خانه استراتژی لاتاری آیا جمعه در «جمعه سیاه» نماد خوش شانسی است؟

آیا جمعه در «جمعه سیاه» نماد خوش شانسی است؟

6 ثانیه خوانده شده
دیدگاه‌ها برای آیا جمعه در «جمعه سیاه» نماد خوش شانسی است؟ بسته هستند
1,012
جمعه سیاه

جمعه سیاه (Black Friday)

هر ساله در ایالت متحده امریکا بیش از ۱۰۰ میلیون آمریکایی در جمعه پس از روز شکر‌گزاری به امید بهترین قیمت تلویزیون‌های دیجیتال با تکنولوژی برتر به فروشگاه‌های امریکا هجوم می‌برند. این روز یکی از مهم‌ترین روزهای خرید و فروش محصولات مختلف در سراسر جهان است که در آستانه کریسمس و تعطیلات سال نوی میلادی، مردم کشورهای مختلف به خصوص آمریکا می‌توانند اجناس گوناگون را با تخفیف‌های استثنایی بخرند. اما همیشه اینطور نبوده است.

جمعه سیاه

جمعه سیاه؛ نماد بدشانسی و کساد

برای حدود یک قرن، جمعه سیاه با یک بحران مالی در قرن نوزدهم همراه بود. در همین برهه زمانی دو سرمایه‌گزار وال استریت با طرح و برنامه‌ای ویژه تا آنجا که ممکن بود طلا خریدند تا به طور کاذب قیمت طلا را بالا برده و با فروش آن سود هنگفتی به دست آورند. در عوض بازار طلا سقوط کرد و بازار بورس و سهام را در روز ۲۴ سپتامبر با میلیون‌ها دلار ضرر به جای گذاشت.

جمعه سیاه؛ نماد رونق و شانس

جمعه سیاه (Black Friday) در دهه ۱۹۸۰ مفهومی جدید به خود گرفت. روزی که اکثر فروشگاه‌ها کالاهای خود را با قیمت‌های باور نکردنی گاهی تا ۸۰ درصد حراج می‌فروشند تا درآمد سالانه خود را از وضعیت «قرمز» به معنای ضرر به وضعیت «سیاه» که همان سود دهی است برسانند. این روند در ادامه این دهه به محبوبیت فراوانی رسید به طوری که فروشگاه‌ها درهای مغازه را در ساعات اولیه روز جمعه یا حتا نیمه شب باز می‌کردند تا مردمی که گاهی ساعت‌ها در صف به انتظار ایستاده‌اند بتوانند وارد فروشگاه‌ها شوند و خرید کنند. امروزه حداقل در ۲۰ کشور در سراسر جهان شاهد پیشواز فصل خرید تعطیلات در اواخر نوامبر هستیم.

پدیده حراج خرید جهانی نه تنها برای کالاهای مصرفی است بلکه اکثر صنایع هم به این روند پیوسته‌اند. برترین و بزرگترین لاتاری‌های دنیا هم آفر و بونوس ویژه‌ای برای این روز در نظر گرفته‌اند. این بدین معنا که فرصتی برای برنده شدن میلیون‌ها دلار در برترین بخت آزمایی‌های دنیا  فراهم شده است.

تفسیر معنای روز جمعه؛ باورها

ریشه نام روز هفتم هفته یعنی«جمعه» به الهه «Frigg » در اساطیر نورث برمی‌گردد. او الهه باروری، ازدواج و دختر خدای زمین بود که شخصیت بسیار مرموزی داشت. در مورد سطح دانش و اطلاعات بالای او بارها صحبت شده است. سیاره مرتبط با این الهه سیاره ونوس معرفی شد. قابل توجه طرفداران علم ستاره شناسی این که روز جمعه از نظر گردش ستارگان و نجوم با سیاره ونوس مرتبط است. هم سو با این مطلب جالب است بدانیم که در اسطوره شناسی رومی‌ها  هم ونوس به خدای زیبایی و عشق شهرت دارد. در زبان فرانسه، ایتالیایی و اسپانیایی ریشه لاتین نام جمعه “dies Veneris” است که معنای مرتبطی با ونوس دارد.

در مفهوم اجتماعی، روز جمعه روز معاشرت و تفریح است. سعی کنید نهایت استفاده از این روز را با دوستان و خانواده ببرید. جالب است بدانید سنگ شانس روز جمعه زمرد است و برخی اعتقاد دارند که کوتاه کردن مو در روز جمعه شانس زیادی با خود به همراه می‌آورد. در تایلند رنگ شانس روز جمعه آبی است. اگر چه در ایران روز اسباب کشی معمولا جمعه است ولی افراد زیادی هستند که فکر می‌کنند جمعه روز مناسبی برای جا به جایی خانه نیست.

اگر ساعت‌ها در مورد باورها و خرافات روز جمعه صحبت کنیم حرف و سخن تمام نمی‌شود. اگر از امروزتان جمعه سیاه، چه جمعه خوش شانس و چه جمعه بدشانس لذت نبرید امروز را از دست می‌دهید. دقیقا مثل هر روز که نیمی به فکر دیروز بوده‌اید و نیمی به فکر فردا.

از قول ارنست همینگوی نویسنده رمان معروف «پیرمرد و دریا»  هر صبح، یک روز جدید در انتظار ماست. انسانها می‌گویند که اگر خوش شانس باشی بهتر است اما من ترجیح می‌دهم که هوشیار باشم. چراکه وقتی شانس به سراغم بیاید از دستش نخواهم داد.

 

 

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در استراتژی لاتاری
نظرات بسته شده است.

بررسی کنید

لاتاری فوری یا اسکرچ کارت‌ چیست؟

آشنایی با لاتاری فوری یا اسکرچ کارت‌ لاتاری فوری یا به اصطلاح اسکرچ آف یک نوع لاتاری ساده …