خانه برندگان لاتاری جوان‌ترین برندگان لاتاری همه‌ی ادوار

جوان‌ترین برندگان لاتاری همه‌ی ادوار

30 ثانیه خوانده شده
دیدگاه‌ها برای جوان‌ترین برندگان لاتاری همه‌ی ادوار بسته هستند
1,656
برندگان لاتاری

آیا می‌دانید جوان‌ترین برندگان لاتاری همه‌ی ادوار چه کسانی هستند؟ بیشتر جوانان، غالباً بیش از بازی در لاتاری به امور دیگری علاقه‌مند هستند، به همین دلیل به نظر نمی‌رسد که بسیاری از برندگان در سنین ۲۵ سال و پایین‌تر باشند. اما این بدان معنی نیست که برندگان جوان وجود ندارند!

در حقیقت، بسیاری از جوانان با بازی در لاتاری بزرگ شده‌ و میلیونر شده‌اند. در حال حاضر برخی از آن‌ها به‌گونه‌ای زندگی می‌کنند که بسیاری از ما در آن سن فقط در خواب دیده‌ایم. در این‌ مطلب داستان‌ جوان‌ترین برندگان لاتاری تاکنون از جوان‌ترین تا مسن‌ترین نوشته شده است. با ما همراه باشید.

جوان‌ترین برندگان لاتاری

تریسی مکین (Tracey Makin) شانزده ساله – ۱ میلیون یورو

تریسی مکین

تریسی مکین تنها ۱۶ سال داشت که در سال ۱۹۹۸ موفق به کسب ۱ میلیون یورو از لاتاری Lucky Dip شد. در ابتدا، کارمند سابق سوپر مارکت از بلفاست پایتخت ایرلند تصور می‌کرد که فقط ۱۰ یورو به‌دست آورده است اما وقتی‌که متوجه شد، بزرگ‌ترین شوک زندگی را متحمل شد.

یکی از اولین مواردی که ذهنش را به خود جلب کرد این بود که دیگر هرگز مجبور به کار کردن نخواهد شد. با این حال او سراغ زندگی لوکس مانند اکثر برندگان نرفت، تریسی تصمیم گرفت پولش را عاقلانه هزینه کند. به لطف راهنمایی والدین، برد تریسی وارد سرمایه‌گذاری شد. او اکنون مشاغل متوسطی را اداره می‌کند.

کالی راجرز (Callie Rogers)  شانزده ساله – ۱٫۹ میلیون پوند

هنگامی‌که کالی ۱۶ ساله در سال ۲۰۰۳ برنده ۱٫۹ میلیون پوند شد، به یکی از جوان‌ترین برندگان لاتاری انگلیس تبدیل شد. برخلاف تریسی مکین، کالی لحظه‌ای را برای خرج کردن جایزه در امورد بیهوده هدر نداد. هزینه‌های اولیه وی عبارت بودند از:

  • ۱۱۵۰۰ پوند در دو عمل جراحی سینه
  • ۸۵۰۰۰ پوند برای اتومبیل های اسپرت لوکس
  • ۲۵۰،۰۰۰ پوند خرید کوکائین
  • ۳۰۰،۰۰۰ پوند برای لباس

تنها یک ماه پس از برد بزرگ، او یک خانه ییلاقی ۱۸۰،۰۰۰ پوندی خریداری کرد تا بتواند از ‌خانه‌ای که هنگام جدایی والدینش به آن‌جا فرستاده شده بود خارج شود. او هم‌چنین برای مادر خود خانه جدیدی به ارزش ۷۶۰۰۰ پوند خرید. مهم‌تر از همه‌ی این‌ها، او و دوستانش اغلب شب‌ها مشغول عیاشی بودند.

با چنین پس زمینه خانوادگی و اشتغال به کاری با درآمد ۳٫۶ پوند در ساعت و سن پایین وی، علاقه کالی به تجمل و فرار از گذشته قابل درک بود. با این حال، سبک زندگی جدید او پس از تولد پسرش کیان در سال ۲۰۰۵، زنگ خطر را به صدا در آورد.

فشارهای مادر بودن در کنار سبک زندگی ناسالم سرانجام او را گرفتار کرد. کالي دست به خودكشي زد و قرص‌ خواب را همراه با پاراستامول مصرف کرد. خوشبختانه خانواده وی او را پیدا کردند و به موقع او را به بیمارستان منتقل کردند. در سال ۲۰۱۳، با سرمایه‌ای ۲۰۰۰ پوندی کالی در یک برنامه تلویزیونی ظاهر شد تا بگوید که از همیشه شادتر است.

استوارت دانلی (Stuart Donnelly)  هفده ساله – ۲ میلیون پوند

استوارت دانلی

در سال ۱۹۹۷، استوارت دانلی ۱۷ ساله، از یک جکپات ۲۵ میلیون پوندی که بین ۱۲ برنده دیگر تقسیم شد، ۲ میلیون پوند به دست آورد. به گفته خانواده و دوستانش، طولی نکشید که استوارت از کنترل خارج شده و درست به همان سرعت که ثروتمند شده بود فقیر شد.

به محض اینکه استوارت برنده شد، همه چیز را رها کرد. وی زادگاه خود، تحصیلات داروسازی و حتی شغل نیمه وقت خود را در یک مغازه مواد شیمیایی محلی را ترک کرد. و مانند بسیاری از برندگان لاتاری، شروع به ول‌خرجی کرد.

وی دوستان خود را در تعطیلات به تایلند برد و بلیط یک بازی فوتبال به ارزش ۲۰۰۰ پوند خریداری کرد و یک خانه ۹۰ هزار پوندی را برای مادرش خریداری کرد. برای اعتبار بخشیدن به وی باید گفت که خرج‌های استوارت فقط کارهای تجملاتی نبود و کمک به افراد دیگر نیز در آن وجود داشت.

استوارت حدود ۱۵۰۰۰ پوند به بیمارستانی در گلاسگو اهدا كرد كه برادرش در آن مشغول معالجه یک بیماری ژنتیکی بود، وی هم‌چنین ویلایی خریداری كرد تا در آنجا از پدر و بهترین دوستش، دانیل، كه از بیماری فلج اطفال رنج می‌برد، مراقبت كند. متأسفانه، دو سال پس از برد بزرگ استوارت، دانیل درگذشت.

پس از این حادثه استوارت بیش از همیشه منزوی شد. در سال ۲۰۰۳ از وی نقل شد كه وی به‌خاطر توجه ناخواسته‌ای كه به او می‌شود، اوقات سختی را پشت سر می‌گذارد. هفت سال بعد، در ۶ ژانویه ۲۰۱۰، جسد استوارت دانلی در خانه‌ی وی پیدا شد. او در زمان مرگ ۲۹ ساله بود.

جین پارک (Jane Park)  هفده ساله – ۱ میلیون پوند

جین پارک، کارمند سابق که با ساعتی ۸ پوند کار می‌کرد، در ۱۷ سالگی جوان‌ترین برنده لاتاری یورومیلیونز انگلیس شد و جک‌پات یک میلیون پوندی را تحویل گرفت. این اولین بار بود که او در لاتاری شرکت می‌کرد، شانس قطعاً با او یار بود. میلیونر جوان به سرعت رو به ول‌خرجی گذاشت. برخی از خریدهای گران قیمت وی شامل موارد زیر است:

  • اتومبیل‌های لوکس، مانند ب ام و به ارزش ۲۵۰۰۰ پوند؛ یک رنج روور به ارزش ۱۸۰۰۰ پوند؛ و یک فولکس واگن بیتل به ارزش ۱۷۰۰۰ پوند.
  • انواع لباس طراحی شده، مانند یک جفت کفش حداقل ۴۵۵ پوند.
  • ۵۰۰۰۰ پوند هزینه جراحی زیبایی که شامل جراحی پروتز سینه به ارزش ۴۵۰۰ پوند، بوتاکس و پروتز لب بود.
  • تعطیلات مکرر در اقامت‌گاه‌های پنج ستاره در مالدیو و ایالات متحده آمریکا.
  • خانه ای لوکس و سه خوابه.

در حال حاضر در سن ۲۰ سالگی، شانس جین به آرامی، اما به طور مداوم، رو به پایان است. با وجود گذراندن زندگی لوکس و پرتحرک در تعطیلات، اتومبیل‌های گران قیمت و لباس، برنده جوان از زمان برد بزرگش اوقات خوشی نداشته است.

جین تهدید شده که اسید را روی صورتش می‌ریزند و در موارد مختلف هکرها سعی در اخاذی پول از میلیونر اسکاتلندی داشته‌اند. او هم‌چنین در هنگام خرید مرسدس بنز جدید به اتهام رانندگی در حین مستی بازداشت شد. برای بدتر شدن اوضاع، جین هم‌چنین ۱۰۰،۰۰۰ پوند سرمایه‌گذاری کرد که به جایی نرسید.

اما لیست بدبختی‌های او هم‌چنان ادامه دارد. پیدا کردن یک خبر در مورد حرکت بعدی جین که با بدشانسی توأم شده کاملاً متداول است. خود وی نیز از این امر آگاه است و در واقع سعی کرد از لاتاری‌ای که باعث ثروتمند شدن او شده بود شکایت کند زیرا به گفته وی، این برد بزرگ زندگی او را خراب کرد. نقل شده است که جین گفته: «من چیزهای مادی دارم اما جدا از این زندگی من خالی است. هدف من در زندگی چیست؟»

روبرت سالو (Robert Salo)  هجده ساله– مادام العمر هفته‌ای ۱۰۰۰ دلار

روبرت سالو

رابرت سالو، ساکن بروکلین، تنها ۱۸ سال داشت و دانش‌آموز دبیرستانی بود وقتی‌که با بلیط ۲ دلاری Win for Life، برنده جایزه مادام العمر هفته‌ای ۱۰۰۰ دلار شد. وی در سال ۲۰۱۲ و فقط یک هفته قبل از فارغ التحصیلی دبیرستان، به یکی از جوان‌ترین برندگان لاتاری تبدیل شد.

رابرت با درآمد سالانه ۴۸۰۰۰ دلار قبل از کسر مالیات، می‌توانست به دانشگاه نرود یا شغل پیدا نکند. او می‌توانست به مهمانی رفته یا سفر کند، اما رابرت مانند بسیاری دیگر از برندگان لاتاری نبود. چیزی که او را از بقیه جدا می‌کرد این واقعیت بود که می‌خواست از پول خود مسئولانه استفاده کند.

رابرت می‌خواست روی خودش سرمایه‌گذاری کند. او آرزو داشت مهندس برق باشد، اما مطمئن نبود که توانایی انجام آن را داشته باشد. پس از برنده شدن وی تصمیم گرفت که رویای خود را دنبال کند و برای رفتن به کالج برنامه‌ریزی کرد.

چارلی لاگارد (Charlie Lagarde) هجده ساله – مادام العمر هفته‌ای ۱۰۰۰ دلار کانادا

در مارس ۲۰۱۸، یک زن جوان کانادایی اولین بلیط لاتاری خود را برای جشن تولد ۱۸ سالگی‌اش خریداری کرد. از آن‌جایی‌که بخت با وی یار بود، آن بلیط خیلی سریع او را به یک زندگی راحت رساند

بانوی خوش شانس، چارلی لاگارد، برنده بازی Loto Quebec Gagnant à Vie شد و موفق به کسب جایزه ۱۰۰۰ دلار کانادا در هفته برای یک عمر شد. او می‌توانست مبلغ ۱ میلیون دلار کانادا به‌صورت یک‌جا (حدود ۷۶۷۰۰۰ دلار) یا به‌صورت هفتگی دریافت کند. وی پس از مشورت با یک مشاور مالی، گزینه دوم را انتخاب کرد زیرا از مالیات معاف بود.

اولین خرید بزرگی که انجام داد؟ یک دوربین جدید برای کمک به رویای تبدیل شدن به عکاس مجله نشنال جئوگرافیک.

ایانته فولاگار (Ianthe Fullagar) هجده ساله – ۷ میلیون پوند

ایانته فولاگار

ایانته تنها ۱۸ ساله بود که در سال ۲۰۰۸ سهمی از جایزه یورومیلیونز را از آن خود کرد. این نوجوان اهل کامبریا، که به عنوان پیش‌خدمت با دستمزد ۴٫۷۵ پوند در ساعت کار می‌کرد، ۷ میلیون پوند برنده شد. در ابتدا، او فکر می‌کرد که فقط سه عدد را درست حدس زده است، اما وقتی که فهمید جکپات را برنده شده است، کاملاً شوکه شد.

در سال ۲۰۱۰، ایانته به عنوان بیست و هفتمین فرد ثروتمند انگلیس شناخته شد. امروز او به لطف چندین سرمایه‌گذاری هوشمندانه، ثروت خالص حداقل ۱۰٫۵ میلیون پوندی دارد. در زمان برد او گفت که امیدوار است روزی وکالت را آغاز کند.

جاناتان وارگاس (Johnatan Vargas) نوزده ساله– ۳۵٫۳ میلیون دلار

جاناتان وارگاس، کارگر سابق ساختمانی، تنها ۱۹ ساله بود که در سال ۲۰۰۸ توانست ۳۵٫۳ میلیون دلار جایزه پاور بال آمریکا را به‌دست آورد. در ابتدا، جاناتان مشغول مهمانی گرفتن و صرف پول خود در امور ناخوشایند بود. اما برخلاف بسیاری از برندگان لاتاری، او در مورد چگونگی حفظ ثروت تازه خود فکر کرده بود، به همین دلیل در یک دوره مدیریت مالی شخصی ثبت نام کرد.

متأسفانه با وجود سرمایه‌گذاری در چندین تجارت، از جمله ایجاد یک برنامه تلویزیونی برای کشتی‌گیران زن، تلاش های او نتیجه‌ای نداشت. نمایش تلویزیونی وی تنها یک فصل به طول انجامید و سرمایه‌گذاری‌های دیگر وی نیز از بین رفت. گفته می‌شود که جاناتان اکنون ورشکسته است.

مایکل کارول (Michael Carroll) نوزده ساله – ۹٫۷ میلیون پوند

مایکل کارول

در ۱۹ سالگی، مایکل کارول یکی از جوان‌ترین برندگان لاتاری ملی در سال ۲۰۰۲ بود، او هم‌چنین بعدها به یکی از بدنام‌ترین‌ها بدل شد. این فرد اهل نوفولک که ۹ میلیون پوند برنده شد، مدت کوتاهی پس از برد بزرگش، زندگی لوکس و ول‌خرجی بیش از حد را آغاز کرد.

او نه تنها ۳۴۰،۰۰۰ پوند در یک عمارت شش خوابه هزینه کرد، بلکه پول خود را در چندین اتومبیل لوکس، مهمانی و مقادیر زیادی مواد مخدر نیز مصرف کرد.

رشته‌ای از اتفاقات بد به زودی برای مایکل رخ دادند. او دو بار دستگیر شد. هدف باج خواهی قرار گرفت. پنج سگ وی کشته شدند و در نهایت  او تمام ثروت خود را از دست داد. او اکنون به عنوان نظافت‌چی به شغل سابق خود برگشته است.

شین میسلر (Shane Missler)  بیست و یک ساله– ۴۵۱ میلیون دلار

شین میسلر آخرین کسی است که به باشگاه جوان‌ترین برندگان لاتاری پیوسته است زیرا این جوان ۲۰ ساله در ژانویه گذشته ۴۵۱ میلیون دلار از لاتاری مگامیلیونز به‌دست آورد. او تنها برنده جک‌پات عظیم بود. مطابق اظهارات وكیل شین، میلیونر تازه پس از پرداخت مالیات مبلغی معادل ۲۸۱،۸۷۴،۹۹۹ دلار به خانه خواهد برد.

مصمم به موفقیت و پیروی نکردن از رفتارهای دیگر برندگان لاتاری، شین بلافاصله پس از برد بزرگ خود دوره مدیریت مالی را در پیش گرفت. او می‌گوید اگرچه کاملاً قصد استفاده مسئولانه از پول خود را دارد، اما فراموش نمی‌کند که در این راه لذت هم ببرد. از همه مهم‌تر، او هم‌چنین عهد کرده است که از خانواده خود مراقبت کند.

لی سومرای (Lea Sumray)  بیست و یک ساله – ۱ میلیون پوند

لی سومرای

لی هنگامی‌که فقط ۲۱ سال داشت در سال ۲۰۰۹، موفق شد از طریق شرکت در لاتاری فوری ۲۱ میلیون پوند برنده شود. پس از مطالبه جایزه، لی بلافاصله چمدان‌ها را بسته و برای تعطیلات به فوئرته‌ونچورا رفت. اما به محض بازگشت در فرودگاه بریستول دستگیر شد.

ظاهراً میلیونر جوان احضاریه دادگاه برای شهادت و ارائه شواهد و مدارک علیه مردی که با اتهامات حمله روبرو بود را فراموش کرده بود. وی به ۲۰۰ پوند جریمه و ۱۴ روز زندان محکوم شد .

کریکت اسلیک (Kricket Slik)  بیست و یک ساله – ۳٫۵ میلیون دلار

کریکت اسلیک از همیلتون در انتاریو تنها ۲۱ سال داشت که میلیونر شد. این جوان کانادایی بلیط لوتو ۶۴۹ را با شک تردید و از روش انتخاب سریع خریداری کرد و در ابتدا زیاد به آن فکر نمی‌کرد. هنگامی که او و دوست پسرش روز بعد بلیط را اسکن کردند متوجه این برد بزرگ شدند. کریکت ابتدا فکر کرد که دستگاه خراب است. بنابراین، او چندین بار سعی کرد تا آن را اسکن کند.

اما دستگاه تنها یک پیغام را تکرار می‌کرد. کریکت در شوک بود. دوست پسرش در آن زمان فکر می‌کرد که او فقط ۳۰۰ دلار برنده شده است اما غریزه‌ی کریکت چیز دیگری می‌گفت. او خیلی سریع بلیط را امضا کرده و این زوج به خانه رفتند.

به محض ورود به خانه، آن‌ها بلافاصله در اینترنت جستجو کرده و شماره‌های برنده را بررسی كردند. در آن زمان بود که متوجه شدند کریکت ۳،۴۸۹،۶۰۶ دلار به‌دست آورده است.

مت تاپام و کیسی کرینگتون (Matt Topham & Cassey Carrington) بیست و دو ساله– ۴۵ میلیون پوند

مت تاپام و کیسی کرینگتون

مت و کیسی تنها ۲۲ سال داشتند وقتی‌که به‌عنوان جوان‌ترین برندگان یورومیلیونز معرفی شدند، آن‌ها در سال ۲۰۱۲ مبلغ ۴۵ میلیون پوند دریافت کردند. این دو عاشق و معشوق دوران کودکی هیچ وقتی را برای لذت بردن از برد خود هدر ندادند و خرید خانه، اتومبیل اسپورت و تعطیلات را در برنامه گذاشتند. آن‌ها بسیار سخاوتمند بودند زیرا نه‌ تنها برای دوستان خود اتومبیل خریداری کرده و آن‌ها را به سفر بردند، بلکه خانه خودشان را به بهترین دوست‌ مت اهدا کردند!

این زوج چندی پس از برد ازدواج کرده و دو سال بعد در سال ۲۰۱۴، فرزند اول‌شان به دنیا آمد. البته همه چیز طبق برنامه پیش نرفت. مت و کیسی امیدوار بودند که خانه‌های دوستدار محیط زیست بسازند، اما سرانجام موفق به اخذ مجوزهای لازم نشدند.

این زوج هرگز به اولین خانه‌ای که خریداری کردند، یک عمارت هفت خوابه در ناتینگهام، نقل مکان نکرده و آن را در وضعیت نامناسبی رها کردند. این خانه به کانون فعالیت باندهای مواد مخدر تبدیل شد.

با وجود بدشانسی در ساخت مسکن، این زن و شوهر بهتر از بسیاری از برندگان لاتاری عمل کرده‌اند.

ساندیپ سینگ (Sndeep Singh)  بیست و دو ساله – ۳۰٫۵ میلیون دلار

در سن ۲۲ سالگی، ساندیپ سینگ یکی از جوان‌ترین میلیونر‌های خلق شده توسط لاتاری مگامیلیونز شد. ساندیپ که برای حمایت از خانواده خود دو شغل داشت، از ۴ دلار برنده شده در لاتاری فوری استفاده کرد و چهار بلیط مگامیلیونز به روش انتخاب سریع خریداری کرد. یکی از بلیط‌ها منجر به کسب این جایزه بزرگ شد.

جایزه بزرگ ۶۱ میلیون دلار بود، اما به دلیل این‌که یک نفر دیگر هم اعداد را درست انتخاب کرده بود جایزه تقسیم شد و این بدان معنی بود که به هرکدام ۳۰٫۵ میلیون دلار قبل از کسر مالیات تعلق گرفت. ساندیپ گزینه پرداخت یک‌جا را انتخاب کرد، بنابراین پس از کسر مالیات تقریباً ۱۶٫۱ میلیون دلار به‌دست آورد.

ساندیپ که فقط یک سال سابقه شرکت در لاتاری داشت، مدتی طول کشید تا برد را باور کند. وقتی افکار خود را سامان داد، دقیقاً می‌دانست که چه کاری می‌خواهد با برد خود انجام دهد. اول از همه او وام مادر خود را پرداخت کرده و بخشی از جایزه را با خانواده خود به اشتراک گذاشت. او هم‌چنین مبلغی به امور خیریه اختصاص داده و سرانجام اعلام كرد كه می‌خواهد تحصیلات خود را تمام كرده و لیسانس تجارت دریافت كند.

کلسی زاکاو (Kelsey Zachow) بیست و چهار ساله – ۶۶ میلیون دلار

کلسی زاکاو

بسیاری از مردم بر این باورند که جمعه‌ای که‌ سیزدهم ماه باشد نحس است، اما برای کلسی کاملاً برعکس این قضیه اتفاق افتاد. کلسی تنها ۲۴ سال داشت که به لطف بلیط مگامیلیونز که در روز جمعه ۱۳ ژوئن خریداری کرد، میلیونر شد. مادر جوان تا ۱۱ روز بعد از برد خود خبردار نشد.

او آخرین بلیط‌ بخت‌آزمایی را فراموش کرده و آن‌ها را در داخل کیف پول خود به همراه دسته دیگری از بلیط‌هایی که بررسی نشده نبودند قرار داده بود. در ۲۴ ژوئن او فهمید که برنده جکپات ۶۶ میلیون دلاری شده است. کلسی تصمیم گرفت گزینه یک‌جا را انتخاب کرده و پس از کسر مالیات ۲۷ میلیون دلار دریافت کند.

به غیر از خرید خانه و چند ماشین جدید، کلسی هم‌چنین گفت كه بخشی از برد خود را پس انداز می‌كند و آن را برای پسرش، دختر دوست پسرش و برادر كوچكش گاس در صندوق دانشگاه می‌گذارد.

مانوئل فرانکو (Manuel Franco) بیست و چهار ساله – ۷۶۸٫۴ میلیون دلار

جدیدترین برنده جوان این فهرست، مانوئل فرانکو از میلواکی برای لاتاری پاوربال ۲۷ مارس ۲۰۱۹ جایزه عظیم ۷۶۸٫۴ میلیون دلاری کسب کرد. او تنها برنده تکی سومین جک‌پات بزرگ در تاریخ لاتاری بود.

وی در آوریل گذشته برای مطالبه جایزه خود، تصمیم به انتخاب مبلغ ۴۷۷ میلیون دلاری گرفت و پس از کسر مالیات، حدود ۳۲۶ میلیون دلار کسب برد.

لوک پیتارد (Luke Pittard) بیست و پنج ساله – ۱٫۳ میلیون پوند

لوک پیتارد

لوک پیتار مانند دیگر برندگان لاتاری نیست البته این به دلیل سن کم او نیست. در سن ۲۵ سالگی هنگامی که لوک در سال ۲۰۰۶ یک جک‌پات ۱٫۳ میلیون پوندی دریافت کرد، بلافاصله شغل خود در مک دونالد را ترک کرد ‌که امری عادی برای برندگان لاتاری محسوب می‌شود، اما لوک تنها ۱۸ ماه پس از برد بزرگش به کار قبلی خود بازگشت.

به این دلیل که دلش برای همكاران سابقش تنگ شده بود و ضمناً او عاشق كار در این فست فود محبوب بود. همکارانش فکر می‌کردند که او دیوانه شده که بعد از میلیونر شدن به شغل سابق خود بازگشته است. اما لوک به آن‌ها گفت که «زندگی چیزی فراتر از پول است».

منبع: لاتاری کریتیک

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در برندگان لاتاری
نظرات بسته شده است.

بررسی کنید

آیا شماره‌های لاتاری تصادفی هستند؟

هنگام انتخاب شماره‌های لاتاری، بازیکنان برای انتخاب مجموعه‌ای از «اعداد شانس» یا انتخاب اع…