خانه استراتژی لاتاری آیا لاتاری ارزش شرکت کردن دارد؟

آیا لاتاری ارزش شرکت کردن دارد؟

0 ثانیه خوانده شده
دیدگاه‌ها برای آیا لاتاری ارزش شرکت کردن دارد؟ بسته هستند
883
لاتاری

آیا احساس خوش‌شانس بودن می‌کنید؟ اگر قصد شرکت در لاتاری دارید بهتر است این‌طور باشد. بسته به این‌که کدام بخت‌آزمایی را انتخاب کنید یک احتمال برد خفیف در مقابل‌تان قرار دارد. در این مطلب بررسی می‌کنیم که آیا اصلا لاتاری ارزش شرکت کردن دارد؟

به‌عنوان مثال، احتمال برد آخرین پاوربال که در تنسی قرعه‌کشی شد ۱ به ۲۹۲٫۲ میلیون بود. برای این‌که درک بهتری از این شانس داشته باشید، احتمالات زیر را نگاه کنید:

  • احتمال یک به ۲،۳۲۰،۰۰۰ برای کشته شدن توسط صاعقه
  • احتمال یک به ۳،۴۴۱،۳۲۵ برای مردن در اثر تماس با حشره یا گیاه سمی
  • احتمال یک به ۱۰،۰۰۰،۰۰۰ برای کشته‌شدن در اثر برخورد قطعات یک هواپیمای در حال سقوط

اغلب افراد موافقند که احتمال رخ دادن هر یک از اتفاقات فوق بسیار اندک است.

بیایید از یک منظر دیگر به قضیه نگاه کنیم. فرض کنید که به بزرگترین استادیوم جهان رفته‌اید که در کره شمالی است و ورزشگاه پر از جمعیت است. به‌عنوان بخشی از قیمت بلیط به شما شانس شرکت در یک بخت‌آزمایی داده می‌شود که جایزه‌اش یک خودروی جدید است. در این حالت، احتمال برد شما ۱ به ۱۵۰,۰۰۰ است.

آیا می‌توانید امیدوارانه بر روی صندلی خود در آن استادیوم بنشینید در حالی‌که بلیط برنده اعلام می‌شود یا به‌صورت واقع بینانه به داستان نگاه کرده و فکر می‌کنید که احتمال برد ندارید؟ برای معادل سازی احتمال برد در لاتاری، باید همان استادیوم را ۸۳۳ بار کاملاً پر کنید و سپس همه این افراد را در کنار هم قرار داده و برای همان یک خودرو قرعه‌کشی انجام دهید. آیا کسی باور دارد که عملاً می‌تواند برنده جایزه در بین این جمعیت عظیم باشد؟

احتمالات در لاتاری

احتمال مستقل در لاتاری

البته در نهایت یک نفر مجبور است برنده لاتاری شود و همان‌گونه که در تبلیغات گفته می‌شود شرط بردن شرکت در بازی است. اما بهترین شیوه برای شرکت در بازی چیست؟ قوانین احتمالات چنین دیکته می‌کند که احتمال برد با حضور مکرر در لاتاری افزایش پیدا نمی‌کند. بنابراین هر بار که در بخت‌آزمایی شرکت می‌کنید احتمال مستقلی وجود خواهد داشت بسیار شبیه به سکه انداختن که فارغ از دفعات پرتاب سکه، همواره دو احتمال یکسان برای شیر یا خط وجود دارد. احتمال برد در لاتاری و سکه صرف نظر از دفعات بازی، مشابه است.

با این وجود می‌توانید شانس خود را برای بردن، با افزایش تعداد بلیط برای همان قرعه‌کشی افزایش دهید. البته به‌خاطر داشته باشید که دو بلیط ممکن است احتمال برد شما را از یک به ۱۴میلیون به ۲ به ۱۴ میلیون افزایش دهد که از لحاظ آماری پیشرفت قابل توجهی محسوب نمی‌شود. برای افزایش معنی‌دار، نیاز به خرید تعداد زیادی بلیط است، با این حال، حتی اگر شخصی توانایی مالی برای خرید تعداد زیادی بلیط داشته باشد هم نخواهد توانست تعداد کافی برای تضمین برد را خریداری کند مگر این‌که تنها فرد خریدار بلیط باشد. ضمناً اگر افراد زیادی اقدام به این‌کار کنند با افزایش مجموع فروش بلیط، احتمال برنده شدن کاهش می‌یابد.

برداشت‌های کلیدی

  • شانس شما برای برنده شدن در لاتاری بسیار بعید است.
  • شانس شما برای برنده شدن با شرکت مکرر در لاتاری و هم‌چنین با خرید بلیط بیشتر برای همان قرعه‌کشی افزایش نمی‌یابد
  • اگرچه هیچ تضمینی در بازار سهام هم وجود ندارد، اما احتمال بازگشت سرمایه شما به‌مراتب بهتر از شرکت در لاتاری است.
  • برای برندگان لاتاری امکان دریافت جایزه به‌صورت یک‌جا یا پخش‌کردن آن در چندین قسط سالانه وجود دارد.
  • برای هر دو روش پیامدهای مالیاتی وجود دارد، اگر چه در پایان، روش دریافت سالانه مزایای مالیاتی بهتری دارد.

فقیر یا غنی

چه کسانی در لاتاری شرکت می‌کنند؟

شانس برنده شدن در بخت‌آزمایی بسیار اندک است اما این امر مانع از بازی کردن افراد نمی‌شود. به‌طور کلی حدود ۵۷% از بزرگسالان ایالات متحده برای ثروتمند شدن از طریق لاتاری، سالانه حدود ۸۰ میلیارد دلار هزینه می‌کنند در همین حال کانادایی‌ها حدود ۸ میلیار دلار در سال صرف خرید بلیط لاتاری می‌کنند. بارها و بارها زمانی‌که یک لاتاری در ایالتی معرفی شده تعداد افراد بومی درگیر در شرط‌بندی (لاتاری هم از نظر فنی نوعی شرط‌بندی محسوب می‌شود) تا ۴۰% افزایش یافته است. در برخی ایالت‌ها، بیشتر درآمد لاتاری به‌وسیله درصد کوچکی از مردم تأمین می‌شود. برای مثال تحقیقی که در مینه‌سوتا صورت گرفته نشان داد که ۷۱% از درآمد لاتاری توسط ۲۰% از بازیکنان تأمین شده است، هم‌چنین برطبق جدیدترین آمار انجمن لاتاری‌های ایالتی و ملی آمریکا شمالی (NASPL)، در پنسیلوانیا ۷۹% درآمد لاتاری از ۲۹% افراد شرکت کننده به‌دست آمده است.

آیا این جمله صحیح است که لاتاری فقط یک تفریح سرگرم کننده است که ما برای ثروتمند شدن انجام می‎‌دهیم؟

برخی از افراد واقعاً به لاتاری به دید یک سرگرمی نگاه می‌کنند ولی برای بسیاری دیگر، غالباً کسانی که کم‌ترین درآمد را دارند، شرکت در این لاتاری‌های یک نوع کاهنده جدی درآمد است. بر طبق آمار، تعداد زیادی از شرکت‌کنندگان در بخت‌آزمایی از طبقات پایین اقتصادی هستند. یافته‌های یک تحقیق در کالیفرنیا نشان داد که ۴۰% بازیکنان لاتاری بیکار بوده‌اند. در مریلند، یک سوم فقیر جامعه ۶۰% از کل بلیط‌ها را خریداری می‌کنند و در میشیگان افراد فاقد دیپلم پنج برابر بیش از افراد دارای تحصیلات دانشگاهی در لاتاری حضور دارند. جای تعجب ندارد که متخصصین مالی معتقدند لاتاری یک مالیات اضافی برای فقراست.

شرط‌بندی در برابر سرمایه‌گذاری

در تاریخ ۲۵ مارچ ۲۰۱۵، روزی که احتمال برد مگامیلیونز  به ۱ به ۱۷۵ میلیون پرواز کرد (۱۱۶۶ استادیوم)، یک عنوان کنجکاوی برانگیز روی صفحه اصلی وب‌سایت مگامیلیونز قرار گرفت، جمله این بود: «برای ایام بازنشستگی پس‌انداز کنید». گروه‌های ضد قمار از این اقدام آشکار که هدفش تنها رونق لاتاری بود اما پشت ‌عنوان به ظاهر خیرخواهانه‌ی تأمین دوران بازنشستگی مخفی شده بود بسیار خشمگین شدند. مقامات لاتاری بلافاصله بیانیه‌ای صادر کرده و گفتند در حال راه‌اندازی کارزاری برای ترغیب مردم به رویاپردازی درباره جایزه بردشان هستند و قصد ارائه استراتژی مالی نداشته‌اند.

آیا راهی بهتر و سودمندتر از اختصاص پول به لاتاری برای سرمایه‌گذاری وجود ندارد؟

بیایید به ارقام نگاه کنیم. اگر هر فرد هفته‌ای ۵ دلار صرف خریدن بلیط کند، سالانه بالغ بر ۲۶۰ دلار می‌شود. پس از ۲۰ سال (یک افق سرمایه‌گذاری بلند مدت در سهام و اوراق قرضه) مجموع هزینه صورت گرفته برای لاتاری ۵۲۰۰ دلار خواهد بود. قرار دادن سالانه ۲۶۰ دلار در سهام با درآمد ۷٫۳% در سال (بر اساس میانگین  عملکرد بلند مدت سهام) پس از ۲۰ سال سودی معادل ۱۱،۰۱۵ دلار خواهد داشت. اما اگر فقط پول برای بلیط لاتاری خرج شده‌ باشد و فرضاً بردی حاصل نشود، بعد از ۲۰ سال این ۵۲۰۰ دلار را از دست رفته است.

البته سهام هم یک سرمایه‌گذاری قطعی نیست. سهام می‌تواند افزایش یا کاهش یابد. پس بیایید یک برآورد محتاطانه‌تر داشته باشیم. یافته‌های یک مطالعه در تگزاس نشان داد فردی بدون تحصیلات دانشگاهی سالانه ۲۵۰ دلار صرف خرید بلیط بخت‌آزمایی می‌کند. اگر همین فرد اقدام به باز کردن حساب بازنشستگی فردی یا هر نوع حساب بازنشستگی دیگری بکند و با دید محافظه‌کارانه سالانه ۴% بازگشت پول برای همان ۲۵۰ دلار در یک بازه ۳۰ ساله داشته باشد، زمانی که این فرد به سن بازنشستگی برسد صاحب مبلغ ۱۵،۳۹۲ دلار خواهد بود. اگر همین محاسبه برای دوره زمانی ۴۰ ساله انجام شود به مبلغی بیش از ۲۵۰۰۰ دلار می رسد.

اگرچه برخی استدلال می‌کنند که در دنیای تجارت و اقتصاد امروز، هیچ راهی برای تضمین درآمد ۴% سالانه وجود ندارد، ولی از سوی دیگر هیچ تضمینی هم وجود ندارد که بیش از ۴% نصیب فرد سرمایه‌گذار نشود. اما گذشته از همه این قضایا، شانس داشتن ۱۵۰۰۰ دلار پس از ۳۰ سال بسیار بهتر از احتمال ۱ به ۱۲۵ میلیون لاتاری است.

دریافت یک جا جایزه لاتاری

دریافت یک‌جا یا اقساط سالانه؟

بیایید فرض کنیم با وجود احتمال برد اندک، شما برنده لاتاری شدید و جایزه ۶ رقمی بزرگ را به‌دست آوردید. شما با فهرستی از تصمیمات مواجه می‌شوید و اولین مورد انتخاب نحوه دریافت مبلغ جایزه است. در اغلب لاتاری‌ها، شما حق انتخاب دارید: دریافت چکی به اندازه کل مبلغ یا دریافت جایزه به شکل سالانه.

در حالت یک بار پرداخت، کل مبلغ در یک تراکنش منتقل می‌شود، در حالی‌که روش سالانه مجموعی از پرداخت‌های سالانه است که معمولاً بین ۲۰ تا ۳۰ سال طول می‌کشد. برخلاف برخی از روش‌های سالانه که با مرگ برنده، پرداخت اقساط متوقف می‌شود روشی هم به شکل پرداخت قطعی وجود دارد که پرداخت جایزه برای یک زمان مشخص ادامه پیدا می‌کند، بنابراین اگر برنده فوت کند، واریز مبلغ جایزه بر طبق قرارداد ادامه پیدا می‌کند و به شخصی که برنده مشخص کرده تعلق می‌گیرد. شما کدام روش را ترجیح می‌دهید؟

مورد پرداخت یک‌جا

اکثر برندگان حالت دریافت یک‌جا را انتخاب می‌کنند. آنها بلافاصله همه‌ی پول را می‌خواهند. مزیت این روش در این است که: دسترسی کامل به کل مبلغ جایزه ایجاد می‌شود. این حالت نه‌ تنها خوشایند شخص برنده است بلکه برای تیم بزرگ حسابداران، مشاورین مالی، مدیران مالی و وکلای خانوادگی هم بهتر است. هرچه سرمایه‌های تحت مدیریت بیشتر باشد بهتر است، به‌خصوص اگر دستمزد تیم بر اساس درصد این دارایی‌ها باشد.

دریافت مبلغ جایزه به‌صورت یک‎‌جا به احتمال فراوان برای افراد ناسالم انتخاب بهتری است زیرا برنده ممکن است آنقدر عمر نکند تا بتواند ده‌ها سال حقوق را جمع‌آوری کند در صورتی‌که ورثه‌ای هم نداشته باشد.

دریافت سالانه: مزیت مالیاتی

ممکن است از لحاظ مالیاتی در وضعیت بهتری قرار بگیرید اگر جایزه را به‌جای دریافت یک‌جا، در طول چند سال دریافت کنید. علت این برتری چیست؟ برد لاتاری در سال دریافت جایزه مشمول مالیات بر درآمد است (هم مالیات فدرال و هم ایالتی، به‌جز چند ایالتی که برد لاتاری مشمول مالیات نیست). بیایید فرض کنیم برنده جایزه ۱۰ میلیون دلاری شده‌اید. اگر کل جایزه را یک‌جا دریافت کنید مشمول پرداخت مالیات در همان سال می‌شوید. اگر حالت سالانه را انتخاب کنید، مبلغ جایزه در طول چند دهه به‌دست شما می‌رسد و به همین ترتیب صورت‌حساب مالیاتی هم سالانه خواهد بود. به‌عنوان مثال، در یک برنامه زمان بندی ۳۰ ساله، به‌جای ۱۰ میلیون دلار در یک سال، سالانه ۳۳۰،۰۰۰ دلار دریافت می‌کنید. اگرچه این ۳۳۰،۰۰۰ دلار مشمول مالیات بر درآمد است، اما می‌تواند شما را از بالاترین رده مالیات بر درآمد فدرال و ایالتی دور نگاه دارد. (با بالا رفتن درآمد مالیات به‌صورت تصاعدی زیاد می‌شود)

اما چنین به‌نظر می‌رسد که اگر همه مالیات را یک‌جا پرداخت کنید، تقریباً مشابه پرداخت در زمان طولانی خواهد بود. این‌طور نیست؟ طبق نظر کارشناسان چنین نیست.

اگر امکان دریافت سالانه را انتخاب کنید، دولت پول شما را گرفته و برای شما سرمایه‌گذاری می‌کند که به احتمال فراوان این سرمایه‌گذاری در اوراق خزانه‌ی کسل کننده و کم نوسان اما در عین حال بسیار پایدار خواهد بود. معمولاً زمانی که شما سرمایه‌گذاری کنید مشمول مالیات خواهد بود، ولی اگر دولت این‌کار را انجام دهد سرمایه‌گذاری معاف از تعهدات مالیاتی صورت می‌گیرد. بنابراین پس از ۳۰ سال، شما نه تنها به‌صورت ماهانه مبلغی دریافت می‌کنید، بلکه می‌توانید از طریق این سرمایه گذاری هم کسب درآمد کنید.

بیایید فرض کنیم  برای جایزه ۳۲۷٫۸ میلیون دلاری روش دریافت سالانه را انتخاب کرده‌ و بر روی اوراق قرضه ۳۰ ساله دولتی با سود ۴٫۵% سرمایه‌گذاری کرده‌اید. در سال اول ۱۴،۷۱۵،۰۰۰ دلار بهره به شما پرداخت می‌شود. در پایان ۲۰ سال سود شما ۲۰% بیش از زمان شروع خواهد بود. تمام کاری که باید انجام دهید با فرض این‌که در بالاترین سطح مالیاتی فدرال باشید، دریافت ماهانه حدود ۹۰۰،۰۰۰ دلار پس از کسر مالیات است.

مزیت دیگر این است که: اگر مبلغ برد را به شیوه یک‌جا دریافت کنید، باید دوبار مالیات بپردازید، یک‌بار زمانی‌که چک جایزه را دریافت می‌کنید و بار دوم برای مالیات بر درآمد پولی که سرمایه‌گذاری کرده‌اید (قرار است قسمت عمده پول را سرمایه‌گذاری کنید، درست است؟). اما اگر دولت سرمایه‌گذاری کند شما تنها یک‌بار آن هم موقع دریافت چک‌های سالانه، مالیات می‌پردازید.

دریافت سالاته جایزه لاتاری

سایر مزایای دریافت سالانه

اما شاید توضیح بزرگترین مزیت برای انتخاب روش سالانه بسیار بغرنج باشد، زیرا بزرگترین مزیت حفاظت از شما در مقابل خودتان است. چک برد شش رقمی یک اتفاق زندگی عوض‌کن و نه لزوماً خوشایند است. اغلب افراد برای مدیریت چنین پولی کم تجربه هستند، اما حتی خردمندترین و خونسردترین افراد هم ممکن است دچار مشکل شوند به‌خصوص زمانی که خبر به بیرون درز کند و فوج عظیمی از دوستان و آشنایان و حتی غریبه‌ها به سراغ فرد برنده آمده و سهمی از جایزه را درخواست و مطالبه ‌کنند. تحقیقات دانشگاهی نشان می‌دهد که برندگان لاتاری تنها ۱۶ سنت از هر یک دلار جایزه را پس‌انداز می‌کنند. در حقیقت، نرخ ورشکستگی برندگان لاتاری ۳ تا ۵ سال پس از برد بزرگ، اوج می‌گیرد.

یک دریافت سالیانه می‌تواند با محدود کردن سرمایه در اختیار، راه حل این معضل باشد. زیرا چیزی که ندارید را نمی‌توانید هدر داده، اسراف کنید و یا این‌که بد اداره کنید. علاوه بر آن، گذشت زمان باعث افزایش تجربه فرد برنده می‌شود. با دریافت هر ساله چک، حتی اگر اوضاع در سال اول خوب پیش نرود شانس بیشتری برای  آموختن از اشتباهات، جبران خسارات و رسیدگی بهتر به امور فراهم خواهد بود.

عامل وراثت لاتاری

این اولین مشکل بزرگ جهان است که با دریافت سالانه همراه است. اگر در زمان مرگ برنده، پرداخت‌ها ادامه داشته باشد، ورثه موظف به پرداخت مالیات بر ارث مقدار باقی‌مانده از جایزه هستند. ممکن است آنها این میزان پول نقد در اختیار نداشته باشند. پاوربال برای این مشکل یک راه حل دارد (اگر قوانین ایالتی اجازه دهند): به محض مرگ فرد برنده لاتاری، پاوربال میزان باقی‌مانده را از حالت سالانه به یک‌بار پرداخت تبدیل می‌کند. کم‌ترین مزیت این روش پرداخت صورت‌حساب مالیات بدون گرفتار شدن کسی به ورشکستگی است.

جمع بندی

در صورت برد در لاتاری بهتر است با کمک مشاورین مالی، وکلای مالیاتی و حسابداران خبره، نسبت به انتخاب گزینه مناسب از بین دریافت یک‌جای مبلغ جایزه یا دریافت سالانه تصمیم بگیرید. به‌عنوان یک قاعده کلی، اگر شما و تیم مدیریت سرمایه‌تان فکر می‌کنید که می‌توانید یک سرمایه‌گذاری با بازده بیش از سه تا چهار درصد برای یک دوره ۳۰ ساله پیدا کنید، روش دریافت یک‌جای جایزه منطقی‌تر به‌نظر می‌رسد.

بسیاری از افراد خرید بلیط لاتاری را یک سرمایه‌گذاری کم خطر می‌دانند. در کجا می‌توان با یک یا دو دلار سرمایه‌گذاری فرصت بردن چند صد میلیون دلار را داشت؟ نسبت ریسک به سود حتی با وجود احتمال برد اندک بسیار جذاب است. آیا بهتر است که پول را سرمایه‎‌گذاری کنیم یا در لاتاری شرکت کنیم؟ هیچ پاسخ جهان‌شمولی برای این پرسش وجود ندارد. بیشتر به نحوه خرج کردن پول بستگی دارد. اگر پول مورد نظر برای بازنشستگی یا دانشگاه فرزندان باشد سرمایه‌گذاری گزینه معقول‌تری به‌نظر می‌رسد. بازگشت سرمایه در این روش مطمئن‌تر است حتی اگر به اندازه چک شش رقمی جذاب نباشد. با این وجود اگر این پول برای شما جنبه سرگرمی دارد و قرار است مثلاً صرف دیدن جدیدترین فیلم در سینما شود، شاید خالی از لطف نباشد که از این فرصت استفاده کرد. البته همیشه به‌خاطر داشته باشید احتمال این‌که از نیش مار کشته شوید بیشتر از احتمال بردن جایزه است.

منبع: اینوستوپیدیا

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در استراتژی لاتاری
نظرات بسته شده است.

بررسی کنید

آیا ذهن‌آگاهی بهترین راه برای برنده شدن در لاتاری است؟

ذهن‌آگاهی چیست و چگونه می‌تواند به شما برای برنده شدن در لاتاری کمک کند؟ ذهن‌آگاهی در مورد…