خانه بلاگ و اخبار لاتاری آیا می‌دانید درآمد لاتاری کجا می‌رود؟

آیا می‌دانید درآمد لاتاری کجا می‌رود؟

10 ثانیه خوانده شده
دیدگاه‌ها برای آیا می‌دانید درآمد لاتاری کجا می‌رود؟ بسته هستند
923
درآمد لاتاری

پول لاتاری کجا می‌رود؟ آیا با شرکت در لاتاری پول خود را هدر داده‌اید؟ هر زمان مبلغ جک‌پات پاوربال اوج می‌گیرد میزان فروش بلیط هم رشد خارق‌العاده‌ای می‌کند. بر طبق گزارش موسسه لاتاری‌های ایالتی شمال آمریکا (NASPL) آمریکایی‌ها در سال ۲۰۱۵ حدود ۷۳ میلیارد دلار در لاتاری خرج کرده‌اند. سوال این است که این همه پول کجا می‌رود؟ در حقیقت چه کسانی از این بخت‌آزمایی سود می‎‌برند؟

برندگان لاتاری

درآمد لاتاری چگونه توزیع می‌شود

از تمام پولی که لاتاری می‌سازد، قسمت عمده آن (بطور معمول حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد) به برندگان می‌رسد. خرده‌فروش‌ها نیز برای فروش بلیط بخت‌آزمایی و پاداش فروش بلیط برنده جک‌پات حدود ۵ درصد از کل درآمد را دریافت می‌کنند.

حدود ۱۰ درصد دیگر یا کمی بیشتر صرف هزینه‌های اداری و سربار برای برگزاری بازی می‌شود. تبلیغات، دستمزد کارکنان، هزینه‌های حقوقی، چاپ بلیط و سایر موارد ضروری در این دسته قرار می‌گیرند.

بقیه درآمدها به حساب ایالت‌هایی می‌رود که در این قرعه‌کشی شرکت دارند. برای نمونه، در قرعه کشی پاوربال، وجوه براساس میزان فروش بلیط توزیع می‌شوند. ایالتی که درصد فروش بالاتری داشته باشد درآمد بیشتری هم دریافت می‌کند. درآمد حاصل از قرعه‌کشی‌های درون ایالتی به‌طور کامل به ایالت میزبان تخصیص می‌یابد.

اداره سرشماری ایالات متحده تخمین زده که در سال ۲۰۱۵، برگزاری بخت‌آزمایی‌های درون ایالتی حدود ۲۱ میلیون دلار به خزانه ایالت‌ها سود رسانده‌است. در این گزارش درآمد حاصل از بخت‌آزمایی‌های کشوری مانند پاوربال و مگا میلیونز در نظر گرفته نشده است.

ایالت‌ها با درآمد لاتاری چه می‌کنند

هر ایالت شرکت کننده، به‌صورت مستقل می‌تواند درباره وجوه به‌دست آمده از قرعه‌کشی تصمیم بگیرد.

اکثر ایالت‌ها مقدار کمی از پول به‌دست ‌آمده را صرف رسیدگی به مقوله اعتیاد به قمار می‌کنند. بسیاری دیگر درصدی از آن را به یک صندوق عمومی اختصاص می‌دهند تا صرف تامین کسری بودجه در حوزه‌هایی نظیر جاده‌سازی، نیروی پلیس و سایر خدمات اجتماعی شود.

باقی‌مانده بطور معمول صرف بهره‌ برداری عمومی  و بطور خاص سیستم آموزشی می‌شود. در این میان ۱۴ ایالت مختارند که کل درآمد حاصل از بخت‌آزمایی را صرف آموزش و پرورش، مدارس عمومی و بورسیه‌های دانشگاهی کنند. سازمان NAASPL وظیفه دارد تا نحوه تخصیص وجوه را اعلام کند.

اتفاقات خوبی که از پول لاتاری سرچشمه می‌گیرد

ایالت‌ها میلیارد‌ها دلار از وجوه بدست‌آمده از لاتاری را صرف امور رفاهی شهروندان‌شان می‌کنند. بطور مثال:

  • ایالت ویسکانسین با استفاده از این وجوه کاری می‎کند که خرید منزل ملکی برای افراد مقرون به‌صرفه‌تر شود. موسسه Lottery and Gaming Credit که در این ایالت بوسیله سازمان‌ لاتاری Wisconsin Lottery، شر‌ط‌بندی آنلاین پاری میوچل pari-mutuel on-track betting، و بینگو bingo  تامین مالی شده موظف است پول حاصل از بخت‌آزمایی را در میان شهروندان واجد شرایط تقسیم کند تا در راستای کاهش هزینه مالیات سالیانه منازل خرج شود.
  • مینه‌سوتا حدود یک‌چهارم از درآمد سالانه را صرف بنیاد حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی می‌کند. این بنیاد برای اطمینان از کیفیت آب، حفاظت از ماهیان و حیوانات بومی ، تنظیم آلودگی پساب‌ها و بسیاری اقدامات مهم دیگر تاسیس شده است.
  • ایالت ایندیانا درآمد خود را به بنیاد ساخت ایندیانا اختصاص می‌دهد، که پروژه‌هایی مانند حفاظت از ابنیه تاریخی، ارتقاء زیرساخت‌ها، کمک به سازمان‎‌های درگیر در امور کودکان و سالمندان و سایر امور مشابه را به عهده می‌گیرد.
  • در پنسیلوانیا از این راه بیش از ۹۰۰ میلیون دلار صرف برنامه‌های رفاهی سالمندان از قبیل حمل و نقل عمومی رایگان، تخفیف در اجاره، خدمات مراقبتی و غیره می‌شود.
  • سازمان لاتاری تگزاس یک قرعه‌کشی فوری (اسکرچ کارت) برای کمک به کهنه سربازان راه‌اندازی کرده است. این بخت‌آزمایی از سال ۲۰۰۸ حدود ۸۰ میلیون دلار به‌طور مستقیم به سازمان‌های خیریه مرتبط با کهنه سربازان و خانواده‌های‌شان اختصاص داده است.

این برنامه آن چنان موفقیت‌آمیز بود که باعث ایجاد بازی‌های قرعه‌کشی بیشتری برای کمک به این افراد شد.

  • بنیاد لاتاری جورجیا هزینه بورس تحصیلی امید HOPE را تامین می‌کند که به دانش‌آموزان ممتاز ارائه می‌شود. این بورسیه برای ۴ سال تحصیل در دانشگاه‌ها و کالج‌های ایالت جورجیا داده می‌شود و همچنین برای کتب درسی هم پرداخت می‎‌شود. به لطف درآمد لاتاری میلیاردها دلار کمک هزینه تحصیلی به میلیون‌ها دانشجو در سراسر ایالت جورجیا پرداخت شده است.
  • در بسیاری از ایالت‌ها عواید حاصل از بخت‌آزمایی به دولت‌ برای صرف هزینه بیشتر در آموزش بدون افزایش مالیات‌ها کمک می‌کند.

قشر فرودست در امریکا

انتقاد در مورد استفاده از وجوه حاصل از لاتاری برای امور بهره‌برداری عام

تقریبا همه ایالت‌های آمریکا، هم‌چنین واشنگتن دی‌سی، پورتوریکو و جزایر ویرجین متقاعد شده‌اند که پول بخت‌آزمایی برای کمک به منافع عام جامعه بسیار خوب است. اما منتقدان چندان مطمئن نیستند.

بسیاری از ایالت‌ها به امید دریافت میلیون‌ها دلار درآمد معاف از مالیات، برگزاری لاتاری‌ را پذیرفته‌اند. با این حال منتقدینی نیز هستند که به دلیل مسائل اخلاقی و واقع‌گرایانه در برابر برگزاری بخت‌آزمایی با وجود منافع احتمالی‌اش موضع گرفته‌اند.

یکی از انتقادات این است که استفاده از پول قرعه‌کشی برای تامین هزینه‌های عمومی، بار مضاعفی بر دوش افرادی است که به زحمت قادر به پرداخت هزینه بلیط هستند. تحقیقات نشان می‌دهد بیشتر افرادی که پول زیادی در لاتاری از دست داده‌اند مردان، سیاه‌پوستان، بومی‌های آمریکا و افراد ساکن محله‌های فرودست بوده‌اند. ترغیب افرادی که خود درگیر مشکلات اقتصادی هستند برای پرداخت هزینه‌های آموزش و خدمات اجتماعی نوعی نقض غرض محسوب می‌شود.

انتقاد دیگر این است که داشتن لاتاری و تبلیغات آن باعث افزایش مشکل اعتیاد به قمار می‌شود. آیا درست است که دولت از اعتیاد دیگران برای کسب درآمد استفاده کند؟ اگر رابطه‌ای بین اعتیاد به قمار و بخت‌آزمایی وجود داشته باشد، آیا این عمل خطایی از سوی دولت نیست که افراد را برای کشیده شدن به سوی اعتیاد وسوسه کند؟

منتقدین هم‌چنین نحوه واقعی استفاده از وجوه حاصله را نیز زیر سوال می‌برند. در بسیاری از موارد دولت‌ها ایده استفاده از درآمد قمار برای افزایش بودجه امور عام المنفعه، مانند آموزش را مطرح می‌کنند. اما در هنگام تخصیص بودجه، سیستم آموزشی شاهد آن میزان افزایشی که طرفداران لاتاری امید دارند نیست.

برای نمونه، برخی از ایالت‌ها درآمد حاصل از قرعه‌کشی را همان‌گونه که وعده داده‌اند به سیستم آموزشی تزریق می‌کنند، اما پس از مدتی ردیف بودجه تخصیص داده شده به آموزش در بودجه عمومی را کاهش می‌دهند. دنیس رانگ (Denise Runge) از دانشگاه الاسکا می‌گوید: «در همه موارد دولت‌ها اقدام به تخصیص وجوه می‌کنند اما پس از آن بودجه عمومی تخصیص داده شده را به همان میزان کاهش می‌دهند یا در بیشتر موارد آن را در خزانه عمومی حفظ می‌کنند.»

می‌توان معتقد بود که حتی اگر این پول به اندازه مورد انتظار به سیستم آموزشی کمک نمی‌کند ممکن است برای امور دیگری کمک حال باشد. البته گفتن این جمله هم به‌دلیل دشواری ردگیری پول حاصل از لاتاری چندان آسان نیست. اما برخی ایالت‌ها مانند مریلند، روش‌هایی برای اطمینان از صرف پول‌ها، همان‌گونه که وعده داده شده، پیشنهاد می‌کنند.

بالاخره آیا شما در هنگام خرید بلیط لاتاری کار خیر انجام می‌دهید؟

هنگامی که بلیط یک لاتاری مثل پاوربال را می‌خرید، شانس برنده شدن جک‌پات به‌طرز اسفباری کم است. در واقع به‌قدری کم است که خیلی‌ها معتقدند شانس برنده شدن کسی که بلیط می‌خرد و کسی که نمی‌خرد در یک حد است. حتی با وجودی‌که شانس برد در جایزه‌های کوچکتر بیشتر است، اما ریسک از دست دادن پول هم‌چنان بالا است.

داشتن شانس بردن جایزه‌ای که بتواند زندگی انسان را تغییر دهد و در صورت باختن هم  پول شرکت در آن صرف بهبود جامعه شود می‌تواند سرگرمی خوب و روحیه‌بخشی باشد. اما بدانید که کمک به موسسه‌های خیریه موثرتر است علاوه بر اینکه باعث کاهش مالیات‌تان هم می‌شود.

لاتاری را به‌عنوان یک بازی انجام دهید، نه به عنوان یک راه جدی برای تامین آینده و یا جایگزینی برای کمک‌های مالی و امور داوطلبانه. هرگز پولی را که از دست دادنش برای‌تان جبران ناپذیر است در لاتاری خرج نکنید.

منبع: د بلنس اوری دی

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در بلاگ و اخبار لاتاری
نظرات بسته شده است.

بررسی کنید

خبر خوش؛ لاتاری به سایت بتکارت اضافه شد!

یک سایت برای آرزوهای بزرگ رویاهای شما میتوانند واقعی شوند! ممکن است این روزها درگیر مشکلات…