خانه برندگان لاتاری دژاوو؛ تاریخچه‌ای مختصر از تکرار لاتاری

دژاوو؛ تاریخچه‌ای مختصر از تکرار لاتاری

12 ثانیه خوانده شده
دیدگاه‌ها برای دژاوو؛ تاریخچه‌ای مختصر از تکرار لاتاری بسته هستند
1,708
لاتاری

در لاتاری پاوربال ایالات متحده، شانس تطبیق هر پنج شماره به اضافه‌ی شماره بونوس ۱ به ۲۹۲،۲۰۱،۳۳۸  است. به عبارت ساده، این یک احتمال برد بسیار خفیف است. حال تصور کنید که در قرعه‌کشی‌های مختلف شماره‌های مشابهی، توسط ماشین‌هایی که به‌طور خاص برای اطمینان از تصادفی بودن نتایج طراحی شده‌اند انتخاب شوند. قطع به یقین، یک، دو یا شاید سه شماره از قرعه کشی قبلی ممکن است دوباره انتخاب شوند، اما این‌که هر پنج شماره و شماره پاوربال دو بار بیرون کشیده شوند یک سناریوی بسیار بعید است. اما غیرممکن نیست. در حقیقت، در سراسر جهان سوابق بی‌شماری از قرعه‌کشی‌هایی که شماره‌های مشابه دوبار از گردونه خارج شده‌اند وجود دارد. بعضی اوقات، این وقایع به فاصله چندین سال‌ از هم اتفاق افتاده‌اند، اما چندین مورد وجود داشته که تکرار شماره‌های برنده فقط چند هفته یا حتی چند ساعت با هم فاصله داشته‌ است! قانع نشده‌اید؟ در زیر، نگاهی دقیق‌تر به برخی از این رویدادها می‌اندازیم.

شکست دادن شانس ۱ به ۴ تریلیون

در اکتبر ۲۰۱۰ بود که سه برنده خوش شانس قرعه کشی اسرائیل ۶۶۶،۰۰۰ پوند به خانه بردند. در همین حال، حدود ۱۰۰ بازیکن دیگر، جوایز کوچک‌تری به‌دست آوردند. در ابتدا این قرعه‌کشی هم مانند هر قرعه کشی عادی دیگری به نظر می رسید، اما به زودی، بینندگان پخش مستقیم تلویزیون متوجه شدند که این اعداد به طرز عجیبی آشنا هستند.

برد لاتاری

شماره‌های برنده ۳۶-۳۳-۳۲-۲۶-۱۴-۱۳ و ۲ به عنوان شماره استرانگ (Strong) بودند که دقیقاً همان شماره‌های قرعه‌کشی سه هفته قبل به تاریخ ۲۱ سپتامبر بودند. یتژاک ملکسون (Yitzhak Melechson)، استاد آمار دانشگاه تل آویو گفت که چنین اتفاقی یک بار در هر ۱۰ هزار سال رخ می‌دهد. از نظر آماری، با خارج شدن همان شماره‌ها با فاصله‌ی یک ماه از یکدیگر، لاتاری اسرائیل شانس ۱ در ۴ تریلیون را شکست داده است! هرچند عده‌ای هستند که مشروعیت این قرعه‌کشی را زیر سوال برده‌اند و البته آن‌ها اولین کسانی نیستند که چنین کاری را انجام داده‌اند.

لاتاری بلغارستان

در تاریخ ۶ سپتامبر ۲۰۰۹، در مراسم قرعه‌کشی لاتاری بلغارستان شماره‌های ۴-۱۵-۲۳-۲۴-۳۵-۴۳ به‌عنوان شماره‌های برنده معرفی شدند. با این‌حال، چهار روز بعد در تاریخ ۱۰ سپتامبر، دقیقاً همان شماره‌ها از گردونه خارج شدند. ۱۸ نفر هر شش شماره را درست حدس زده بوند، اما بسیاری از بازیکنان لاتاری ناراضی بودند. زیرا آن‌ها فکر می‌کردند که در لاتاری بلغارستان تقلب صورت گرفته است. بازیکنان لاتاری تنها افراد نگران درباره فعالیت غیرقانونی احتمالی نبودند، حتی مقامات بلغارستان نیز نسبت به مشروعیت این قرعه‌کشی دچار تردید بودند.

بنابراین، آن‌ها به امید کشف حقیقت، تحقیقاتی را آغاز کردند. اما یافته‌های آن‌ها دقیقاً همان چیزی بود که برگزارکنندگان لاتاری پیش‌تر گفته بودند: «این چیزی جز یک تصادف عجیب و غریب نبود. هرچند این یک نگرانی قابل درک است.» هر وقت اعداد کاملاً مشابهی در قرعه‌کشی برنده می‌شوند، جای تعجب نیست که عده‌ای تصور کنند فردی در پشت صحنه مشغول برنامه‌ریزی نتایج بوده است. آیا یک همدست در انتظار پول نقد است؟ اگرچه مواردی از تقلب در لاتاری‌ها وجود داشته است، اما تکرار اعداد برنده لزوماً به معنای وجود رد‌پای افراد متقلب نیست.

اعداد لاتاری

اعداد مشابه، روز مشابه

در همان سال، لاتاری ایالت نیویورک چیزی عجیب و غریب را تجربه کرد، شماره‌های برنده در همان روز تکرار شدند! کسانی که روی شماره های برنده ۸-۰-۵-۶ شرط می‌بستند ۵۰۰۰ دلار جایزه در انتظارشان بود. همچنین این بدان معنی است که اگر بازیکنانی روی همان شماره‌های ثابت در دو قرعه‌کشی شرط می‌بستند ۱۰ هزار دلار ثروتمندتر می‌شدند. اما، آیا می‌توان گفت که تبانی در کار بوده است؟ خیر، زیرا اعداد توسط دو دستگاه جداگانه با استفاده از دو مجموعه توپ مختلف انتخاب شده بودند.

شماره‌های برنده مشابه چندان عجیب نیست

طبق گفته استفن آلنسورث (Stephen Allensworth)، ستون نویس سابق لاتاری در روزنامه دیلی نیوز، انتخاب اعداد برنده مشابه، بیشتر از آن‌چه که احتمال نشان می‌دهد اتفاق می‌افتد. به‌عنوان مثال، در تاریخ ۱۴ ژانویه سال ۲۰۰۹، شماره‌های انتخاب شده برای قرعه‌کشی نیم‌روز لاتاری ایالت نیویورک ۴۸۲۴ بود، در حالی‌که اعداد مربوط به قرعه‌کشی شام‌گاهی همان لاتاری ۸۴۲۴ بود. در آگوست ۲۰۰۸، اعداد مربوط به قرعه‌کشی نیم‌روز ۲۵۲۱ بود. در حالی‌که اعداد مربوط به قرعه‌کشی شام‌گاهی ۲۵۱۲ بود. در همین حال، شماره های برنده در قرعه‌کشی‌های ۱۱ مارس ۲۰۰۴ و اول دسامبر سال ۱۹۸۹ عبارت بودند از ۸۰۵۶٫

جمع‌بندی

هر زمان اتفاق عجیبی در لاتاری مانند برنده شدن شماره‌های مشابه در دو قرعه‌کشی مختلف رخ می‌دهد، همه‌ی افراد به این فکر می‌کنند که اتفاقاتی در پشت پرده رخ داده است. وجود شک و تردید طبیعی است زیرا صنعت لاتاری در گذشته شاهد تقلب و کلاهبرداری بوده است. نمی‌توان گفت که احتمال وقوع هرگونه تقلبی در این صنعت غیرممکن است اما می‌توان گفت این احتمال بعید است. با توجه به قرعه‌کشی‌های متعددی که در طول سال برگزار می‌شود ممکن است برخی از شماره‌ها دوبار از گردونه خارج شوند. البته این خبر خوبی برای بازیکنانی است که عادت دارند با شماره‌های مشابه در لاتاری شرکت کنند.

 منبع: لاتاری کریتیک

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در برندگان لاتاری
نظرات بسته شده است.

بررسی کنید

آیا شماره‌های لاتاری تصادفی هستند؟

هنگام انتخاب شماره‌های لاتاری، بازیکنان برای انتخاب مجموعه‌ای از «اعداد شانس» یا انتخاب اع…