خانه دانش لاتاری چه کسی بلیط لاتاری فوری را ابداع کرد؟

چه کسی بلیط لاتاری فوری را ابداع کرد؟

8 ثانیه خوانده شده
دیدگاه‌ها برای چه کسی بلیط لاتاری فوری را ابداع کرد؟ بسته هستند
419
لاتاری فوری

در دهه ۱۹۶۰، فروشگاه های مواد غذایی کارت های رایگان با روکش مومی می فروختند که یک جایزه نقدی مخفی احتمالی را در خود داشت. برای فهمیدن این که برنده شده‌اید یا نه، بایستی روکش را خراش داده یا آن را با یک دستمال آغشته به کره پاک می کردید. جوایز معمولاً کوچک بودند (گاهی به اندازه نیم پنی) اما با این وجود مشتریان آنها را دوست داشتند.

جان كوزا John Koza و دن باور Dan Bower در یكی از کمپانی هایی كه كارت‌ ها را چاپ می كردند مشغول به کار بودند. آنها به این نتیجه رسیدند که اگر بتوانند این کارت رایگان را به محصولی برای کمیسیون های لاتاری تبدیل کنند یک ماشین چاپ پول در اختیار گرفته اند. اما ابتدا باید یک مشكل بزرگ را حل می کردند: «سوپرماركت ها ۲۰۰ بلیط مختلف چاپ می كردند و تنها تعداد معدودی از آنها برنده بودند». کوزا می گفت: «اگر هزار بلیط در یک اتاق جمع کرده و آنها را برای دو ساعت بررسی کنید بدون اینکه کارت ها را خراش دهید می توانید بلیط برنده را پیدا کنید». غالباً یک طراحی خاص، یک علامت یا یک شماره سریال وجود داشت که بلیط برنده را مشخص می کرد.
این نقص برای یک سیستم لاتاری سراسری مشکل بزرگی ایجاد می کرد. بنابراین کوزا و باور به فکر چاپ بچ های بسیار بزرگتری افتادند: ۲۵۰،۰۰۰ بلیط منحصر به فرد در هر بار. تفاوت های زیادی بین بلیط ها وجود داشت که باعث می شد پیدا کردن الگویی که کارت های برنده از بازنده را متمایز می کرد، دشوار باشد. در اوایل دهه ۱۹۷۰ شرکای تجاری به بوستون پرواز کردند و با مقامات لاتاری ماساچوست دیدار کردند. كوزا و باور طرح خود را به عنوان سیستمی ایمن و تقریباً غیرقابل تقلب معرفی کردند و قرارداد را برنده شدند.

آیا میدانید: لاتاری فوری یا اسکرچ کارت‌ چیست؟

هنگامی که بلیط های لاتاری فوری (اسکرچ) در سال ۱۹۷۴ به بازار عرضه شدند مشتریان فروشگاه های بوستون، صف های طویلی بستند تا بلیط ها را خریداری کنند. كوزا از استقبال مشتریان شگفت زده شده بود. او می گوید: «فروشگاه ها خواستار بلیط اضافی بودند. کاغذ بازی بیش از حد بود. ما مجبور شدیم بلیط های بیشتری چاپ کنیم و این فروش استثنایی باعث جلب توجه سایر ایالت ها شد».
در دهه ۷۰، کارت های لاتاری فوری از جاذبه های گردشگری محلی در شهر نیویورک بودند. كوزا می گوید: «بعضی از این بلیط های اولیه بسیار زیبا بودند. در ابتدا این احساس وجود داشت که جذابیت بلیط با موفقیت در بازی ارتباط دارد.» او افزود: «آنها شبیه ماشین های اسلات بودند.»

 

اسکرچ کارت

لاتاری فوری (اسکرچ کارت)

تقلب در لاتاری های فوری

در سال ۲۰۰۳، موهان سریواستاوا Mohan Srivastava، با جستجوی الگوهای موجود در شماره بلیط ها، لاتاری فوری تیک تاک تو Tic Tac Toe را که در تورنتو توزیع می شد، حک کرد. سریواستاوا که یک متخصص آمار بود به کمیسیون لاتاری انتاریو در مورد این مشکل هشدار داد و این بازی از فروشگاه ها جمع آوری شد.

سوالات متداول

آیا اعتقاد دارید در حال حاضر بلیط هایی وجود دارد که به راحتی می توان آنها را شکست داد؟ بله وجود دارد اما مانند پیدا کردن یک سوزن در انبار کاه است. شرکت هایی که وظیفه چاپ بلیط را بر عهده دارند چنین می گویند: «در یافتن بلیط های برنده موفق باشید. میلیون ها بلیط وجود دارد و ۱۰ بلیط برنده برتر می توانند در هر نقطه و در هر فروشگاه یا پمپ بنزینی در سراسر کشور قرار داشته باشند.»
اما با استفاده از تلفن های همراه و انباشت منابع، مطمئناً اگر بدانید که چگونه کارت های با ارزش را تشخیص دهید، می توانید بلیط های برنده را شکار کنید. می توانید یک برنامه بنویسید که در آن افراد با استفاده از آیفون یا بلک بری یا هر چیز دیگری از خود عکس بگیرند. عکس ها در تعدادی از پایگاه اطلاعات بارگذاری می شوند و ظرف مدت ۳۰ ثانیه یک نوتیفیکیشن بر روی تلفن همراه خود خواهید داشت که به شما می گوید بلیط ارزش خرید دارد یا خیر.

لاتاری
آیا اعتقاد دارید افرادی هستند که از روش هایی این چنین برای پیگیری بلیط های برنده استفاده می کنند؟ این امکان وجود دارد. به عنوان مثال جوآن گینتر Joan Ginther یک سیستم در این زمینه طراحی کرد. او چهار بار در لاتاری فوری برنده جایزه برتر شد و با میلیون ها دلار به کار خود خاتمه داد. جوآن گینتر دارای مدرک دکتری آمار از دانشگاه استنفورد است.
در سال ۲۰۱۱ گروهی از متخصصین با کمیسیون لاتاری انتاریو ملاقات کرده و به آنها نشان دادند که سیستم می تواند حک شود. آیا از آن زمان تاکنون آنها تلاش کرده اند تا امنیت را افزایش دهند؟ کار یک شرکت لاتاری تهیه یک جریان درآمد متناوب برای دولت است. آنها فقط قرار است بازی های شانسی را اجرا کنند که وظیفه تأمین سرمایه برای ساخت پروژه های عام المنفعه نظیر بیمارستان یا کتابخانه را بر عهده دارد. آنها تا زمان فروش بلیط، حتی بلیط های معیوب، به وظیفه خود عمل می کنند.

منبع: نی تایمز

بیشتر بدانید: راهکار طلایی برد در لاتاری فوری

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در دانش لاتاری
نظرات بسته شده است.

بررسی کنید

آیا شماره‌های لاتاری تصادفی هستند؟

هنگام انتخاب شماره‌های لاتاری، بازیکنان برای انتخاب مجموعه‌ای از «اعداد شانس» یا انتخاب اع…