خانه دانش لاتاری انتخاب شماره های تصادفی: پیچیده تر از چیزی است که فکرش را می کنید

انتخاب شماره های تصادفی: پیچیده تر از چیزی است که فکرش را می کنید

2 ثانیه خوانده شده
دیدگاه‌ها برای انتخاب شماره های تصادفی: پیچیده تر از چیزی است که فکرش را می کنید بسته هستند
417

آیا تا به حال فکر کرده اید که واقعاً اعداد تصادفی چگونه بدست می آیند؟

اعداد تصادفی برای ایجاد اطمینان از عادلانه بودن جوایز شرطبندی نقش بسیار مهمی دارند. ساده ترین راه برای گزیدن برنده این است که به هر یک از شرکت کنندگان شماره منحصر به فرد اختصاص دهید و سپس از یک ژنراتور شماره تصادفی برای انتخاب یکی از آن شماره ها بعنوان برنده استفاده کنید. اما آیا تا به حال از خود سؤال کرده اید که واقعاً گزینش اعداد تصادفی چگونه است؟ انتخاب یک شماره واقعاً تصادفی سخت تر از چیزی است که تصور می کنید. دلیلش را اینجا آورده ایم.

تصادفی چیست و چرا به آن احتیاج داریم؟

قبل از اینکه بتوانید به این فکر کنید که آیا اعدادی که بدست می آورید واقعاً تصادفی هستند، باید تعریف کنید که دقیقاً منظور شما از «تصادفی» چیست. تعریف لغت نامه Merriam-Webster از تصادفی عبارت است از: “فاقد برنامه، هدف یا الگوی مشخص” و “مجموعه ای است که هر یک از عناصر آنها احتمال وقوع برابر دارند”.

 این تعریف وقتی راجع به اعداد صحبت می کنیم بنظر درست می آید. هنگام انتخاب یک برنده جایزه، می خواهید مطمئن شوید که هر شخصی که شرکت کرده است شانس برابر پیروزی داشته باشد. شما نمی خواهید افرادی که در اوایل مسابقه شرکت کرده اند یا افرادی که نام خانوادگی آنها با یک حرف خاص شروع می شود، شانس پیروزی بیشتری داشته باشند. هر یک ورودی، یک فرصت.

وقتی صحبت از قرعه کشی های چند میلیون دلاری مانند پاور بال می شود، حتی مهم تر این است که مطمئن باشید شماره های برنده واقعاً تصادفی هستند و راهی برای پیش بینی آنها وجود ندارد. هر ضعفی که باعث شود شماره های برنده قابل پیش بینی تر شوند، باعث می شود بازی برای بازیکنان ناعادلانه باشد – و می تواند برای شرکتهای مجری لاتاری به طرز فاحشی گران تمام شود.

رمزنگاری یا ایجاد رمزهای قوی، صنعت دیگری است که به تصادفی بودن متکی است. تصادفی بودن برای محافظت از رمزهای عبور و شماره کارتهای اعتباری خود و کارتهای خرید آنلاین ضروری است. اگر هکرها بتوانند الگویی را حدس بزنند، می توانند رمزگذاری را از بین ببرند و سوء استفاده کنند.

این همان اتفاقی است که در طول جنگ جهانی دوم رخ داد هنگامی که آلن تورینگ موفق به شکستن ماشین های ظاهرا غیرقابل شکست Enigma شد که آلمانی ها برای رمزگذاری دستورات نظامی از آن استفاده می کردند. اگرچه این دستگاه ها پیچیدگی های بسیاری برای کد گزاری داشتند، اما خود ماشین ها دارای نقصهای فیزیکی بودند. تورینگ توانست ظرف چند ساعت از اینها برای شکستن رمزگذاری آنها استفاده کند.

مغز انسان در امر تصادفی بودن فجیع است

سریع، به یک عدد تصادفی بین ۱ تا ۱۰ فکر کنید!

یکی در ذهن دارید؟

اگر شماره شما ۳ یا ۷ بود، شما در اکثریت هستید. مغز انسان در انتخاب اعداد تصادفی وحشتناک است. اگر اینگونه نبود، هنگامی که از شما سؤالی از این دست پرسیده می شود،بطور معمول می بایست امکان توزیع یکسان جواب ها بین ۱ تا ۱۰ وجود می داشت. هر عدد ۱۰٪ شانس انتخاب داشت و اعداد زوج و فرد شانس انتخاب ۵۰٪ را داشتند.

اما این چیزی نیست که اتفاق می افتد. برای مغز ما به طور پیش فرض هنگام انتخاب سوالی مانند این پیش می آید، به طور پیش فرض انتخاب شماره های خاص را انجام می دهد ، یا به این دلیل که ما شماره های خاصی را ترجیح می دهیم یا بخاطر اینکه بعضی از اعداد “احساس” تصادفی بودن تری از سایرین به ما می دهند.

طبق تحقیقاتی که توسط دانشگاه Wasea در ژاپن انجام شده است، در رابطه با سؤال فوق،عدد هفت  ۲۲.۵۰٪ از وقت ها، بیش از دو برابر چیزی که انتظار می رود و عدد سه ۱۶.۲۴٪ از وقت ها انتخاب شدند. اعداد فرد بیشتر از حد معمول انتخاب شدند: %۶۸.۳۵ از وقتها.

۱ و ۱۰ به ندرت انتخاب می شوند زیرا بزرگترین و کوچکترین عدد هستند. اعداد زوج به نظر کمتر تصادفی می آیند، و عدد ۵ کلا از گردونه انتخاب خارج است چون در وسط قرار دارد. ۹ مضرب ۳ است پس بنظر کمتر تصادفی است. ۳ و ۷ باقی می ماند: از میان این دو، اغلب ۷ انتخاب می شوند زیرا بسیاری از مردم فکر می کنند که یک نماد خوش شانسی است.

انسان ها حقیقتا مولد اعداد تصادفی بدی هستند، بنابراین اگر می خواهید انتخابتان واقعاً تصادفی باشد، باید روش دیگری را انتخاب کنید.

دست یافتن به اعداد کاملا تصادفی کار مشکلی است، ما انسانها بندرت می توانیم این کار را انجام دهیم. تصور کنید که شما با یک کیسه برگ در بالای برج ایفل ایستاده اید و در آن پایین یک شبکه از اعداد ایجاد کرده اید. اکنون سعی کنید پیش بینی کنید که اگر در روزی که نسیم می وزد، یک برگ را رها کنید روی کدام عدد فرود خواهد آمد. بنظر غیر ممکن می آید و اینکه عددی که برگ روی آن می افتد کاملا تصادفی است.

گر چه، اگر بتوانید تحلیلی بنویسید که در آن فاکتورهایی مانند اندازه و شکل برگ و قدرت و جهت باد را کاملاً مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید، برای پیش بینی این که برگ روی چه عددی قرار می گیرد مشکلی پیش نخواهد آمد.

بیشتر چیزهایی که به نظر تصادفی هستند، در واقع پیش بینی آنها بسیار دشوار است. بسیار سخت است که چیزهایی کاملا تصادفی داشت که قابل پیش بینی نباشند، معمولا ما آدمها نمیتوانیم چنین چیزی را درست کنیم.

در بطن برخی از عناصر پیچیده فیزیک کوانتومی، اتفاقات به دلیل یک نظم طبیعی اتفاق می افتند که از لحاظ تئوری قابل پیش بینی هستند.

اینکه یک عدد واقعاً چقدر تصادفی است، بستگی به اطلاعات شما در مورد روشی که آن را تولید کرده است دارد. بیشتر ژنراتورهای تولید کننده عدد تصادفی در واقع بر اساس اصل “شبه تصادفی” کار می کنند. این بدان معناست که می توان از نظر تئوری روش انتخاب اعداد را پیش بینی کرد، اما در عمل، اساساً غیرممکن است.

ژنراتورهای اعداد تصادفی از انواع روشهای جالب و دشوار برای پیش بینی، کاملا تصادفی مانند دیواره لامپ های گدازه یا تعداد پروتون هایی که لیزر منتشر می کند استفاده می کنند.

بنابراین دفعه بعد که یک عدد تصادفی را برگزیدید، یک لحظه در نظر بگیرید که واقعاً تصادفی بودن آن چقدر غیرممکن و چقدر دشوار است!

اگر شما می خواهید برنده جایزه قرعه کشی شوید یا در موارد دیگری می خواهید یک شماره تصادفی را انتخاب کنید، در اینجا شش ژنراتور معتبر رایگان شماره تصادفی وجود دارند.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در دانش لاتاری
نظرات بسته شده است.

بررسی کنید

روزانه ۵ دقیقه این کارها را انجام دهید تا به یک برنده موفق لاتاری تبدیل شوید

کتی و ریچارد براون از شهر ایپسویچ برنده شدن لوتو جکپات ۶.۱۲۳.۳۹۵ پوندی را جشن گرفتند. اگر …