خانه استراتژی لاتاری با تاریخچه لوتوی ایرلندی آشنا شوید

با تاریخچه لوتوی ایرلندی آشنا شوید

10 ثانیه خوانده شده
دیدگاه‌ها برای با تاریخچه لوتوی ایرلندی آشنا شوید بسته هستند
1,543
لوتوی ایرلندی

ایرلند (بخوانید ایرلند شمالی) با لاتاری رابطه‌ای تلخ و شیرین داشته که به قبل از دوران لاتاری ایرلندی و به روزهای پر شور قرعه‌کشی‌های ایرلندی در دهه ۳۰ باز می‌گردد. در طول پنجاه سال برگزاری قرعه‌کشی از دهه ۱۹۳۰ اتفاقات فراوانی رخ داد و اولین قرعه‌کشی لاتاری ایرلندی در ۱۶ آپریل ۱۹۸۸ برگزار شد. نسخه‌های اولیه قرعه‌کشی به‌جای این‌که پیروزی محسوب شوند به‌خاطر رسوایی‌ها بدنام بودند، برای مثال یک حساب‌دار با دور زدن سیستم لاتاری ملی میلیون‌ها پوند به جیب زد.

اگرچه بازی‌های لاتاری‌گونه برای قرن‌ها در ایرلند انجام می‌شدند، اما قدرتمند شدن قرعه‌کشی‌ها پس از استقلال ایرلند آغاز شد و طلیعه‌‌دار این رواج، «قرعه‌کشی بیمارستان ایرلندی» بود. تاریخ لاتاری مدرن ایرلندی به دهه ۱۹۳۰ باز می‌گردد زمانی که ایرلند در حال معالجه زخم‌های کشور پس از جنگ داخلی بود. تمام ملت در ورطه بحران فرورفته که بعدها با «افسردگی بزرگ» تشدید شد.

به‌منظور تأمین اعتبار ساخت بیمارستان‌ها پس از جنگ، «سوییپ» (The Sweeps) نام محبوب قرعه‌کشی‌های بیمارستانی ایرلند بنا نهاده شد. بلیط‌های سوئیپ در سراسر جهان البته به‌صورت غیرقانونی فروخته می‌شد و الهام‌بخش خریداران بازار سیاه بود که باعث خشم آمریکایی‌ها شد. فروش غیرقانونی بلیط منجر به رسوایی‌هایی بسیار که در نهایت باعث کنسل شدن قرعه شد.

دولت ایرلند تصمیم گرفت رسوایی‌های اخیر را با لوتوی ایرلندی که با سختگیری‌های زیاد نظارت شده بود جایگزین کند. بدین ترتیب لوتوی ایرلندی در سال ۱۹۸۷ با اولین قرعه سازمان داده شده در ۲۳ مارس پا به عرصه جهان گذاشت. قرعه‌های اصلی لاتاری‌های فوری شامل Windfall and Match 3 را معرفی کرد.

نه تنها بازی‌ها بسیار ابتدایی بودند بلکه جوایز هم در مقایسه با آنچه برندگان امروزه برنده می‌شوند ناچیز بود. با این وجود، نسخه‌های اولیه مورد توجه عموم مردم قرار گرفت و باعث شد تعداد فروش بالای بلیط بر روی تقویت بازی‌های لاتاری تاثیر بگذارد.

قدمت لاتاری ایرلندی

قدمت تاریخی لوتوی ایرلندی : از سال ۱۹۸۷ تا به امروز

لاتاری دولتی جمهوری ایرلند امروز با نام «نشنال لاتاری یا لاتاری ملی» شناخته می‌شود. لوتو ایرلندی یا نشنال لاتاری توسط دولت ایرلند از طریق وضع قانون «مجموعه قوانین لاتاری ملی سال ۱۹۸۶» برگزار شد. اولین قرعه در سال در تاریخ ۲۳ مارس۱۹۸۷ سازمان‌دهی شد و بازیکنان از اسکرچ کارت یا همان کارت های لاتاری فوری برای شرکت در قرعه استفاده کردند.

اولین لوتوی ایرلندی در تاریخ ۱۶ آپریل ۱۹۸۸ همزمان با برخی وقایع مهم که همان سال اتفاق افتاد برگزار شد. کمونیسم در آستانه سقوط و فروپاشی بود و جمهوری ایرلند برای نخستین بار برای صعود به جام اروپا واجد شرایط شده بود. بعد‌ها معلوم شد قرعه ۱۶ آپریل آنچنان همه‌گیر شده بود که تمام بازیکنان در دو سوی مرز جمهوری ایرلند و ایرلند شمالی در آن حضور پیدا کرده بودند.

این لاتاری در ابتدایی‌ترین شکل خود، الزام می‌کرد تا همه ۶ توپ بیرون آمده از گردونه ۳۶ توپی با اعداد بازیکنان مطابقت داشته باشد. برنده بلیطی که ۶ عدد را به درستی پیش بینی کرده بود برنده جایزه جکپات لاتاری به مبلغ ۲ میلیون یورو بود. در حالیکه افرادی که ۴ یا ۵ عدد را به درستی حدس زده  بودند برنده جوایز کوچکتری می شدند. اگر جکپات برنده‌ای نداشت، جایزه برتر به قرعه بعدی منتقل می‌شد که در اصطلاح به آن Rollover می‌گویند.

 تا تاریخ ۳۰ ماه می ۱۹۹۰، قرعه‌کشی فقط یکبار در هفته روز‌های شنبه برگزار می‌شد. از همان روز همان سال به بعد، یک قرعه‌کشی معرفی شد که برای برگزاری در روزهای چهارشنبه برنامه ریزی شده بود. از آن زمان تا کنون، قرعه‌کشی‌ها تنها دو روز در هفته برگزار شدند که هنوز ادامه دارند.

از آنجا که احتمال برد لاتاری ایرلندی ۱ به ۱٫۹۴۷٫۷۹۲ بود و به اندازه کافی شانس بالایی برای بردن جوایز استاندارد نبود، یک نفر کافی بود ۹۷۳٫۸۹۶ پوند سرمایه‌گذاری کرده و بلیط‌های لاتاری بخرد که تمام ترکیبات ممکن اعداد را به دست آورد. سرمایه گذار با خرید بلیط‌هایی که شامل تمام ترکیبات احتمالی بود می‌توانست برد جکپات را  برای خود تضمین کند.

این روش از لحاظ تکنیکی باعث شد که قرعه کشی لاتاری ملی توسط اقدامات یک سرمایه‌گذار یا سندیکا مستعد برشکستگی و از دست دادن سرمایه لاتاری شود. این اتفاق در تاریخ ۳۰ می ۱۹۹۲ رخ داد زمانی که استفان كلینسیویچ (Stefan Klincewicz) یک نجیب‌زاده لهستانی-ایرلندی یک سندیکای ۲۸ نفره برای خرید بلیط‌های لاتاری به صورت عمده تشکیل داد که شامل تمام ترکیبات احتمالی بود. برگزار کننده لاتاری ملی تمام اقدامات ممکن را برای جلوگیری از اقدامات سندیکا انجام داد اما سندیکا به نوعی در خرید ۸۰ درصد بلیط‌های احتمالی موفق شد.

کلینویسویچ سود زیادی در حدود ۳۱۰ هزار پوند به دست آورد. برنده شدن به او الهام بخشید تا مقاله‌ای با عنوان «برد در لاتاری» نوشته و آن را منتشر کند. لاتاری ملی به منظور از بین بردن و خنثی کردن چنین خرابکاری‌های از پیش تعیین شده‌ای سعی در بالا بردن احتمال برد جکپات کرد. او برای این کار ۳ توپ بیشتر به گردونه لاتاری اضافه کرد که در ابتدا در سال ۱۹۹۴ ، حاوی ۳۶ توپ بود و در سال‌های ۱۹۹۴، ۲۰۰۶ و ۲۰۱۵  به ترتیب اضافه کردن ۳ توپ ادامه داشت.

یک بازیکن عادی که یک بلیط لاتاری ایرلندی را از تاریخ ۳ سپتامبر ۲۰۱۵ به بعد خریداری کرده باشد احتمال بردی حدود ۱ به ۱۰٫۷ میلیون برای به دست آوردن جایزه برتر معادل ۲ میلیون یورو را دارد.

لوتو

لوتو  Lotto ؛ پرچم دار بازی لاتاری

قرعه کشی اصلی نشنال لاتاری لوتو (Lotto) نام دارد. در شکل و فرمت فعلی، بلیط برنده باید تمام ۶ عدد را از میان مجموع ۴۷ توپ و توپ بونوس به درستی پیش بینی کرده باشد. هر نفر باید حداقل ۴ یورو برای خرید بلیط لاتاری ایرلندی با دو مجموعه از  ۶ عدد سرمایه گذاری کرده باشد.

سایر بازی‌های لوتو ایرلندی

لاتاری ملی در حال حاضر بر ۳ نوع قرعه در دسته بندی‌های «لوتو» Lotto ، «یورو میلیونز» و « دیلی میلیونز» نظارت می‌کند. مجری قرعه دولتی هم نمایش‌های تلویزیونی، برگزاری قرعه‌های سالانه میلیونر و خرده فروشی انواع لاتاری‌های فوری ( اسکرچ کارت) را سازمان‌دهی می‌کند. هر فرد می تواند از میان ۳۷۰۰ مرکز خرده فروشی در سراسر کشور بلیط لاتاری تهیه کرده یا به صورت آنلاین و ورود به سایت رسمی نشنال لاتاری برگه قرعه کشی خریده و در لاتاری شرکت کند.

جدول زمانی لاتاری ایرلندی؛ نقاط عطف قابل توجه

شانزدهم آوریل ۱۹۸۸: اولین قرعه کشی پرچمدار ایرلندی لوتو برگزار می شود.

۳۰ می ۱۹۹۲: یک قرعه کشی اضافی (علاوه بر قرعه کشی اصلی شنبه‌ها) معرفی شده است. استفان کلینویسویچ برای خرید بلیط بصورت عمده و چاپ شده با کلیه ترکیبات اعداد ممکن ، سندیکایی در دوبلین تشکیل می‌دهد که سودی بیش از ۳۰۰ هزار پوند ایرلند برایش به همراه دارد.

۲۲ آگوست ۱۹۹۲: اولین قرعه کشی با ۳۹ توپ سازماندهی شده و همچنین یک توپ جایزه معرفی می شود که منجر به ایجاد سه سطح جایزه اضافی می‌شود.

۳۱ جولای ۲۰۰۵: دولورس مک نامارا (Dolores McNamara)، کارگری از شرکت لیمریک ، جکپاتی به ارزش ۱۱۵ میلیون یورو به جیب زد و به خوش شانس‌ترین و بزرگترین برنده قرعه کشی ایرلند تبدیل شد.

۲۸ ژوئن ۲۰۰۸: یک سندیکای ۱۶ نفره از ایالت کارلو ۱۸٫۹ میلیون یورو برنده می‌شود. این بزرگترین مقدار جکپات ایرلندی Lotto است که تا به حال برنده شده و رکورد همچنان پابرجاست.

برد جایزه برتر لوتوی ایرلندی طی سالها سخت‌تر شده زیرا تعداد کل توپ‌های موجود در استخر قرعه کشی از ۳۶ به ۴۷ افزایش یافته است. با این وجود، جایزه بزرگ یا همان جکپات تعیین شده متعاقبا افزایش چشمگیری داشته که باعث می‌شود میلیون‌ها ایرلندی مرد و زن به تلاش برای امتحان کردن شانس خود ادامه دهند.

منبع: لوتو مگ

بیشتر بخوانید: لوتوی ایرلندی ؛ هیجان برد در سرزمین سریال محبوب بازی تاج و تخت

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در استراتژی لاتاری
نظرات بسته شده است.

بررسی کنید

آیا ذهن‌آگاهی بهترین راه برای برنده شدن در لاتاری است؟

ذهن‌آگاهی چیست و چگونه می‌تواند به شما برای برنده شدن در لاتاری کمک کند؟ ذهن‌آگاهی در مورد…