خانه استراتژی لاتاری آیا ماشین‌ های لاتاری امن هستند؟

آیا ماشین‌ های لاتاری امن هستند؟

10 ثانیه خوانده شده
دیدگاه‌ها برای آیا ماشین‌ های لاتاری امن هستند؟ بسته هستند
1,006
ماشین های لاتاری

آیا ماشین‌ های لاتاری یا همان دستگاه‌هایی که برای انتخاب اعداد برنده استفاده می‌شوند امن هستند؟

اگر این سوال را از هر متخصص امنیتی بپرسید، به شما خواهد گفت که هیچ سیستمی ۱۰۰% بی‌نقص نیست. ممکن است در بعضی موارد به امنیت کامل نزدیک شوند، اما اگر کسی به اندازه کافی ماهر و متعهد باشد، تنها بحث زمان مطرح است تا بتواند نقطه ضعف سیستم را پیدا کند. ماشین‌های لاتاری هم استثناء نیستند. ممکن است که این ماشین‌ها از انواع اقدامات امنیتی بهره ببرند، اما افراد زیادی تاکنون ثابت کرده‌اند که دور زدن سیستم امنیتی یک دستگاه لاتاری امکان‌پذیر است.

خوشبختانه کار آسانی نیست! و به ازای هر کلاهبرداری که موفق به تقلب در سیستم شده، مقامات خود را تطبیق داده و در جهت بهبود امنیت ماشین لاتاری گام برداشته‌اند. به همین دلیل شما با خیال راحت می‌توانید در جک‌پات‌های بزرگی که پاوربال ارائه می‌کند شرکت کنید.

 ماشین‌ های لاتاری چگونه کار می کنند؟

ماشین گرانشی

دستگاه انتخاب گرانشی

دستگاه انتخاب گرانشی در بین دو نوع ماشین لاتاری، امن‌تر است. به همین دلیل این ماشین تبدیل به دستگاه قرعه‌کشی بخت‌آزمایی‌های بزرگی نظیر پاوربال، مگامیلیونز، یورومیلیونز و لاتاری انگلستان شده است.

این ماشین از یک استوانه شفاف و دو پارو داخل آن درست شده است. توپ‌های لاستیکی جامد به داخل محفظه استوانه می‌افتند جایی‌که دو پارو در خلاف جهت هم در حال چرخش هستند، این چرخش باعث هم‌خوردن توپ‌ها شده و از این طریق انتخاب تصادفی اعداد تضمین می‌شود.

در انتهای محفظه استوانه یک درب کشویی وجود دارد. هروقت که زمان انتخاب شماره‌ها فرا رسید، توپ‌ها از طریق درب کشویی، یک به یک وارد لوله شفافی می‌شوند. در نهایت پس از عبور از لوله شفاف، هر گوی به قسمت در معرض دید می‌رسد جایی‌که اعداد به آسانی قابل خواندن هستند.

برای جلوگیری از خارج شدن تعداد توپ بیش از حد نیاز، ماشین انتخاب گرانشی از سنسورهای نوری استفاده می‌کند که به‌صورت خودکار توپ‌هایی را که از مقابل سنسور عبور می‌کنند تشخیص می‌دهند. هنگامی‌ که تعداد توپ مشخص شده عبور کند، درب بسته شده و قرعه‌کشی پایان می‌یابد. همه این مراحل به‌صورت زنده از تلویزیون پخش شده و گوی‌ها همیشه به‌طور کامل توسط بینندگان دیده می‌شوند، بنابراین هرگونه دستکاری بسیار بعید است.

در پشت صحنه، توپ‌ها قبل از هر قرعه‌کشی تست می‌شوند. هر توپ لاستیکی بایستی به‌طور دقیق ۸۰ گرم وزن داشته باشد در غیر این‌صورت از بین برده و جایگزین می‌شود.

ماشین هوا

ماشین هوا مخلوط

برخلاف دستگاه‌های انتخاب گرانشی، دستگاه‌های هوا مخلوط از توپ‌های پینگ پنگ شماره‌دار به‌جای توپ‌های لاستیکی استفاده می‌کنند. گوی‌ها در داخل یک محفظه واضح قرار می‌گیرند جایی که یک جت هوا باعث می‌شود توپ‌ها در هوا شناور شده و با هم مخلوط شوند. هنگامی‌که زمان انتخاب اعداد برنده فرا برسد، یک اپراتور دریچه‌ای را باز می‌کند که اجازه می‌دهد هوا از یک لوله شفاف در بالای ماشین خارج شود. توپ‌ها به درون این لوله کشیده شده و به منطقه قابل نمایش انتقال یافته و شماره‌های برنده اعلام می‌شوند.

همانند ماشین انتخاب گرانشی، اینجا هم همه مراحل به دلیل محفظه و لوله شفاف موجود در ماشین، به‌صورت زنده در دید کامل مخاطب قرار دارد. به‌عنوان یک اقدام امنیتی تکمیلی، اندازه و وزن هر توپ به‌دقت کالیبره می‌شود. این مساله بسیار اهمیت دارد زیرا اگر برخی از توپ‌ها  سنگین‌تر از بقیه باشند، شناور شدن به سمت لوله و قسمت قابل دید بسیار سخت‌تر می‌شود.

در حقیقت این نیک پری (Nick Perry)، مجری سابق مراسم تلویزیونی قرعه‌کشی لاتاری فیلادلفیا بود که از این حیله استفاده کرد. با کمک یک متخصص خط محلی جوزف باک (Joseph Bock)، و همکارانش، آنها توانستند وزن توپ‌ها را به‌گونه‌ای دستکاری کنند که نتایج قرعه‌کشی به میل آنها رقم بخورد. از آن زمان، مقامات برگزارکننده لاتاری امنیت ماشین‌ها را ارتقاء داده‌اند تا از تکرار رسوایی قرعه‌کشی دهه ۸۰ میلادی جلوگیری کنند.

اقدامات امنیتی فراتر از ماشین‌های بخت‌آزمایی

اگرچه امنیت ماشین های لاتاری در طول سال‌ها یه شکل قابل توجهی افزایش یافته است، اما این فقط یک جنبه از یک تصویر بزرگتر است. اقدامات امنیتی بسیار فراتر از ایمنی ماشین‌ها رفته است. استفاده از دستگاه‌های مختلف در هر قرعه‌کشی برای اندازه‌گیری سایز و وزن توپ‌ها یکی از راه‌هایی است که سازمان‌های برگزار کننده برای انجام عادلانه و ایمن قرعه‌کشی در پشت صحنه انجام می‌دهند. در ادامه اقدامات امنیتی چند لاتاری مهم را می‌بینیم:

پاوربال ایالات متحده

هرسال پاوربال ایالات متحده یک سری آزمون برای اطمینان از برابر بودن توپ‌ها انجام می‌دهد. آنها سایز، وزن و چگالی هر توپ را اندازه‌گیری می‌کنند، هم‌چنین همه توپ‌ها با اشعه اکس ری تست می‌شوند تا اطمینان حاصل شود چیزی درون توپ‌ها قرار نگرفته است. علاوه بر این، تمام مجموعه توپ‌ها و ماشین‌های قرعه‌کشی به‌صورت تصادفی انتخاب شده و قبل از قرعه‌کشی امتحان می‌شوند تا اطمینان حاصل شود که کارایی قابل انتظار را ارائه می‌کنند. پاوربال هم‌چنین برای هر قرعه‌کشی از دو ماشین استفاده می‌کند، یکی برای قرعه‌کشی توپ‌های سفید و دیگری برای توپ‌های قرمز.

مگامیلیونز

بخت‌آزمایی مگامیلیونز که مراسم قرعه‌کشی را در استودیوی تلویزیونی WSB TV، شهر آتلانتای ایالت جورجیا برگزار می‌کند، از اقدامات امنیتی سخت‌گیرانه‌ای نظیر پاوربال استفاده می‌کند. ماشین‌های قرعه‌کشی و توپ‌های لاتاری در یک مکان امن نگهداری می‌شوند که دسترسی به آن محدود به چند مقام تایید شده است.

هنگامی‌که زمان یک قرعه‌کشی نزدیک است، ماشین‌ها به‌صورت تصادفی انتخاب شده و توسط ارزیاب‌های یک شرکت ثالث بازرسی می‌شوند. البته تیم امنیتی مگامیلیونز اطمینان حاصل می‌کنند که ماشین‌ها و گوی‌ها با استانداردها مطابقت داشته و از هرگونه ناهنجاری دور باشند.

پس از هر قرعه‌کشی، آزمون‌های اضافی صورت می‌گیرد تا یقین حاصل شود که نتایج منصفانه بوده و هیچ تقلبی رخ نداده است. دونفر از مقامات مگامیلیونز و یک‌نفر ارزیاب از خارج، همگی این مراحل قبل از قرعه‌کشی را انجام می‌دهند. کل پروسه آزمون‌ها به‌عنوان امنیت سنجی نهایی بر روی ویدیو ضبط می‌شود.

همانند پاوربال، مگامیلیونز هم از دو ماشین برای قرعه‌کشی استفاده می‌کند. همان‌طور که انتظار می‌رود یک ماشین برای ۵ شماره اول و دستگاه دوم تنها برای عدد مگابال استفاده می‌شود.

لاتاری ملی انگلستان

وقتی صحبت از مسائل امنیتی باشد بخت‌آزمایی ملی انگلستان به‌شدت سخت‌گیر است. نه تنها قرعه‌کشی به‌وسیله یک ارزیاب خارجی نظارت می‌شود، بلکه یک مدیر قرعه‌کشی هم در مراسم وجود دارد تا از سلامت کار اطمینان حاصل شود. تیم انطباق لاتاری ملی نیز برای اطمینان از انجام هر قرعه‌کشی بر اساس مقررات، در مراسم حضور دارد. علاوه بر این، اداره سنجش ملی نیز آزمایش‌هایی انجام می‌دهد تا یقین حاصل شود که کلیه توپ‌ها و دستگاه‌ها با هم برابر هستند.

همچون سایر بخت‌آزمایی‌ها، ماشین‌های قرعه‌کشی مهر و موم شده و در یک مکان امن که دسترسی به آن محدود به چند فرد خاص است نگهداری می‌شوند. قبل از هر قرعه‌کشی، مهر و موم‌ها برای وجود هرگونه دستکاری احتمالی، بررسی می‌شوند. علاوه بر آن، مجموعه توپ‌ها و ماشین‌ها به‌صورت تصادفی از طریق پاکت‌های دربسته انتخاب می‌شوند. این روش از انتخاب مانند یک قرعه‌کشی کوچک قبل از مراسم اصلی است.

حقیقت جالب: ماشین‌های قرعه‌کشی ملی انگلستان دارای اسامی مختص به خود هستند. برخی از آنها بر اساس شخصیت‌های افسانه آرتوریا مانند مرین و لنسلوت و برخی دیگر از روی سنگ‌های قیمتی مثل یاقوت، لعل و عقیق نامگذاری شده‌اند. این روش نام‌گذاری باعث می‌شود که تشخیص هر دستگاه برای مقامات برگزارکننده راحت باشد.

چرا روش‌های سنتی بر قرعه‌کشی‌های کامپیوتری برتری دارند

برخی از بخت‌آزمایی‌ها مثل هات لوتو (Hot Lotto)، لاتاری هوزیر (Hoosier Lottery) و مگاباکس اورگان ( Oregon Megabucks) از قرعه‌کشی سنتی مبتنی بر استوانه به نمونه تمام کامپیوتری تغییر کرده‌اند. در حالی‌که این‌گونه از قرعه‌کشی مزایای خود را دارد، برخی از کارشناسان امنیتی نگران هستند. و چه کسی می‌تواند آنها را سرزنش کند؟

پرونده فردی مانند ادی تایپتن (Eddie Tipton)، نشان می‌دهد که با داشتن مهارت و دسترسی، یک سیستم کامپیوتری قرعه‌کشی که به خطر افتاده است می‌تواند مشکلات بزرگ‌تری نسبت به همتایان آنالوگ خود ایجاد کند. فرد کلاه‌برداری که اینک به زندان افتاده است یک برنامه روت‌کیت درون برنامه دستگاه مولد اعداد (RNG) لاتاری‌های مختلف نصب کرد، این برنامه به او اجازه می‌داد که اعداد برنده را پیش‌بینی کند. به لطف این کلاهبرداری، وی و همکارش سال‌ها در حال کسب سود بودند.

در قرعه‌کشی‌های سنتی مهاجمان با موانع بیشتری مواجه هستند. حتی اگر این افراد موفق به عبور از سیستم امنیتی یک لاتاری شوند، موفقیت در نفوذ به لاتاری دیگری که سیستم امنیتی متفاوتی دارد غیر محتمل است.

اگر بخواهیم منصف باشیم، سیستم‌های کامپیوتری هم از اقدامات امنیتی مختلفی استفاده می‌کنند. کاری که ادی تایپتن انجام داد چیزی نیست که هر کسی با تقلید آن موفق به نفوذ درون سیستم شود. به‌عنوان یک کارشناس فناوری اطلاعات و مدیر امنیتی انجمن لاتاری در چند ایالت، تایپتون دارای چنان دسترسی و دانشی بود که کمتر کسی در آن حد وجود دارد. با این وجود هنوز هم روش‌های سنتی در ارائه قرعه‌کشی‌های منصفانه و ایمن بهتر هستند.

 منبع: لاتاری کریتیک

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در استراتژی لاتاری
نظرات بسته شده است.

بررسی کنید

سفر در تاریخ؛ لاتاری ملکه الیزابت اول

لاتاری یا بخت‌آزمایی به هیچ وجه مفهوم جدیدی نیست. یک افسانه می‌گوید که بودجه جمع آوری شده …