیوهمپشایر بخت‌ آزمایی نیوهمپشایر را تأسیس کرد به میدان بازنگشتند. لری پیکت Larry Pickett، نماینده ایالتی، پنج بار در طول یک دهه پیشنهاد برگزاری بخت آزمایی به عنوان وسیله ای برای تأمین بودجه سیستم آموزش و پرورش ایالتی را عرضه کرد. لایحه لاتاری سرانجام در سال ۱۹۶۳ به تصویب رسید و به دنبال آن رفراندمی برگزار شد که در آن شهروندان با قاطعیت به نفع برگزاری بخت آزمایی ها رای دادند. لاتاری های اولیه در واقع مسابقات سوارکاری بودند که در آن شرکت کننده ها اعداد را با اسب های برنده تطبیق می دادند و نه اعداد لاتا‌‎ری. اما همین بخت آزمایی ها را می توان پایه و اساس لاتاری ای دانست که امروزه در آمریکا برگزار می شود.

 • تا به امروز لاتا‌‎ری نیوهمپشایر ۲ میلیارد دلار به بودجه آموزش و پرورش ایالت کمک کرده است.
 • موفقیت لاتا‌‎ری نیوهمپشایر باعث شد نیویورک و نیوجرسی به دنبال پیروی از این پرونده باشند.
 • تا سال ۱۹۷۵، ۱۳ ایالت بخت آزمایی برگزار کرده بودند.

۱۹۸۵ اولین لاتاری چند ایالتی

بیست و یک سال پس از بازگشت لاتاری به ایالات متحده، مارین و ورمونت به نیوهمشایر پیوستند تا اولین لاتاری بین ایالتی را ارائه کنند. این کمپانی مشارکتی که با نام تری استیت مگاباکس Tri-State Megabucks نامگذاری شد (و هنوز هم در حال فعالیت است)، راه را برای جکپات های بزرگ در سراسر کشور از طریق مشارکت ایالت های مختلف هموار کرد.

دو سال بعد، شش ایالت به تشکل لوتو آمریکا پیوستند که در سال ۱۹۹۲ به پاوربال تبدیل شد. بازی لاتاری بزرگ دیگری که بعداً به مگا میلیونز تبدیل شد در سال ۱۹۹۶ به عنوان یک بخت آزمایی بین ایالتی دیگر آغاز به کار کرد. امروزه مگا میلیونز و پاوربال علاوه بر ۴۴ ایالت آمریکا در ناحیه کلمبیا و جزایر ویرجین ایالات متحده و پورتوریکو نیز عرضه می شوند.

۸ فوریه ۲۰۱۰ – بلیط امضاء شده جورج واشنگتن برای لاتاری مانتین رود ۱۷۶۸ تصدیق شد

در قسمت ۸ از فصل دوم شوی کانال تاریخ، یک مجموعه دار بلیط لاتاری مانتین رود Mountain Road را به فروشگاه معروفی در لاس وگاس برد. بلیطی که تصمیم به فروشش نداشت ولی یک متخصص تأیید کرد که بلیط، امضای واشنگتن را روی خود دارد.

بلیط امضاء شده جورج واشنگتن

لاتاری مانتین رود واشنگتن برای جمع آوری بودجه جهت ساخت یک اقامتگاه آبگرم در کوه های آلگنی ویرجینیا و همچنین ساخت جاده کوهستانی منتهی به آن طراحی شده بود. واشنگتن تنها فردی از بین بنیان گذاران ایالات متحده نبود که برای جمع آوری پول به سازماندهی لاتاری روی می آورد. بنجامین فرانکلین، جان هنکاک و توماس جفرسون، از جمله دیگر افرادی بودند که از لاتاری برای تأمین بودجه ساخت پروژه های عمومی یا خصوصی در روزهای رونق گرفتن کشور حمایت می کردند.

لاتاری مانتین رود احتمالاً به دلیل زیاد بودن تعداد لاتاری های جمع آوری سرمایه در آن زمان، نهایتا شکست خورد و تصور می شود که فقط ۲۵ بلیط که هر یک امضای جرج واشنگتن را دارند وجود داشته باشد. بسته به شرایط آنها، این بلیط ها می توانند بین ۵۰۰۰ تا ۲۰ هزار دلار در بازار قیمت داشته باشند.

خوشبختانه برای علاقمندان آبگرم، هتل تاریخی اومنی هومستاد ریزورت Omni Homestead Resort در مکان پیشنهادی واشنگتن واقع شده و یکی از اقامتگاه های معروف در ویرجینیا محسوب می شود.

پروژه های قابل توجهی که توسط بخت آزمایی ها تأمین مالی شده اند

 • مستعمره نشین جیمزتاون
 • پل ریالتو ونیز
 • پرینستون، پن، هاروارد، کلمبیا، ییل و بسیاری از کالج های قبل از انقلاب آمریکا
 • نوسازی سالن Faneuil (بوستون)
 • بورسیه هوپ (جورجیا)
 • تراست فورسس این مایند (لندن)

۱۳ ژانویه ۲۰۱۶ – سه بلیط برنده جکپات ۱٫۵۸۶ میلیارد دلاری پاوربال شدند

مسیر بزرگترین جکپات تاریخ در ماه اکتبر سال ۲۰۱۵ آغاز شد، هنگامی که فرمت پاوربال با افزایش تعداد توپ های سفید و کاهش پاوربال  تغییر یافت اتفاقی که باعث افزایش احتمال برد جکپات و افزایش احتمال بزرگتر شدن جوایز شد. اندکی پس از آن جکپات برای بیستمین بار متوالی منتقل شد و در نتیجه منجر به جایزه ای بالغ بر ۱٫۵ میلیارد دلار شد که  بیش از دو برابر رکورد قبلی پاوربال بود.

تب پاوربال اخبار و رسانه ها را در بر گرفته بود و گرچه برگزار کننده پاوربال این قول را می داد که در صورت عدم انتخاب برنده یا برندگان، جایزه به ۲ میلیارد دلار برسد اما در تاریخ ۱۳ ژانویه ۲۰۱۶ قرعه کشی منجر به برنده شدن ۳ بلیط شد. برندگان هر کدام ۵۳۳ میلیون دلار برای پرداخت سالیانه یا ۳۲۷٫۸ میلیون دلار مبلغ پرداختی یکباره دریافت می کردند.

دو سال و نیم بعد مگا میلیونز رکورد را با صعود به ۱٫۵۳۷ میلیارد دلار شکست و یک بلیط تنها در ۲۳ اکتبر ۲۰۱۸ برنده شد. برنده که تصمیم به ناشناس ماندن داشت حاضر نشد تا به صورت عمومی جایزه را مطالبه کند. در تاریخ ۴ مارس ۲۰۱۹ برنده از طریق وكیل خود مبلغ پرداختی نقدی ۸۷۸ میلیون دلاری را انتخاب كرد كه همچنان بزرگترین پرداخت تكی در تاریخ در لاتاری است.

لاتاری پاوربال

۱۲ مارس ۲۰۱۹ – اینکام

کمپانی اینکام مبتکر لاتاری دیجیتال، خود را به عنوان دروازه اتصال لاتاری‌ها به مصرف کنندگان بر خط در خرده فروشی معرفی کرد. نوآوری های اینکام باعث مدرن شدن گیم پلی لاتاری شده و فرصت هایی را برای بازی دیجیتال و آنلاین ، دسترسی گسترده به خرده فروشی و لاتاری های جدید فراهم می کند.

با خرید و فعال سازی آسان از طریق هر مکان فروش، گزینه های مناسب برای بازی دیجیتالی و ادغام پرداخت موبایلی برای بازی های سنتی و جدید، اینکام در مرحله بعدی سراغ بازی های لاتاری آمده است. این راه حل های نوآورانه صنعت لاتاری شامل موارد زیر است:

 • کارت لاتاری- کارت هدیه لاتاری که می تواند برای شرکت در لاتاری به یک حساب موبایلی وصل شود.
 • بلیط فوری- ترکیبی از هیجان بازی های فوری با هیجان قرعه کشی جکپات، بازیکنان برای آشکار ساختن شماره های خود که بلافاصله پس از خرید به قرعه کشی بعدی پاوربال یا مگامیلیونز متصل می شود روی صفحه را خراش می دهند.
 • لاتاری فوری دیجیتال- بلیط های موبایلی یا پیش بارگذاری شده برای بازی های سنتی که می توانند پس از خرید روی یک دستگاه تلفن همراه فعال شوند.
 • شارژ آنلاین – به بازیکنان اجازه می دهد تا برای بازی راحت وجهی به حساب لاتاری آنلاین واریز کنند.
 • مکان های فروش- لاتاری ها می توانند کارت های پیش پرداخت یا وجوه بارگذاری شده در حساب کاربری فروشگاه دیجیتال یا حساب های لاتاری را به عنوان گزینه جوایز به برندگان ارائه کنند.

۲۰۲۰ و پس از آن

شکی نیست که صنعت لاتا‌ری به تحول خود ادامه خواهد داد. به تازگی آزمایش قابلیت ها و ابتکارات جدید در صنعت شروع شده است. اینکام اخیراً تعهدنامه ثبت اختراعی باز کرده كه به اشخاص واجد شرایط امکان استفاده رایگان از حق ثبت اختراع در ارتباط با صنعت لاتاری، نوآوری های بیشتر در گیم پلی لاتاری و تجربه مشتری را می دهد.

اگر قصد دارید روی آینده لاتاری شرط بندی کنید سرمایه گذاری خیلی خوبی به نظر می رسد.

منبع:  اینکام

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در دانش لاتاری
نظرات بسته شده است.

بررسی کنید

راهنمای جامع شماره‌های شانس بازی لاتاری در سال ۲۰۲۰

این‌که آیا شماره‌های شانس می‌توانند به بردن جکپات لاتاری کمک کنند بسیار مجادله برانگیز است…