خانه استراتژی لاتاری بلیط همیشه برنده در لاتاری 

بلیط همیشه برنده در لاتاری 

20 ثانیه خوانده شده
دیدگاه‌ها برای بلیط همیشه برنده در لاتاری  بسته هستند
554

آیا بلیطی وجود دارد که همیشه برنده باشد؟

به این ترتیب به نسخه محبوب یک  تئوری مطرح شده در سال ۱۹۶۹ توسط ریاضیدان انگلیسی Adrian R.D. Mathias در زمینه نظریه مجموعه، که با ریاضیات و بی نهایت در ریاضی سر و کار دارد میپردازیم. این تئوری در طول دهه ۷۰، ۸۰ و ۹۰ یک رمز و راز باقی مانده است، زیرا نظریه پردازان سراسر جهان تمام تلاش خود را برای حل آن کردند. این تئوری را با دانشیار Asger Dag Törnquist از گروه ریاضیات دانشگاه کپنهاگ در سال ۲۰۰۲ و ضمن تکمیل پایان نامه دکترایش در دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس (UCLA) درمیان گذاشتند.

“تحقیقات در این زمینه از دهه ۱۹۹۰ به بعد رو به فراموشی سپرده شده بود زیرا هیچ کس پیشرفتی در قبال پیدا کردن راه حل نداشت. من مجذوب آن شدم زیرا این یک مسئله قدیمی بود که به درک ما از بی نهایت در ریاضیات می پرداخت. حتی در آن زمان، حل رمز و راز آن برای من تبدیل به یک رویا شد، با اینکه هیچ تصوری از چگونگی تحقق آنچه که در طول ده ها سال برای دیگران مبهم بود، نداشتم.”

خانواده های MAD

ماتیاس نظم و ساختار را مورد بررسی قرار داد، چیزهایی که به طور عادی در سیستم های ریاضی به اندازه کافی زیاد و پررنگ رخ می داد. امروزه، آن را به عنوان تئوری رمزی می شناسند، که نام آن برگرفته از نام ریاضیدان و فیلسوف انگلیسی، فرانک رمزی است. تحقیقات ماتیاس خاطرنشان كرد كه بین تئوری رمزی و آنچه او خانواده های MAD نامید، ارتباط عمیقی وجود دارد، اما او نتوانست وجود چنین رابطه ای را اثبات كند. Törnquist گفت: “می توان یک خانواده MAD را به عنوان نوعی بلیط قرعه کشی تصور کرد که همیشه در یک بازی لاتاری به طرز عجیب و بی نظیری برنده می شود. در این بازی بلیط های بخت آزمایی تعداد نامحدودی از کل اعداد وجود دارند و خود هر ردیف تعدادی بی نهایت عدد دارد. و بلیط ممکن است ردیف های زیادی داشته باشد که به راحتی قابل شمارش نباشند. “

آنچه ماتیاس از دنیای ریاضی پرسید، این بود: “آیا نظم و ساختاری که می دانیم در آنجاست، طبق نتایج نظریه رمزی، مانع از وجود یک خانواده MAD، یعنی بلیطی می شود که همیشه برنده می شود؟”

 ‘baby-mystery’ تعیین کننده بود.

Törnquist آرزوی خود را برای حل سؤال ماتیاس برای چندین سال در خارج از کشور تا زمانی که در سال ۲۰۱۱ کار خود را در دانشکده علوم ریاضی دانشگاه کپنهاگ آغاز کرد، در دل داشت. این آغاز دوره ای بود که طی آن Törnquist و دیوید Schrittesser، محقق تحصیلات تکمیلی اهل اتریش، به تدریج به راه حل نزدیک می شدند. Törnquist  توضیح می دهد “در سال ۲۰۱۴، من تصمیم گرفتم تا مسئله را از ابتدا تجدید نظر کنم و یک روش کاملاً جدید برای مقابله با آن پیدا کردم. در کنار رمز و راز اصلی، ماتیاس که نوعی نسخه از رمز و راز ثانوی را تهیه کرده بود را کشف کنم که پس از آن مقاله ای در مورد آن نوشتم. “

در نتیجه، بسیاری از ریاضیدانان عالی از سراسر جهان واکنش نشان دادند. مقاله به طور ناگهانی باعث  شد مجدداً تحقیقات در این زمینه از سر گرفته شود. محققان در سایر نقاط جهان شروع به نوشتن مقاله ی تحقیقاتی UCPH اقدام كردند و راه حل هایی پیدا شد. ریاضیدانان اعلام کردند که “مابین نوشتن مقاله ها به راه حل های کوچکی از جواب معما رسیدیم، آنموقع بود که فهمیدیم که ممکن است به حل کل معما نزدیکتر از آنچه باور داشتیم شده باشیم. از آن به بعد همه چیز به سرعت در حال شکل گیری بود. چند هفته بعد، ما راه حل را داشتیم”

راه حل: بلیط قرعه کشی ای که همیشه برنده باشد وجود ندارد.

پس از پنج سال کار، Tnrnquist و Schrittesser مقاله تحقیقاتی خود را در مورد “بلیط قرعه کشی” آدریان ماتیاس در مجله معتبر علمی آمریکا، مقالات آکادمی ملی علوم (PNAS) منتشر کردند. این دو محقق دریافتند که گزینش کاملا تصادفی است. “ما فهمیدیم که تعداد بلیط های بخت آزمایی به شکلی جمع شده اند که اطمینان حاصل شود یک برنده همیشگی وجود ندارد، و چیزی که ماتیاس حدس می زد اتفاق میافتد، اما او نتوانست آنرا اثبات کند. این امر تأیید می کند که نمی توان چنین نوع بلیط بخت آزمایی را با الگوهای خاص و منظم در تعداد بلیط ها پیدا کرد.

به این ترتیب Asger Dag Törnquist  مانند ماتیاس نتیجه گرفت که، هیچ بلیط قرعه کشی وجود ندارد که همیشه برنده بازی لاتاری شود.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در استراتژی لاتاری
نظرات بسته شده است.

بررسی کنید

روزانه ۵ دقیقه این کارها را انجام دهید تا به یک برنده موفق لاتاری تبدیل شوید

کتی و ریچارد براون از شهر ایپسویچ برنده شدن لوتو جکپات ۶.۱۲۳.۳۹۵ پوندی را جشن گرفتند. اگر …